Sepet Zachodni

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anoret Pharrāuhatetah
𐦪𐦥𐦥𐦪𐦠𐦾𐦢 𐦥𐦾𐦲
Podział administracyjny Mhasalu |Sepet Północny · Sepet Zachodni · Sepet Południowy · Sepet Środkowy · Sepet Wschodni · Królewskie Miasto Gora · Pierwszy Sepet
Shebad Ťaliyoni
Wēšet Sephet

Sepet Zachodni
{{{flaga}}} {{{herb}}}
SepetZachodni.png
Sepet Zachodni na tle Mhasalu
Język urzędowy: ajdyniriański, mhasalski
Języki używane: mhasalski, nahradżyjski, inne
Stolica Rataqes
Ustrój prowincja imperialna
Namiestnik Sōbkra Ismeh
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 5360 CE[1]
- całkowita

do oszacowania
Waluta 1 adrash = 100 zuvwarów (ADR)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}

Sepet Zachodni (ajd. Shebad Ťaliyoni [ʂɛ'bad t'ali'jɔɲi], mhs. Wēšet Sephet [we:'ʃet se'pʰet]) — jeden z sepetów (prowincji) składających się na Mhasal, znajdujący się na zachodzie krainy, od czego bierze swoją nazwę. Obejmuje tereny w znacznej części trudne i górzyste, wchodzące w skład podnóży oraz południowych części Wyżyny Nahryjskiej. Jest tym samym najmniej zaludnionym regionem Mhasalu. Jedyne obszary o gęstszym zaludnieniu skupiają się nad rzeką Naqadah, na południe od Trzeciej Katarakty. W głębi terenów górsko-wyżynnych, oddalonych od głównych miast, znajdują się jednak znaczne pokłady lapis lazuli, materiału niezwykle rzadkiego i cennego. Pokłady mhasalskie, znajdujące się właśnie w Sepecie Zachodnim, uznawane są za najlepszej jakości na świecie. Wydobywa się tam bloki lapis lazuli mogące warzyć nawet 100 kg, produkuje się także ultramarynę[2]. W Sepecie Zachodnim wydobywa się również turkus oraz niektóre metale.

Kynografia

Wyżyna Nahryjska obejmująca znaczną większość terytorium Sepetu Zachodniego. Widok z okolic miasta Raqates, a więc na południowe stoki Wyżyny.

Sepet Zachodni składa się w przeważającej większości z trudnych oraz kamienistych terenów wyżynnych i górskich, stanowi bowiem południową część Wyżyny Nahryjskiej. Najwyższe szczyty przekraczają wysokość 5km nad poziomem morza. W regionie tym bierze swoje źródło wiele rzek, spośród których najważniejszymi są płynąca na północ 𐦩𐦰𐦬 𐦨𐦾𐦠𐦲 Nāurem Sāl [nɒ:'ɾem 'sa:l] (trg. Meís Smitórì [meɪ̯s˧˨˦ smi˧.to˨˦.ri˦˨][3]) oraz płynąca na południe 𐦩𐦰𐦬 𐦪𐦡𐦮𐦲 Naqadah Sāl [naqa'dah 'sa:l], zwana zwykle skrótowo Naqadah. W Sepecie Zachodnim rozpoczynają się również dopływy Naqadah, przede wszystkim 𐦣𐦡𐦾𐦲 Nhardī (nahryjskie: Ngar-Də), 𐦾𐦮𐦡 Daqhar oraz 𐦥𐦾𐦳𐦩 Lišrith. Tworzą one doliny rzeczne, w których koncentruje się znaczna większość populacji, zwłaszcza w dolinie Naqadah. Często spotkać można też rzeki okresowe, takie jak płynące na południowy-zachód 𐦧𐧇𐦾𐦳 𐦥𐧈𐦥 Tēti Širrōk oraz 𐦧𐧇𐦾𐦳 𐦪𐦨𐦬 Ismeh Širrōk.

Populacja

Kluczowe miejsca

Stereotypy

Przypisy

  1. Rok 8973 kalendarza wspólnego.
  2. Niebieski pigment mineralny, stosowany do produkcji farb, lakierów i emalii oraz jako środek barwiący wielu innych substancji. Ceniona z powodu intensywności swojego koloru oraz odporności na światło i substancje zasadowe.
  3. Dosłownie: rzeka wygięta w łuk.