Surd: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
{{Szablon:Olsenia_Intro}}
 
{{Szablon:Surd}}
 
{{Szablon:Surd}}
  
'''Surd''', [[Język olseski|ols.]] Surd - miasto-państwo o ustroju republikańskim, zależne od [[Monarchia Olsów|Monarchii Olseskiej]]. Doża jest wybierany przez Radę Miejską, z którą współrządzi. Istnieje niezależne od monarchy olseskiego sądownictwo. Społeczność surdzka to potomkowie kolonizatorów z terenów [[Olsenia|Olsenii]] oraz miejscowa ludność pochodzenia starożytnego, spokrewniona z [[Ajdynir|Ajdynirami]] - Oranie. Gospodarka państwa opiera się na handlu (pośredniczy z Dalekim Zachodem, w tym z [[Tangia|Tangią]] oraz ludami [[Lista_regionów_Kyonu#Po.C5.82udnie|Południa Kyonu]]). W czasie swej świetności uniezależniło od siebie tereny wybrzeża Zatoki Kiskuad, a także części wyspy Rubanii. Załamanie się handlu w tej części Kyonu doprowadziło do zależności od Monarchii. Jednak po dziś dzień mieszkańcy Surdu mogą się pochwalić największą w tej części świata flotą (po części utrzymywaną w interesie [[Kozon|Kozonia]]), obeznaniem morza oraz rozwijającym się systemem bankowym. W zamian za wielką flotę Olsenia eksportuje do Surdu żywność - czynnik krytyczny dla małej Republiki.
+
'''Surd''', [[Język olseski|ols.]] Surd - miasto-państwo o ustroju republikańskim, zależne od [[Monarchia Olsów|Olsenii]].  
 +
Społeczność surdzka to potomkowie kolonizatorów z terenów [[Olsenia|Olsenii]] oraz miejscowa ludność pochodzenia starożytnego, spokrewniona z [[Ajdynir|Ajdynirami]] - Oranie. Gospodarka państwa opiera się na handlu (pośredniczy z Dalekim Zachodem, w tym z [[Tangia|Tangią]] oraz ludami [[Lista_regionów_Kyonu#Po.C5.82udnie|Południa Kyonu]]). W czasie swej świetności uniezależniło od siebie tereny wybrzeża Zatoki Kiskuad, a także części wyspy Rubanii. Załamanie się handlu w tej części Kyonu doprowadziło do zależności od Monarchii. Jednak po dziś dzień mieszkańcy Surdu mogą się pochwalić największą w tej części świata flotą (po części utrzymywaną w interesie [[Kozon|Kozonia]]), obeznaniem morza oraz rozwijającym się systemem bankowym. W zamian za wielką flotę Olsenia eksportuje do Surdu żywność - czynnik krytyczny dla małej Republiki.
  
[[Plik:Surd_mapa.png|thumb|500px|Plan miasta Surd - widoczna rzeka Abĕjá, nad którą położone jest miasto]]
+
==Historia==
 
+
Republika została założona w 8236 EK<ref>około 275 lat ziemskich temu</ref> przez kolonistów z Olsenii. Wkrótce Olsenia pokonała IV Państwo Szyszeńskie, a szybko rozwijana flota surdzka przyczyniła się do tego walnie. Surd stał się bardzo szybko zamożny dzięki trudnemu handlowi z zachodem Kyonu ([[Nuaria|Nuarią]] i dalej [[Tangia|Tangią]]). Wkrótce kupcy surdcy zdomilowali także handel na akwenach pomiędzy Olsenią a Rubanią. Po roku 8330 EK kupcy surdu posiadali swoje placówki w Kozoniu oraz na Rybanii. Także zwiększona obecność Olsów na południe od Półwyspu Olseskiego pozwoliło na ostatecznie ustabilizowanie sytuacji na Terytoriach Zachodnich (tereny na kontynecie pomiędzy Surdem a Olsenią, zamieszkiwane przez Szomemów.
TXT
 
=Historia=
 
 
<gallery>
 
<gallery>
Plik:Surd,_złota_era.png|Największy obszar wpływów Surdu po 8330 EK<ref>kyońskim liczeniu dat</ref>
+
Plik:Surd,_złota_era.png|Największy obszar wpływów faktorii handlowych Surdu po 8330 EK<ref>kyońskim liczeniu dat</ref>
 
Plik:Surd2.png|Obecny obszar wpływów Surdów
 
Plik:Surd2.png|Obecny obszar wpływów Surdów
 
</gallery>
 
</gallery>
 +
==Podział administracyjny==
 +
Republika Surdu jest państwem słabo zaludnionym z pokaźną mniejszością autochtoniczną Oranów. Poszczególne jednostki administracyjne nie mają wyznaczonych konkretnych granic, a jedynie (nierzadko nachodzące na siebie) strefy wpływów. Istnieją 4 większe ośrodki mieszkalne. O ile stolica - Surd - jest sporą metropolią, o tyle pozostałe ośrodki portowe są raczej małymi miejscowościami z portem, zamkiem, świątynią oraz magazynami i polami uprawnymi. Oranie posiadają swoje, raczej regionalne, podziały ziem surdzkich. W skład Republiki wchodzą więc:
 +
*Surd - stolica i największa metropolia na południu Kyonu
 +
*Surgva
 +
*Tonág
 +
*Surdjanfa (Nowy Surd)
 +
Terytoria Surdu geograficzne dzieli na pół największa w tym kraju rzeka - Abĕjá. Umożliwia ona sprawną wymianę handlową w głąb kraju. Niestety jest zachodnie obszary są zdominowane przez Oranów, którzy zagrażają miejscowemu porządkowi handlowemu. <br>
 +
[[Plik:Surd_-_miasta.png]]
 +
 +
==Miasto Surd==
 +
[[Plik:Zamek_Surd.jpg|right|thumb|200px|Zamek górujący nad centrum]]
 +
Miasto Surd, będąc największym wysuniętym na południe miastem Kyonu, posiada monumentalną architekturę z górującym nad miastem zamkiem (numer 4 na załączonej mapie). Zamek, będący siedzibą raḱú oraz Abjakatín Fyl Saxăkákxex Ky Surdḱ (Rady Republiki Surdzkiej) otoczony jest, podobnie jak centrum miasta, murami. W bezpośredniej bliskości zabudowań rządowych znajdują się wielkie place handlowe, na których można spotkać kupców z najdalszych regionów znanych Surdom. Handlują tutaj: dywanami i przyprawami Ajdynirczycy, papierem i biżuterią Tangijczycy, akcesoriami drewnianymi i metalowymi Rubanie, a także tajemniczymi amuletami północy - Szyszeni. Najliczniejsi są oczywiście Surdowie, którzy odbierają zboże olseskie, nadzorują ceł i podatków, albo wybierają się w daleką podróż w stronę wiecznie zmrożonej Nuarii. Bliżej morza znajdują się doki, w których poza zapachem morza, ryb i jodu można wywąchać dalekie przyprawy i narkotyki. U ujścia rzeki Abĕjá znajduje się mniejszy skład na produkty, które tylko czasowo znalazły się w Surdzie. Po drugiej stronie rzeki znaleźć można Dzielnicę Handlową. Znajduje się tu, jak mawiają mieszkańcy ''setki'' sklepów z każdym kyońskim produktem. Tutaj bije także kulturowe miejsce Surdu: są tu modne restauracje i kawiarnie, gdzie czas odpoczynku kupców, umilany jest przez znanych w całym Wschodzie artystów - głównie muzyków i aktorów. <br>
 +
[[Plik:Joachim_Beuckelaer_-_Brothel_-_Walters_371784.jpg|left|thumb|300px|Wyobrażenie nocnej Dzielnicy Handlowej]]
 +
Dzielnica ta jest dość ciasna, ale za to pełna życia - także tego nocnego. W nocy kawiarnie zamieniają się w domy schadzek oraz - te nieco oddalone od ulicy - w burdele. W Olsenii tego typu usługi są zabronione, jednak wolna republika uczyniła z tych usług pokaźne źródło dochodów. Niektórzy mieszkańcy żartują, że dzielnica ''handlowa'' specjalnie została umieszczona po drugiej stronie rzeki, aby władze przymykały oczy na nocne ekscesy. Nieco na północ od omawianego miejsca, już za murami miejskimi znajdują się tereny pałacowe (numer 8 na mapie). Tereny te są posiadłościami króla olseskiego, na które bez jego zgody nie może wchodzić żaden obywatel Surdu. W praktyce miejsce te jest miejscem spotkań surdzkiej elity bliskiej Olsenii oraz ambasadą olseską w Surdzie. Obecność tak ważnej dzielnicy poza murami miasta jest symboliczna. Pokazuje, że król Olsenii posiada władzę nad miastem, ale nie nad jego sprawami wewnętrznymi. Po przeciwnej stronie miasta (na południu) za jego murami znajdują się pola oraz domy biedniejszej warstwy ludności. Do murów przylagają jednak dwa duże zespoły budynków: zbrojownia oraz ogromne spichlerze. Miasto nie jest wstanie samo się wyżywić, a żywność jest najważniejszym towarem importowanym zza granicy.
 +
[[Plik:Surd_mapa.png|center|thumb|600px|Plan miasta Surd - widoczna rzeka Abĕjá, nad którą położone jest miasto]]
 +
 +
==Polityka==
 +
Republika posiada de iure dwie głowy państwa - są nim jednocześnie obecnie urzędujący król olseski oraz wybierany przez Radę Republiki ([[Język olseski|ols.]] ''Abjakatín Fyl Saxăkákxex Ky'') na okres roku<ref>kyońskiego</ref> z możliwością pięciokrotnej elekcji raḱú<ref>odpowiednik weneckich doży</ref>. Władca olseski jest nominalny i cała władza skupia się w rękach Rady oraz raḱú. Sądownictwo mimo podległości pod władze olseskie jest niezależne. Jedynie w odosobnionych przypadkach władca olseski wtrąca się w sądownicze sprawy republiki, szczególnie gdy naruszane są jego interesy polityczne. Władca olseski ma także prawo łaski wobec każdego obywatela Surdu bez wyjątku. Rada Republiki jest organem kolegialnym, do którego poszczególni członkowie są wybierani spośród rodów kupieckich. Większość członków Rady wywodzi się z miasta stołecznego - Surdu. Po jednym przedstawicielu posiadają także dużo mniejsze od stolicy ośrodki portowe, to jest: Surgva, Tonág oraz Surdjanfa. Ludność autochtoniczna (Oranie) posiadają pięciu swoich przedstawicieli (po jednym spośród trzech ośrodków portowych Surdu, jeden z samego Surdu oraz jeden z całego kraju). Liczba osób zasiadających w Radzie jest zmienna i wynosi przeważnie około 50 osób. Władca Surdu (raḱú) jest wybierany spośród zgromadzonych posłów. Polityka surdzka przebiega pomiędzy kilkoma stronnictwami, które wzajemnie ze sobą rywalizują lub współpracują w zależności od obecnej sytuacji politycznej. Najaktywniejszymi stronictwami są:
 +
*'''Stronnictwo Kamienicy Tuhów'''<ref>nazwisko jednej z rodzin kupieckich w Surdzie</ref> - stronnictwo radykalizujące, które chciałoby ułożyć się razem z [[Rubania|Rubanami]] przeciwko Olsom. Swą nazwę zawdzięczają kamienicy w której członkowie stronnictwa spotykają się.
 +
*'''Stronnictwo Murów''' - stronnictwo umiarkowane, które chciałoby wzmocnić władzę Rady Republiki. Nazwa stronnictwa wywodzi się z miejsca, w którym obraduje - dotyczy to murów przy zamku.
 +
*'''Stronnictwo Roli''' - stronnictwo umiarkowane, które chciałoby wzmocnić władzę raḱú. Stronnictwo te ze względu na konflikt z Radą Republiki rozpoczęło swą działalność poza murami miasta, nieopodal miejskich spichlerzy.
 +
*'''Stronnictwo Pełnego Morza''' - stronnictwo umiarkowane, chcące prowadzić rozwój Republiki u boku władcy olseskiego przy zachowaniu szerokiej autonomii Rady Republiki. Gwarantuje tak na prawdę największą stabilność kupcom i ich interesom. Mimo najszerszego poparcia wśród kupców ich członkowie obradują na swych statkach handlowych na pełnym morzu. W przypadku złej pogody, stronnictwo te za miejsce obrad obiera jedną z komnat zamku.
 +
*'''Stronnictwo Piątki''' - stronnictwo militarystyczne, które w chciałoby przyłączenia Republiki do [[Olsenia|Olsenii]], a także wyeliminowania pozostałych stronnictw z życia politycznego Surdu. Posiada dość mało zwolenników, głównie wśród posłów orańskich oraz ambasadorów z Olsenii. Obradują w dzielnicy pałacowej za murami miejskimi w pięciorożnej sali (stąd nazwa). W ostatnich latach coraz rzadziej zajmują się polityką, będąc ewentualną pomocą króla Olsenii w gorszych czasach. Członkowie stronnictwa znani są ze swych mrocznych, nie do końca zrozumiałych dla pozostałych, rytuałów.
 +
Zakulisowe zagrania oraz tajne spotkania doprowadzają do wyodrębniania się coraz bardziej grup danego stronnictwa. Doprowadza to niekiedy do chęci jeszcze większego odróżnienia się od swoich przeciwników politycznych. Stronnictwa z jednej strony posiadają bardzo skomplikowane metody dołączenia do nich, zaś z drugiej członkowie stronnictw chętnie chwalą się byciem w danym stronnictwie, do tego stopnia, że niektóre stronnictwa posiadają specjalne stroje, biżuterie bądź elementy stroju. Stronnictwa są także źródłem zainteresowań okultystycznych, alchemicznych i paranormalnych.
 +
 +
==Nazwy w językach obcych==
 +
{| class=wikitable border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" style="background: #f9f9f9; border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
 +
|-
 +
!język
 +
!nazwa państwa
 +
!pełna nazwa państwa
 +
!nazwa mieszkańca
 +
|-
 +
!colspan=4|języki ziemskie
 +
|-
 +
!polski
 +
|Surd
 +
|Republika Surdu
 +
|Surd, Surda, Surdowie
 +
|-
 +
!angielski
 +
|Surd
 +
|Surdian Republic
 +
|Surdian, Surdians
 +
|-
 +
!śląski
 +
|Surd
 +
|Republika Surdu
 +
|Surd, Surda, Surdzi
 +
|-
 +
!colspan=4|języki kyońskie
 +
|-
 +
!'''[[Język olseski|olseski]]'''
 +
|Surd
 +
|Saxăkákxe Surdḱ
 +
|Surde
 +
|-
 +
!'''[[Język ajdyniriański|ajdyniriański]]'''
 +
|Surd, Surdabān<br>/{{IPA|'surd}}/, /{{IPA|surda'ba:n}}/
 +
|Samrasheqvan Surdabāni<ref>Dosłownie: ''Republika miasta-państwa Surd''</ref><br>/{{IPA|samraʂɛq'van surda'ba:ɲi}}/
 +
|Surdôs<br>/{{IPA|sur'dɤs}}/
 +
|-
 +
!'''[[Język nuaryjski|nuaryjski]]'''
 +
|Σύρ<br>/{{IPA|sur}}/
 +
|Συρξύς<br>/{{IPA|sur'ksus}}/
 +
|Ισσύρ νύ<br>/{{IPA|is'sur nu}}/
 +
|-
 +
!'''[[Język ayu|ayu]]'''
 +
|Υρυτυ<br>/{{IPA|'ʉrʉtʉ}}/
 +
|Τε'αραινα Χιτα υ Υρυτυ<ref>''Miasto Urutu narodu herbaty''</ref><br>/{{IPA|'teʔaraina 'hita ʔi 'ʉrʉtʉ}}/
 +
|Υρυτυνα κοραε<br>/{{IPA|'ʉrʉtʉna 'korae}}/
 +
|-
 +
!'''[[Język murski|murski]]'''
 +
|
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
!'''[[Język nešši|neszyjski]]'''
 +
|
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
!'''[[Język truski|truski]]'''
 +
|
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
!'''[[Język wertyński|wertyński]]'''
 +
|
 +
|
 +
|
 +
|-
 +
!'''[[Język yuke|yuke]]'''
 +
|Suurtuhi<br>/{{IPA|suːrtu'hi}}/
 +
|Suurtutonhaslata<br>/{{IPA|suːrtudon'haɬada}}/
 +
|Suurtuhitonikkali<br>/{{IPA|suːrtuhidon'ikʼali}}/
 +
|-
 +
|}
 +
 +
=Przypisy=
 +
<references/>
 +
 
{{Państwa Kyonu}}
 
{{Państwa Kyonu}}
 
[[Kategoria:Pluur]][[Kategoria:Monarchia Olsów]]
 
[[Kategoria:Pluur]][[Kategoria:Monarchia Olsów]]

Aktualna wersja na dzień 00:10, 11 paź 2020

Afjĕrt Ołegs
Pisemkoolseskie.png
Mowa: Język olseski (Słownik, Lekcje) • Języki oldyjskieJęzyk szyszeńskiJęzyk rubański
Państwo: OlseniaSurdSzyszeniaRubaniaFelżaFylowieWiraflycyKuniecyPunyszowieKauradowie
Religia: ŁăpizmŚwiątynia Świątyń
Pozostałe: KozonDynastia Olsów
  R3  
Państwo conworldu KYON.
  5  
Republika Surd
Saxăkákxe Surdḱ
[saʃá͜à'kákʃe̞ surdkʼ]
8973 EK
Flaga Surdu.png
Flaga Republiki Surd
Flaga Surdu B.png
Herb Republiki Surd
Surd 8973.png
Surd na świecie (ciemny fiolet)
Polityka
Stolica Surd
Raḱú (w imieniu króla olseskiego) Sixĭ uf Níhüi (raḱú) oraz Tan II (król olseski)
Ustrój republika parlamentarna w połowicznej unii personalnej z Olsenią
Porządek prawny prawo spisane
Ustawa zasadnicza {{{ustawa zasadnicza}}}
Zbiory praw {{{zbiory praw}}}
Język urzędowy: olseski
Początek 8236 EK założenie Surdu przez osadników z Olsenii
Koniec państwa ?
Demografia
Ludność
8973 EK
200 000
stolica Surd: 80 000
Narodowości Olsowie, Oranowie, Rubanowie
Języki używane: olseski; orański; rubański
Średnia dł. życia 52 lat ziemskich
Wiara
Religia państwowa lsaapizm
Religia dominująca {{{religia dominująca}}}
Typ religii system pięciobóstwa (pentateizm)
Siła wyższa lub panteon pięciu bogów: Pynor, Túk, Paxa, Xel oraz Rúhe
Najważniejsze ośrodki kultu
XXX
Inne: XXX
Poziom wolności wyznania brak - możliwość awansu tylko będąc wyznawcą lsaapizmu
Inne religie religia orańska (politeizm)
Geografia i natura
Położenie na świecie {{{regiony}}}
Powierzchnia 142 179 km²
Stefy klimatyczne {{{klimat}}}
Gospodarka
Kraje eksportu Olsenia, Nuaria, Rubania, Tangia
Towary eksportowe węgiel drzewny, drewno, wyroby drzewienne (meble, ozdoby, przedmioty użytkowe), pasteryzowana i sproszkowana żywność, instrumenty muzyczne (strunowe i dęte)
Kraje importu Olsenia, Nuaria, Rubania, Tangia
Towary importowe żywność, guma, papier, maź luminescencyjna, proch, żagle, ubrania
System monetarny scentralizowany oparty na srebrze
Waluta 1 pyd = 144 lżofów (zofów)
Kod waluty OLP
{{{motto}}}
Ewolucja
◀ Oranowie Rozbicie Monarchii

Surd, ols. Surd - miasto-państwo o ustroju republikańskim, zależne od Olsenii. Społeczność surdzka to potomkowie kolonizatorów z terenów Olsenii oraz miejscowa ludność pochodzenia starożytnego, spokrewniona z Ajdynirami - Oranie. Gospodarka państwa opiera się na handlu (pośredniczy z Dalekim Zachodem, w tym z Tangią oraz ludami Południa Kyonu). W czasie swej świetności uniezależniło od siebie tereny wybrzeża Zatoki Kiskuad, a także części wyspy Rubanii. Załamanie się handlu w tej części Kyonu doprowadziło do zależności od Monarchii. Jednak po dziś dzień mieszkańcy Surdu mogą się pochwalić największą w tej części świata flotą (po części utrzymywaną w interesie Kozonia), obeznaniem morza oraz rozwijającym się systemem bankowym. W zamian za wielką flotę Olsenia eksportuje do Surdu żywność - czynnik krytyczny dla małej Republiki.

Historia

Republika została założona w 8236 EK[1] przez kolonistów z Olsenii. Wkrótce Olsenia pokonała IV Państwo Szyszeńskie, a szybko rozwijana flota surdzka przyczyniła się do tego walnie. Surd stał się bardzo szybko zamożny dzięki trudnemu handlowi z zachodem Kyonu (Nuarią i dalej Tangią). Wkrótce kupcy surdcy zdomilowali także handel na akwenach pomiędzy Olsenią a Rubanią. Po roku 8330 EK kupcy surdu posiadali swoje placówki w Kozoniu oraz na Rybanii. Także zwiększona obecność Olsów na południe od Półwyspu Olseskiego pozwoliło na ostatecznie ustabilizowanie sytuacji na Terytoriach Zachodnich (tereny na kontynecie pomiędzy Surdem a Olsenią, zamieszkiwane przez Szomemów.

Podział administracyjny

Republika Surdu jest państwem słabo zaludnionym z pokaźną mniejszością autochtoniczną Oranów. Poszczególne jednostki administracyjne nie mają wyznaczonych konkretnych granic, a jedynie (nierzadko nachodzące na siebie) strefy wpływów. Istnieją 4 większe ośrodki mieszkalne. O ile stolica - Surd - jest sporą metropolią, o tyle pozostałe ośrodki portowe są raczej małymi miejscowościami z portem, zamkiem, świątynią oraz magazynami i polami uprawnymi. Oranie posiadają swoje, raczej regionalne, podziały ziem surdzkich. W skład Republiki wchodzą więc:

 • Surd - stolica i największa metropolia na południu Kyonu
 • Surgva
 • Tonág
 • Surdjanfa (Nowy Surd)

Terytoria Surdu geograficzne dzieli na pół największa w tym kraju rzeka - Abĕjá. Umożliwia ona sprawną wymianę handlową w głąb kraju. Niestety jest zachodnie obszary są zdominowane przez Oranów, którzy zagrażają miejscowemu porządkowi handlowemu.
Surd - miasta.png

Miasto Surd

Zamek górujący nad centrum

Miasto Surd, będąc największym wysuniętym na południe miastem Kyonu, posiada monumentalną architekturę z górującym nad miastem zamkiem (numer 4 na załączonej mapie). Zamek, będący siedzibą raḱú oraz Abjakatín Fyl Saxăkákxex Ky Surdḱ (Rady Republiki Surdzkiej) otoczony jest, podobnie jak centrum miasta, murami. W bezpośredniej bliskości zabudowań rządowych znajdują się wielkie place handlowe, na których można spotkać kupców z najdalszych regionów znanych Surdom. Handlują tutaj: dywanami i przyprawami Ajdynirczycy, papierem i biżuterią Tangijczycy, akcesoriami drewnianymi i metalowymi Rubanie, a także tajemniczymi amuletami północy - Szyszeni. Najliczniejsi są oczywiście Surdowie, którzy odbierają zboże olseskie, nadzorują ceł i podatków, albo wybierają się w daleką podróż w stronę wiecznie zmrożonej Nuarii. Bliżej morza znajdują się doki, w których poza zapachem morza, ryb i jodu można wywąchać dalekie przyprawy i narkotyki. U ujścia rzeki Abĕjá znajduje się mniejszy skład na produkty, które tylko czasowo znalazły się w Surdzie. Po drugiej stronie rzeki znaleźć można Dzielnicę Handlową. Znajduje się tu, jak mawiają mieszkańcy setki sklepów z każdym kyońskim produktem. Tutaj bije także kulturowe miejsce Surdu: są tu modne restauracje i kawiarnie, gdzie czas odpoczynku kupców, umilany jest przez znanych w całym Wschodzie artystów - głównie muzyków i aktorów.

Wyobrażenie nocnej Dzielnicy Handlowej

Dzielnica ta jest dość ciasna, ale za to pełna życia - także tego nocnego. W nocy kawiarnie zamieniają się w domy schadzek oraz - te nieco oddalone od ulicy - w burdele. W Olsenii tego typu usługi są zabronione, jednak wolna republika uczyniła z tych usług pokaźne źródło dochodów. Niektórzy mieszkańcy żartują, że dzielnica handlowa specjalnie została umieszczona po drugiej stronie rzeki, aby władze przymykały oczy na nocne ekscesy. Nieco na północ od omawianego miejsca, już za murami miejskimi znajdują się tereny pałacowe (numer 8 na mapie). Tereny te są posiadłościami króla olseskiego, na które bez jego zgody nie może wchodzić żaden obywatel Surdu. W praktyce miejsce te jest miejscem spotkań surdzkiej elity bliskiej Olsenii oraz ambasadą olseską w Surdzie. Obecność tak ważnej dzielnicy poza murami miasta jest symboliczna. Pokazuje, że król Olsenii posiada władzę nad miastem, ale nie nad jego sprawami wewnętrznymi. Po przeciwnej stronie miasta (na południu) za jego murami znajdują się pola oraz domy biedniejszej warstwy ludności. Do murów przylagają jednak dwa duże zespoły budynków: zbrojownia oraz ogromne spichlerze. Miasto nie jest wstanie samo się wyżywić, a żywność jest najważniejszym towarem importowanym zza granicy.

Plan miasta Surd - widoczna rzeka Abĕjá, nad którą położone jest miasto

Polityka

Republika posiada de iure dwie głowy państwa - są nim jednocześnie obecnie urzędujący król olseski oraz wybierany przez Radę Republiki (ols. Abjakatín Fyl Saxăkákxex Ky) na okres roku[3] z możliwością pięciokrotnej elekcji raḱú[4]. Władca olseski jest nominalny i cała władza skupia się w rękach Rady oraz raḱú. Sądownictwo mimo podległości pod władze olseskie jest niezależne. Jedynie w odosobnionych przypadkach władca olseski wtrąca się w sądownicze sprawy republiki, szczególnie gdy naruszane są jego interesy polityczne. Władca olseski ma także prawo łaski wobec każdego obywatela Surdu bez wyjątku. Rada Republiki jest organem kolegialnym, do którego poszczególni członkowie są wybierani spośród rodów kupieckich. Większość członków Rady wywodzi się z miasta stołecznego - Surdu. Po jednym przedstawicielu posiadają także dużo mniejsze od stolicy ośrodki portowe, to jest: Surgva, Tonág oraz Surdjanfa. Ludność autochtoniczna (Oranie) posiadają pięciu swoich przedstawicieli (po jednym spośród trzech ośrodków portowych Surdu, jeden z samego Surdu oraz jeden z całego kraju). Liczba osób zasiadających w Radzie jest zmienna i wynosi przeważnie około 50 osób. Władca Surdu (raḱú) jest wybierany spośród zgromadzonych posłów. Polityka surdzka przebiega pomiędzy kilkoma stronnictwami, które wzajemnie ze sobą rywalizują lub współpracują w zależności od obecnej sytuacji politycznej. Najaktywniejszymi stronictwami są:

 • Stronnictwo Kamienicy Tuhów[5] - stronnictwo radykalizujące, które chciałoby ułożyć się razem z Rubanami przeciwko Olsom. Swą nazwę zawdzięczają kamienicy w której członkowie stronnictwa spotykają się.
 • Stronnictwo Murów - stronnictwo umiarkowane, które chciałoby wzmocnić władzę Rady Republiki. Nazwa stronnictwa wywodzi się z miejsca, w którym obraduje - dotyczy to murów przy zamku.
 • Stronnictwo Roli - stronnictwo umiarkowane, które chciałoby wzmocnić władzę raḱú. Stronnictwo te ze względu na konflikt z Radą Republiki rozpoczęło swą działalność poza murami miasta, nieopodal miejskich spichlerzy.
 • Stronnictwo Pełnego Morza - stronnictwo umiarkowane, chcące prowadzić rozwój Republiki u boku władcy olseskiego przy zachowaniu szerokiej autonomii Rady Republiki. Gwarantuje tak na prawdę największą stabilność kupcom i ich interesom. Mimo najszerszego poparcia wśród kupców ich członkowie obradują na swych statkach handlowych na pełnym morzu. W przypadku złej pogody, stronnictwo te za miejsce obrad obiera jedną z komnat zamku.
 • Stronnictwo Piątki - stronnictwo militarystyczne, które w chciałoby przyłączenia Republiki do Olsenii, a także wyeliminowania pozostałych stronnictw z życia politycznego Surdu. Posiada dość mało zwolenników, głównie wśród posłów orańskich oraz ambasadorów z Olsenii. Obradują w dzielnicy pałacowej za murami miejskimi w pięciorożnej sali (stąd nazwa). W ostatnich latach coraz rzadziej zajmują się polityką, będąc ewentualną pomocą króla Olsenii w gorszych czasach. Członkowie stronnictwa znani są ze swych mrocznych, nie do końca zrozumiałych dla pozostałych, rytuałów.

Zakulisowe zagrania oraz tajne spotkania doprowadzają do wyodrębniania się coraz bardziej grup danego stronnictwa. Doprowadza to niekiedy do chęci jeszcze większego odróżnienia się od swoich przeciwników politycznych. Stronnictwa z jednej strony posiadają bardzo skomplikowane metody dołączenia do nich, zaś z drugiej członkowie stronnictw chętnie chwalą się byciem w danym stronnictwie, do tego stopnia, że niektóre stronnictwa posiadają specjalne stroje, biżuterie bądź elementy stroju. Stronnictwa są także źródłem zainteresowań okultystycznych, alchemicznych i paranormalnych.

Nazwy w językach obcych

język nazwa państwa pełna nazwa państwa nazwa mieszkańca
języki ziemskie
polski Surd Republika Surdu Surd, Surda, Surdowie
angielski Surd Surdian Republic Surdian, Surdians
śląski Surd Republika Surdu Surd, Surda, Surdzi
języki kyońskie
olseski Surd Saxăkákxe Surdḱ Surde
ajdyniriański Surd, Surdabān
/'surd/, /surda'ba:n/
Samrasheqvan Surdabāni[6]
/samraʂɛq'van surda'ba:ɲi/
Surdôs
/sur'dɤs/
nuaryjski Σύρ
/sur/
Συρξύς
/sur'ksus/
Ισσύρ νύ
/is'sur nu/
ayu Υρυτυ
/'ʉrʉtʉ/
Τε'αραινα Χιτα υ Υρυτυ[7]
/'teʔaraina 'hita ʔi 'ʉrʉtʉ/
Υρυτυνα κοραε
/'ʉrʉtʉna 'korae/
murski
neszyjski
truski
wertyński
yuke Suurtuhi
/suːrtu'hi/
Suurtutonhaslata
/suːrtudon'haɬada/
Suurtuhitonikkali
/suːrtuhidon'ikʼali/

Przypisy

 1. około 275 lat ziemskich temu
 2. kyońskim liczeniu dat
 3. kyońskiego
 4. odpowiednik weneckich doży
 5. nazwisko jednej z rodzin kupieckich w Surdzie
 6. Dosłownie: Republika miasta-państwa Surd
 7. Miasto Urutu narodu herbaty