Sepet Środkowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Nie pokazano 11 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 17: Linia 17:
 
| władca=Varish Kénhaīr Dinahīr
 
| władca=Varish Kénhaīr Dinahīr
 
}}
 
}}
 +
'''Sepet Środkowy''' ([[Język ajdyniriański|ajd.]] ''Shebad Tarhoni'' [{{IPA|ʂɛ'bad ta'ʀɔɲi}}], [[Język mhasalski|mhs.]] {{Unicode|𐦥𐦢𐦬 𐦾𐧇𐦮|Aegyptus}} ''Qhōrr Sephet'' [{{IPA|'qʰo:r se'pʰet}}]) — jeden z sepetów (prowincji) składających się na [[Mhasal]], znajdujący się w centrum regionu, otoczony ze wszystkich stron innymi mhasalskimi sepetami, od czego bierze swoją nazwę. Obejmuje tereny w większości równinne, z niewielkimi wzniesieniami rozsianymi na terenach prowincji, zwłaszcza na zachodzie. Krajobraz dominuje pustynia, poprzecinana oazami, sztucznymi jeziorami, rozległymi kanałami irygacyjnymi oraz, przede wszystkim, równinami aluwialnymi rzek Naqadah oraz Ehwatri. Z powodu tych źródeł wody oraz dzięki bardzo żyznej glebie nad brzegami rzek obszar Sepetu Środkowego jest rolniczym zapleczem całego Mhasalu, czyniąc jednocześnie z Mhasalu jeden z głównych spichlerzy [[Ajdynir|Imperium Ajdyniriańskiego]]. Sepet Środkowy jest tym samym najgęściej zaludnionym sepetem Mhasalu.
 +
 
 +
==Kynografia==
 +
[[Plik:Anders-jilden-fMT5pyyVGGo-unsplash.jpg|thumb|left|400px|Widok z lotu ptaka na równinę aluwialną rzeki Ehwatri w okolicach miasta [[Nekeharah]], stolicy Sepetu Środkowego.]]
 +
 +
Obszar Sepetu Środkowego opiera się o równiny aluwialne rzek '''Naqadah''' oraz '''Ehwatri''' na swych południowych i wschodnich granicach. Tam też skupia się przeważająca większość populacji. Na obszarze setepu do Ehwatri wpływa też kolejna z głównych rzek Mhasalu, '''Aukheth'''. Tereny te tworzą całoroczny pas zieleni i żyznej ziemi, okalający prowincję z dwóch stron.
  
==Kynografia==
+
Interior dominuje natomiast południowa cześć '''Pustyni Tekryjskiej'''. Jest to teren płaski, w porze suchej pokryty jałowym piaskiem. Znajduje się na niej jednak sporo oaz, z których największą jest [[Caqt Hasthath]]. Dzięki połączeniu oazy z rzeką Naqadah poprzez [[Kanały Khēmriego]], a także składowaniu wody z pory deszczowej w podziemnych zbiornikach, udało się stworzyć sztuczne jeziora i zapewnić źródło wody pod uprawy nawet w porze suchej. Obszary Caqt Hasthath oraz te położone nad Kanałami Khēmriego są więc terenem stałego, całorocznego osadnictwa. W porze deszczowej Pustynia Tekryjska porasta gęstą zielenią, obszar Caqt Hasthath znacznie się powiększa, tworzą się kolejne 2 jeziora okresowe. Kanały Khēmriego odprowadzają także wodę z wylewów i powodzi które zachodzą w jej głównym korycie, która później przechowywana jest i używana w porze suchej. Umożliwia to powstanie obszaru dużego zaludnienia pośrodku pustyni. Sepet Środkowy nie posiada niewiele wzniesień, skupionych głównie na zachodnich obszarach lub na samym południu, w okolicach granicy z [[Gaurakah|Królewskim Miastem Gora]].
[[Plik:Anders-jilden-fMT5pyyVGGo-unsplash.jpg|thumb|left|400px|XXX.]]
 
  
 
==Populacja==
 
==Populacja==
 +
Populacja Sepetu Środkowego składa się niemal całkowicie z [[Mhasalowie|Mhasalów]], sam Sepet Środkowy uznawany jest również za serce [[Mhasal|Mhasalu]]<ref>Wraz z oddzielonym od niego przez ajdyniriańskich władców miastem [[Gaurakah]].</ref>, skąd wywodzi się kultura mhasalska głównego nurtu. Przedstawicieli innych ludów można spotkać jedynie w większych miastach, zwłaszcza tych stanowiących główne ośrodki handlu, przede wszystkim w [[Nekeharah|stolicy prowincji]].
  
 
==Kluczowe miejsca==
 
==Kluczowe miejsca==
 +
*[[Nekeharah|Miasto Krokodyli]]<ref>Krokodyli morskich, lijatanów.</ref>
 +
*Grobowce faraonów nekeharskich w Sakhra
 +
*Świątynia Išihraq
 +
*[[Kanały Khēmriego]] i oaza [[Caqt Hasthath]]
 +
*Czarny kamień i stela w [[Dāubkhahan]]
 +
 
==Stereotypy==
 
==Stereotypy==
  

Wersja z 15:18, 30 lis 2020

Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Podział administracyjny Mhasalu |Sepet Północny · Sepet Zachodni · Sepet Południowy · Sepet Środkowy · Sepet Wschodni · Królewskie Miasto Gora · Pierwszy Sepet
Shebad Tarhoni
Qhōrr Sephet

Sepet Środkowy
{{{flaga}}} {{{herb}}}
SepetŚrodk.png
Sepet Środkowy na tle Mhasalu
Język urzędowy: ajdyniriański, mhasalski
Języki używane: mhasalski, inne
Stolica Ńekarah
Ustrój prowincja imperialna
Namiestnik Varish Kénhaīr Dinahīr
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 5360 CE[1]
- całkowita

do oszacowania
Waluta 1 adrash = 100 zuvwarów (ADR)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

Sepet Środkowy (ajd. Shebad Tarhoni [ʂɛ'bad ta'ʀɔɲi], mhs. 𐦥𐦢𐦬 𐦾𐧇𐦮 Qhōrr Sephet ['qʰo:r se'pʰet]) — jeden z sepetów (prowincji) składających się na Mhasal, znajdujący się w centrum regionu, otoczony ze wszystkich stron innymi mhasalskimi sepetami, od czego bierze swoją nazwę. Obejmuje tereny w większości równinne, z niewielkimi wzniesieniami rozsianymi na terenach prowincji, zwłaszcza na zachodzie. Krajobraz dominuje pustynia, poprzecinana oazami, sztucznymi jeziorami, rozległymi kanałami irygacyjnymi oraz, przede wszystkim, równinami aluwialnymi rzek Naqadah oraz Ehwatri. Z powodu tych źródeł wody oraz dzięki bardzo żyznej glebie nad brzegami rzek obszar Sepetu Środkowego jest rolniczym zapleczem całego Mhasalu, czyniąc jednocześnie z Mhasalu jeden z głównych spichlerzy Imperium Ajdyniriańskiego. Sepet Środkowy jest tym samym najgęściej zaludnionym sepetem Mhasalu.

Kynografia

Widok z lotu ptaka na równinę aluwialną rzeki Ehwatri w okolicach miasta Nekeharah, stolicy Sepetu Środkowego.

Obszar Sepetu Środkowego opiera się o równiny aluwialne rzek Naqadah oraz Ehwatri na swych południowych i wschodnich granicach. Tam też skupia się przeważająca większość populacji. Na obszarze setepu do Ehwatri wpływa też kolejna z głównych rzek Mhasalu, Aukheth. Tereny te tworzą całoroczny pas zieleni i żyznej ziemi, okalający prowincję z dwóch stron.

Interior dominuje natomiast południowa cześć Pustyni Tekryjskiej. Jest to teren płaski, w porze suchej pokryty jałowym piaskiem. Znajduje się na niej jednak sporo oaz, z których największą jest Caqt Hasthath. Dzięki połączeniu oazy z rzeką Naqadah poprzez Kanały Khēmriego, a także składowaniu wody z pory deszczowej w podziemnych zbiornikach, udało się stworzyć sztuczne jeziora i zapewnić źródło wody pod uprawy nawet w porze suchej. Obszary Caqt Hasthath oraz te położone nad Kanałami Khēmriego są więc terenem stałego, całorocznego osadnictwa. W porze deszczowej Pustynia Tekryjska porasta gęstą zielenią, obszar Caqt Hasthath znacznie się powiększa, tworzą się kolejne 2 jeziora okresowe. Kanały Khēmriego odprowadzają także wodę z wylewów i powodzi które zachodzą w jej głównym korycie, która później przechowywana jest i używana w porze suchej. Umożliwia to powstanie obszaru dużego zaludnienia pośrodku pustyni. Sepet Środkowy nie posiada niewiele wzniesień, skupionych głównie na zachodnich obszarach lub na samym południu, w okolicach granicy z Królewskim Miastem Gora.

Populacja

Populacja Sepetu Środkowego składa się niemal całkowicie z Mhasalów, sam Sepet Środkowy uznawany jest również za serce Mhasalu[2], skąd wywodzi się kultura mhasalska głównego nurtu. Przedstawicieli innych ludów można spotkać jedynie w większych miastach, zwłaszcza tych stanowiących główne ośrodki handlu, przede wszystkim w stolicy prowincji.

Kluczowe miejsca

Stereotypy

Przypisy

  1. Rok 8973 kalendarza wspólnego.
  2. Wraz z oddzielonym od niego przez ajdyniriańskich władców miastem Gaurakah.
  3. Krokodyli morskich, lijatanów.