Sepet Środkowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 31: Linia 31:
 
==Kluczowe miejsca==
 
==Kluczowe miejsca==
 
*[[Nekeharah|Miasto Krokodyli]]<ref>Krokodyli morskich, lijatanów.</ref>
 
*[[Nekeharah|Miasto Krokodyli]]<ref>Krokodyli morskich, lijatanów.</ref>
*2
+
*Grobowce faraonów nekeharskich w Sakhra
 
*Świątynia Išihraq
 
*Świątynia Išihraq
*[[Kanały Khēmriego]]
+
*[[Kanały Khēmriego]] i oaza [[Caqt Hasthath]]
*5
+
*Czarny kamień i stela w [[Dāubkhahan]]
  
 
==Stereotypy==
 
==Stereotypy==

Wersja z 15:18, 30 lis 2020

Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Podział administracyjny Mhasalu |Sepet Północny · Sepet Zachodni · Sepet Południowy · Sepet Środkowy · Sepet Wschodni · Królewskie Miasto Gora · Pierwszy Sepet
Shebad Tarhoni
Qhōrr Sephet

Sepet Środkowy
{{{flaga}}} {{{herb}}}
SepetŚrodk.png
Sepet Środkowy na tle Mhasalu
Język urzędowy: ajdyniriański, mhasalski
Języki używane: mhasalski, inne
Stolica Ńekarah
Ustrój prowincja imperialna
Namiestnik Varish Kénhaīr Dinahīr
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 5360 CE[1]
- całkowita

do oszacowania
Waluta 1 adrash = 100 zuvwarów (ADR)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

Sepet Środkowy (ajd. Shebad Tarhoni [ʂɛ'bad ta'ʀɔɲi], mhs. 𐦥𐦢𐦬 𐦾𐧇𐦮 Qhōrr Sephet ['qʰo:r se'pʰet]) — jeden z sepetów (prowincji) składających się na Mhasal, znajdujący się w centrum regionu, otoczony ze wszystkich stron innymi mhasalskimi sepetami, od czego bierze swoją nazwę. Obejmuje tereny w większości równinne, z niewielkimi wzniesieniami rozsianymi na terenach prowincji, zwłaszcza na zachodzie. Krajobraz dominuje pustynia, poprzecinana oazami, sztucznymi jeziorami, rozległymi kanałami irygacyjnymi oraz, przede wszystkim, równinami aluwialnymi rzek Naqadah oraz Ehwatri. Z powodu tych źródeł wody oraz dzięki bardzo żyznej glebie nad brzegami rzek obszar Sepetu Środkowego jest rolniczym zapleczem całego Mhasalu, czyniąc jednocześnie z Mhasalu jeden z głównych spichlerzy Imperium Ajdyniriańskiego. Sepet Środkowy jest tym samym najgęściej zaludnionym sepetem Mhasalu.

Kynografia

Widok z lotu ptaka na równinę aluwialną rzeki Ehwatri w okolicach miasta Nekeharah, stolicy Sepetu Środkowego.

Obszar Sepetu Środkowego opiera się o równiny aluwialne rzek Naqadah oraz Ehwatri na swych południowych i wschodnich granicach. Tam też skupia się przeważająca większość populacji. Na obszarze setepu do Ehwatri wpływa też kolejna z głównych rzek Mhasalu, Aukheth. Tereny te tworzą całoroczny pas zieleni i żyznej ziemi, okalający prowincję z dwóch stron.

Interior dominuje natomiast południowa cześć Pustyni Tekryjskiej. Jest to teren płaski, w porze suchej pokryty jałowym piaskiem. Znajduje się na niej jednak sporo oaz, z których największą jest Caqt Hasthath. Dzięki połączeniu oazy z rzeką Naqadah poprzez Kanały Khēmriego, a także składowaniu wody z pory deszczowej w podziemnych zbiornikach, udało się stworzyć sztuczne jeziora i zapewnić źródło wody pod uprawy nawet w porze suchej. Obszary Caqt Hasthath oraz te położone nad Kanałami Khēmriego są więc terenem stałego, całorocznego osadnictwa. W porze deszczowej Pustynia Tekryjska porasta gęstą zielenią, obszar Caqt Hasthath znacznie się powiększa, tworzą się kolejne 2 jeziora okresowe. Kanały Khēmriego odprowadzają także wodę z wylewów i powodzi które zachodzą w jej głównym korycie, która później przechowywana jest i używana w porze suchej. Umożliwia to powstanie obszaru dużego zaludnienia pośrodku pustyni. Sepet Środkowy nie posiada niewiele wzniesień, skupionych głównie na zachodnich obszarach lub na samym południu, w okolicach granicy z Królewskim Miastem Gora.

Populacja

Populacja Sepetu Środkowego składa się niemal całkowicie z Mhasalów, sam Sepet Środkowy uznawany jest również za serce Mhasalu[2], skąd wywodzi się kultura mhasalska głównego nurtu. Przedstawicieli innych ludów można spotkać jedynie w większych miastach, zwłaszcza tych stanowiących główne ośrodki handlu, przede wszystkim w stolicy prowincji.

Kluczowe miejsca

Stereotypy

Przypisy

  1. Rok 8973 kalendarza wspólnego.
  2. Wraz z oddzielonym od niego przez ajdyniriańskich władców miastem Gaurakah.
  3. Krokodyli morskich, lijatanów.