Sepet Południowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 17: Linia 17:
 
| władca=Akhefarus Xiryariyushaīr Fraecifeshaīr Kaiyani
 
| władca=Akhefarus Xiryariyushaīr Fraecifeshaīr Kaiyani
 
}}
 
}}
 +
'''Sepet Południowy''' ([[Język ajdyniriański|ajd.]] ''Shebad Qaishani'' [{{IPA|ʂɛ'bad qaɪ'ʂaɲi}}], [[Język mhasalski|mhs.]] ''Sūbekh Sephet'' [{{IPA|su:'bekʰ se'pʰet}}]) — jeden z sepetów (prowincji) składających się na [[Mhasal]], znajdujący się na samym południu krainy, od czego bierze swoją nazwę. Obejmuje tereny w większości równinne, z niewielkimi pasmami wzgórz na południu. Równiny pokryte są niemal w całości przez piaski pustyni, poprzecinane okazjonalnymi oazami oraz rzekami okresowymi, północną granicę pustyni wyznaczają rzeki Naqadah oraz Ehwatri. Nad ich brzegami skupia się przeważająca większość populacji. Tereny nadrzeczne należą do najgęściej zaludnionych części Mhasalu, podczas gdy tereny pustynne, położone w głębi lądu, do najmniej zaludnionych. Osadnictwo na terenach pustynnych skupia się przede wszystkim na oazach, które latem przeistaczają się w ogromne pustynne jeziora, oraz w górniczych osadach położonych pośród wzgórz. Z uwagi na znaczne odległości oraz odizolowanie od rdzenia ziem mhasalskich, populacja oaz w zauważalny sposób różni się w kwestiach kultury i religii od głównego nurtu [[Cywilizacja mhasalska|mhasalskiej cywilizacji]]. Mimo to, uznają się oni za [[Mhasalowie|Mhasalów]], i tak są też postrzegani przez obcokrajowców. 
  
 
==Kynografia==
 
==Kynografia==

Wersja z 11:57, 29 lis 2020

Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Podział administracyjny Mhasalu |Sepet Północny · Sepet Zachodni · Sepet Południowy · Sepet Środkowy · Sepet Wschodni · Królewskie Miasto Gora · Pierwszy Sepet
Shebad Qaishani
Sūbekh Sephet

Sepet Południowy
{{{flaga}}} {{{herb}}}
SepetPołudniowy.png
Sepet Południowy na tle Mhasalu
Język urzędowy: ajdyniriański, mhasalski
Języki używane: mhasalski, inne
Stolica Myarbān
Ustrój prowincja imperialna
Namiestnik Akhefarus Xiryariyushaīr Fraecifeshaīr Kaiyani
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 5360 CE[1]
- całkowita

do oszacowania
Waluta 1 adrash = 100 zuvwarów (ADR)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

Sepet Południowy (ajd. Shebad Qaishani [ʂɛ'bad qaɪ'ʂaɲi], mhs. Sūbekh Sephet [su:'bekʰ se'pʰet]) — jeden z sepetów (prowincji) składających się na Mhasal, znajdujący się na samym południu krainy, od czego bierze swoją nazwę. Obejmuje tereny w większości równinne, z niewielkimi pasmami wzgórz na południu. Równiny pokryte są niemal w całości przez piaski pustyni, poprzecinane okazjonalnymi oazami oraz rzekami okresowymi, północną granicę pustyni wyznaczają rzeki Naqadah oraz Ehwatri. Nad ich brzegami skupia się przeważająca większość populacji. Tereny nadrzeczne należą do najgęściej zaludnionych części Mhasalu, podczas gdy tereny pustynne, położone w głębi lądu, do najmniej zaludnionych. Osadnictwo na terenach pustynnych skupia się przede wszystkim na oazach, które latem przeistaczają się w ogromne pustynne jeziora, oraz w górniczych osadach położonych pośród wzgórz. Z uwagi na znaczne odległości oraz odizolowanie od rdzenia ziem mhasalskich, populacja oaz w zauważalny sposób różni się w kwestiach kultury i religii od głównego nurtu mhasalskiej cywilizacji. Mimo to, uznają się oni za Mhasalów, i tak są też postrzegani przez obcokrajowców.

Kynografia

XXX

Populacja

Kluczowe miejsca

Stereotypy

Przypisy