Tangia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 191: Linia 191:
 
|wybrzeża, lasy, lasy leszczowe, równiny, stepy, góry
 
|wybrzeża, lasy, lasy leszczowe, równiny, stepy, góry
 
|-
 
|-
! colspan=10|'''Yarau i Kana Neimi''' ''Γιαραυ υ Κανα Νημι'' :: Grupa Wysp Odległych
+
! colspan=10|'''Matoria Arankalera''' ''Ματορια Αρανκαλερα'' :: Dominium Kontynentalne
 
|-
 
|-
 
!YO
 
!YO
Linia 201: Linia 201:
 
|???
 
|???
 
|???
 
|???
 +
|-
 +
! colspan=10|'''Yarau i Kana Neimi''' ''Γιαραυ υ Κανα Νημι'' :: Grupa Wysp Odległych
 
|-
 
|-
 
!AK
 
!AK

Wersja z 21:42, 17 lut 2020

ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ Czytasz artykuł z serii Tangia. | Język ayu (pisma) · Karaizm · Tangijczycy · Dziesięć Cudów Tangii · Gospodarka i demografia Tangii · Tangijska Sieć Świetlna · Wojskowość Tangii (Takatoa · Aranu) · ET
Uwaga! Niniejszy artykuł dotyczy Tangii z roku wspólnego 9509, czyli 536 lat kyońskich później niż uzgodniona data wspólna dla projektu Kyon. Jest to analogia do epoki wielkich odkryć z 1650-1750 na Ziemi, później, niż opisują artykuły o innych państwach. Rok 9509 obowiązuje dla wszystkich podartykułów, o ile nie zaznaczono inaczej. Zobacz też: Tangia (8973 EK)
ΤΗΛΕΑ Υ ΤΑΝΓΥΑ
Państwo Tangijskie
TangiaFlag.png
Flaga Tangii
TangiaCoA.png
Imperialny Emblemat Tangii
"ΤΑΝΓΥΑ ΧΟ'ΥΜ"
Noc tangijska
TangiaContour.png
Wyspa Tangia
Tangia na świecie.png
Tangia na świecie
Język urzędowy: ayu
Języki używane: ayu, buański, inne
Stolica Naratai
Ustrój mieszany
Cesarzowa Kalia (ΚΑΛΙΑ)
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność na rok 2598 ET, 9509 EK
- całkowita

29 843 922[1]
Waluta aotai, 9 innych (AOT)
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}
  2020-02-13: Autor projektu Buania zaaprobował jej kolonizację przez Tangię. Niniejszy artykuł może być nieaktualny o ten fakt.
Tangia w regionie

        Tangia (ay. Τανγυα /'taŋwa/ "Tangua", bu. Tañu /taŋu/) oficjalnie do dzisiaj Państwo Tangijskie (ay. Τηλεα υ Τανγυα /'tejlea i 'taŋwa/) - quasi-państwo związkowe położone na dużej wyspie na południe od równika, na zachód od kontynentu, składające się z prowincji będącymi królestwami, republikami, obszarami plemiennymi albo koloniami, rządzonymi teokratycznie przez cesarza lub cesarzową z odłamu wodnej drogi religii karaistycznej. Zamieszkany w większości przez naród zwany Tangijczykami, a kraj charakteryzuje się bardzo dużą populacją. Jest mocarstwem morskim i handlowym. Symbolem narodowym jest księżyc Likaon na granatowym, nocnym niebie, a także kusza, oraz luminescencyjna maź wykorzystywana do dekoracji wielu przedmiotów. Na wyspie o tej samej nazwie występują olbrzymie pancerniki. Kolonie tangijskie to kontynentalna Buania oraz wyspy Akeira, Hiranea i Atirai.

Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj jak na swoje czasy (2598 ET czy 9509 EK to poziom cywilizacyjny spomiędzy 1650 - 1750 na Ziemi) wybitnie opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Położone w szerokościach okołorównikowych, nad morzem, jest bogate w drzewa, w tym w kauczuk, w Tangii znana i rozpowszechniona jest guma, stosowana m.in. w obuwiu, wężach na płyny i uszczelkach. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. Takatoa), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana. Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać. Szczyci się swoimi obserwatoriami oraz błyskawiczną komunikacją na znaczne odległości dzięki impulsom światła nadawanym pomiędzy górami, tzw. Tangijska Sieć Świetlna. Cywilizacyjnie, zachwalane jest Dziesięć Cudów Tangii, obiekty historyczne, osiągnięcia cywilizacyjne i instytucje, które budzą ponadprzeciętne uznanie na arenie międzynarodowej.

Jako słabości Tangii zazwyczaj podaje się przeludnienie, które w połączeniu z gorącym, wilgotnym klimatem jest przyczyną okresowo wybuchających, zbierających poważne żniwo epidemii, są niedobory żywności i medykamentów, a także drewna, które ogromna machina floty wojennej wykorzystuje do okrętów. Te materiały kraj musi importować. Klasyczne wady merkantylizmu z przesadnym przywiązaniem do złota oraz agresywna polityka handlowa oparta o blokady, embarga i monopole, a także po prostu o wyzysk, powodują niepokoje w koloniach. Kraj stosuje niewolnictwo i toleruje poligamię. Tangia stosuje łącznie ponad 10 różnych systemów walutowych, które osłabiają handel wewnętrzny i narażają państwo na obniżenie ścigalności podatków. Armia lądowa jest liczna i silna, ale niedostatecznie wyposażona i potrafi polec z bardzo dobrze wyposażonym, wyszkolonym krajem z wysokim morale. Izolacjonizm morski hamuje rozwój. Tangia też boryka się z klasycznym problemem młodych imperiów kolonialnych, wynikającym z nowego wyzwania jakim są ogromne odległości od kraju macierzystego i czas potrzebny na ich pokonanie.

Tangię jako projekt prowadzi Canis. Jest jednym z pierwszych państw projektu Kyon. Jest najbardziej rozwiniętym projektem tego autora, nie tylko z uwagi na ilość tekstu i dbałość o szczegóły, ale także na matematyczne podejście do demografii i gospodarki, z zależnością statystyk od siebie. Demografia jest rozbijana "od góry do dołu" na coraz drobniejsze grupy społeczne, do których dopisywane jest wynagrodzenie. Na podstawie tych działań udaje się ustalić wiele szczegółów, które do tej pory przy takich projektach były tylko mglistymi domysłami. Za kolonię Buania odpowiada Kazimierz.

Nazwa kraju

Słowo Tangia jest nieznanego pochodzenia. Interpretuje się ją jako wszechnazwę ludów mórz, ale raczej jest to późno doklejona interpretacja. Nie znaleziono w ayu wyrazów pokrewnych. Istnieje podobieństwo do słowa "τανγα" tanga, oznaczające mistrzostwo, zręczność, lub władzę.

Pomiędzy polską nazwą "Tangia" i oryginalną "Tangua" istnieje różnica w samogłosce, oryginalne "u" jest wymawiane jak "i", jest to upodobnienie do nazw wielu krain w języku polskim, gdzie nazwy kończą się na -ia. Stosowanie słowa "Tangua" jest dopuszczalne.

Nazwy w różnych językach

Język Skrócona nazwa Pełna nazwa państwa Koncepcja filozoficzna
Polski Tangia Państwo Tangia Noc Tangijska
Ayu Τανγυα Τηλεα υ Τανγυα Τανγυα Χο'υμ
Buański Tañu Tañusy Tañuruíl
English Tangia State of Tangia Tangian Night

Polityka

Tangia stosunkowo niedawno przeszła oficjalnie od ustroju federacyjnego na monarchię absolutną. Proces był płynny i trwał pewien czas, oparty o znaczny wzrost popularności religijno-filozoficznego ruchu Yul-Yoa (gwiezdna woda, gwiezdna rzeka). Po kraju wciąż widać wyraźne pozostałości ustroju federacyjnego, gdzie poszczególne podmioty składowe są monarchiami, republikami prezydenckimi, bądź bazują na tradycyjnym ustroju plemiennym z przedstawicielstwem zewnętrznym, ale w obecnych czasach ich władza jest mocno ograniczona do tego, na co pozwala Yul-Yoa, ponadto, władza jest dość wyraźnie zdecentralizowana, tak samo jak gospodarka kraju.

Slogany

Scr00007.jpg


Zaćmienie słońca nad Tangią.

Narodowym motywem Tangijczyków jest nadal "Ιχη φινεο υ'ιτα", czyli "tylko pierwszy zaszczyt". W obecnych czasach stosuje się często żołnierski okrzyk: "Τανγυα χο'υμ! Τανγυα χο'υμ! Χο'υμ! Χο'υμ!" (Tangua ho’um! Tangua ho’um! Ho’um! Ho’um). Słowo "χο'υμ" ("ho’um") oznacza "noc" i tyczy się ideologii rozpostarcia władzy tangijskiej na wszystkie oceany tak jak noc zapada na horyzoncie, w taki sposób, aby zawsze na planecie znajdował się punkt należący do Tangii, gdzie trwa gwieździsta noc.

Ustrój polityczny

Tangia jest rządzona władzą absolutną przez cesarza. Zmiana federacyjnego ustroju składającego się z królestw, republik i mało istotnego cesarza, w scentralizowaną monarchię o podłożu religijno-filozoficznym z realną władzą, jest stosunkowo świeża.

Były Związek Tangijski był rządzony przez radę najwyższą, w skład której wchodzili przedstawiciele lub królowie poszczególnych regionów plus cesarz, który tron otrzymywał poprzez dziedziczenie. Ostatnim takim cesarzem był Meinopau Reiki (Μηνοπαυ Ρηκι) zwany "Smutnym" (reikei). Po wewnętrznych turbulencjach, cesarzową została Kalia z sekty Yul-Yoa, która stała się ideologią państwową, i poprzez totalitaryzm doprowadziła do licznych ograniczeń swobód obywatelskich (których Tangia i za federacji wiele nie miała), ale też do modernizacji i zjednoczenia ideologicznego kraju.

Podział administracyjny

Zgodnie z sugestią z forum[2], oszacowano populację na 29 843 922, a poziom cywilizacyjny na porównywalny do Anglii z lat 1650 - 1750 z pewnymi różnicami. Po szczegóły dotyczące populacji patrz sekcja: Demografia.
Tangia.png

Istnieje następujący podział:

 • Neimi i Tangua Νημι υ Τανγυα - wyspa Tangia:
  • Naratai Hayanori Ναραται Χαγιανορι - Królestwo Naratajskie (stolica: Naratai Ναραται)
  • Tongami Itikoreiro Τονγαμι Ιτικορήρο - Republika Tongami (stolica: Tounarao Τουναραο)
  • Lutafari Itikoreiro Λυταφαρι Ιτικορηρο - Republika Lutarafaryjska (stolica: Luta ni Fari Λυτα νι Φαρι)
  • Nomeurai Itikoreiro Νομευραι Ιτικορηρο - Republika Nomeurajska (stolica: Hatlangao Χατλανγαο)
  • Harani i Marao Χαρανι υ Μαραο - Pustynia Marajska (stolica: Tungu i Marao Τυνγυ υ Μαραο - oaza w Marao)
  • Orumilo ni Reitika Hayanori Ορυμιλο νι Ρητικα Χαγιανορι - Królestwa Orumilo i Rejtiki (stolice: Orumilo Ορυμιλο, Reitika Ρητικα)
  • Harani i Takangari Χαρανι υ Τακανγαρι - Pustynia Takangaryjska (stolica: Tungu i Takangāri Τυνγυ υ Τακανγαρι - oaza w Takangari)
  • Kunatla Hayanori Κυνατλα Χαγιανορι - Królestwo Kunatla (stolica: Kun Atla Κυν Ατλα)
 • Matoria Arankalera Ματορια Αρανκαλερα - Dominium Kontynentalne:
  • bu. Bujotuoñ, ay. Yo Elanun Γιο Ελαλυν - Buania (stolica: Saboat, Σαποατι Sapoati)
 • Yarau i Kana Neimi Γιαραυ υ Κανα Νημι - Grupa Wysp Odległych:
  • Akeira Ακήρα - (stolica: Uruna Υρυνα)
  • Hiranea Χιρανεα (stolica: Yatlomea Γιατλομεα)
Tangia secht pinu.png

Tabelarycznie ujmując:

Kod Jednostka administracyjna Nazwa (lat/gr) Stolica (lat/gr) Ustrój Władca Populacja Klimat/teren
Nēimi i Tangua Νήμι υ Τανγυα :: Wyspa Tangia
NA Królestwo Naratajskie Naratai Hayanori
Ναραται Χαγιανορι
Naratai
Ναραται
Monarchia Król 6 488 069 lasy deszczowe, bagna, trawy, wybrzeża
TO Republika Tongami Tongami Itikoreiro
Τονγαμι Ιτικορηρο
Tounarao
Τουναραο
Republika Prezydent 4 900 372 lasy deszczowe, równiny, stepy, wyżyny, wysokie góry, wybrzeża
LU Republika Lutarafaryjska Lutafari Itikoreiro
Λυταφαρι Ιτικορηρο
Luta ni Fari
Λυτα νι Φαρι
Republika Prezydent 2 662 078 lasy deszczowe, sawanna, góry, step
NO Republika Nomeurajska Nomeurai Itikoreiro
Νομευραι Ιτικορηρο
Hatlangao
Χατλανγαο
Republika Prezydent 2 118 918 lasy deszczowe, sawanna, góry, step
MA Pustynia Marajska Harani i Marao
Χαρανι υ Μαραο
Tungu i Marao
Τυνγυ υ Μαραο
Pustynia Szef rady plemion 489 440 stepy, pustynia, równiny, wyżyny, wysokie góry, wybrzeża
OR Królestwa Orumilo i Rejtiki Orumilo ni Reitika Hayanori
Ορυμιλο νι Ρητικα Χαγιανορι
Orumilo, Reitika
Ορυμιλο, Ρητικα
Dualistyczne
królestwo
Monarchia 6 118 004 sawanna, równiny, lasy deszczowe, góry, wybrzeża
TK Pustynia Takangaryjska Harani i Takangari
Χαρανι υ Τακανγαρι
Tungu i Takangari
Τυνγυ υ Τακανγαρι
Pustynia Wódz 1 080 350 pustynia, lasy deszczowe, lasy, stepy, wyżyny, wysokie góry
KN Królestwo Kunatla Kunatla Hayanari
Κυνατλα Χαγιανορι
Kun Atla
Κυν Ατλα
Monarchia Król 4 482 557 wybrzeża, lasy, lasy leszczowe, równiny, stepy, góry
Matoria Arankalera Ματορια Αρανκαλερα :: Dominium Kontynentalne
YO Buania Busy, Γιο Ελαλυν
-, Yo Elalun
Saboat, Σαποατι
-, Sapoati
Kolonia Rada Wodzów ??? ???
Yarau i Kana Neimi Γιαραυ υ Κανα Νημι :: Grupa Wysp Odległych
AK Akeira Akeira
Ακηρα
Uruna
Υρυνα
Monarchia Król 805 768 wybrzeża, równiny, wyżyny
HI Hiranea Hiranea
Χιρανεα
Yatlomea
Γιατλομεα
Monarchia Król 367 080 wybrzeża, równiny, wyżyny
TI Atirai Atirai
Ατιραι
Alai Ara
Αλαι Αρα
Kolonia Namiestnik 208 907 wybrzeża, równiny, wulkany

Podział administracyjny kraju zasadniczo dzieli się na stolice, miasta, fortece (grody, zamki), kolonie, wsie i osady. Nie prowadzi się spisu powszechnego wsi i osad z osobna, wyłącznie miejsc, którym nadano prawa miejskie, pozostałą ludność władcy poszczególnych prowincji mają obowiązek zliczyć i podać zbiorczo.

Ranking Prowincja Miasto w łacince Miasto w ayu Ludność całkowita Status
1 Królestwo Naratajskie Naratai ΝΑΡΑΤΑΙ 1 377 417 Stolica
2 Królestwa Orumilo i Rejtiki Orumilo ΟΡΥΜΙΛΟ 1 041 505 Stolica
3 Królestwa Orumilo i Rejtiki Reitika ΡΗΤΙΚΑ 923 598 Stolica
4 Republika Lutafaryjska Luta ni Fari ΛΥΤΑ ΝΙ ΦΑΡΙ 908 301 Stolica
5 Królestwo Kunatla Kun Atla ΚΥΝ ΑΤΛΑ 831 963 Stolica
6 Republika Tongami Tounarao ΤΟΥΝΑΡΑΟ 628 228 Stolica
7 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Uruna ΥΡΥΝΑ 543 503 Stolica
8 Pustynia Takangaryjska Tungu i Takangari ΤΥΝΓΥ Υ ΤΑΚΑΝΓΑΡΙ 531 640 Stolica
9 Królestwo Naratajskie Fang Apori ΦΑΝΓ ΑΠΟΡΙ 407 462 Miasto
10 Grupa Wysp Odległych
Hiranea
Yatlomea ΓΙΑΤΛΟΜΕΑ 317 965 Stolica
11 Republika Nomeurajska Hatlangao ΧΑΤΛΑΝΓΑΟ 300 886 Stolica
12 Królestwo Kunatla Tau Rao ΤΑΥ ΡΑΟ 245 451 Miasto
13 Królestwo Naratajskie Atla Tau ΑΤΛΑ ΤΑΥ 194 471 Miasto
14 Grupa Wysp Odległych
Atirai
Alai Ara ΑΛΑΙ ΑΡΑ 193 699 Stolica
15 Królestwa Orumilo i Rejtiki Telenge ΤΕΛΕΝΓΕ 146 689 Miasto
16 Królestwa Orumilo i Rejtiki Otu'a ΟΤΥ'Α 126 456 Miasto
17 Republika Tongami Raurai ΡΑΥΡΑΙ 120 487 Miasto
18 Królestwo Naratajskie Taka'o ΤΑΚΑ'Ο 115 756 Miasto
19 Republika Nomeurajska Aratlane ΑΡΑΤΛΑΝΕ 100 868 Miasto
20 Królestwo Kunatla Ka'ori ΚΑ'ΟΡΙ 91 258 Miasto
21 Królestwo Kunatla Atla Irai ΑΤΛΑ ΙΡΑΙ 88 111 Miasto
22 Królestwa Orumilo i Rejtiki Keuria ΚΕΥΡΙΑ 85 990 Miasto
23 Republika Lutafaryjska Kalalari ΚΑΛΑΛΑΡΙ 82 406 Miasto
24 Republika Nomeurajska Atla Ilame ΑΤΛΑ ΙΛΑΜΕ 64 844 Miasto
25 Królestwo Naratajskie Neurua ΝΕΥΡΥΑ 64 824 Miasto
26 Królestwo Kunatla Angameta ΑΝΓΑΜΕΤΑ 63 566 Miasto
27 Królestwa Orumilo i Rejtiki Atla Hirafi ΑΤΛΑ ΧΙΡΑΦΙ 55 641 Miasto
28 Republika Tongami Heatana ΧΕΑΤΑΝΑ 54 214 Miasto
29 Republika Lutafaryjska Torelama ΤΟΡΕΛΑΜΑ 50 898 Miasto
30 Królestwo Kunatla Tungu i Ho'um ΤΥΝΓΥ Υ ΧΟ'ΥΜ 49 720 Miasto
31 Republika Nomeurajska Tau More ΤΑΥ ΜΟΡΕ 46 351 Miasto
32 Królestwa Orumilo i Rejtiki Kaitatire ΚΑΙΤΑΤΙΡΕ 45 524 Miasto
33 Królestwo Kunatla Karaka ΚΑΡΑΚΑ 45 314 Miasto
34 Pustynia Marajska Tungu i Marao ΤΥΝΓΥ Υ ΜΑΡΑΟ 45 029 Stolica
35 Republika Tongami Farang ΦΑΡΑΝΓ 43 251 Miasto
36 Republika Lutafaryjska Iteleira ΙΤΕΛΗΡΑ 38 780 Miasto
37 Republika Tongami Tatamele ΤΑΤΑΜΕΛΕ 38 123 Miasto
38 Królestwo Naratajskie Atla Hea ΑΤΛΑ ΧΕΑ 37 042 Miasto
39 Republika Tongami Okuna ΟΚΥΝΑ 36 957 Miasto
40 Królestwo Naratajskie Mirai ΜΙΡΑΙ 32 412 Miasto
41 Republika Lutafaryjska Kun Mea ΚΥΝ ΜΕΑ 26 661 Miasto
42 Republika Tongami Hennama ΧΕΝΝΑΜΑ 26 422 Miasto
43 Grupa Wysp Odłegłych
pozostałe
Alai Lele ΑΛΑΙ ΛΕΛΕ 25 696 Kolonia
44 Królestwo Naratajskie Le'are'a ΛΕ'ΑΡΕ'Α 23 151 Miasto
45 Królestwa Orumilo i Rejtiki Iftimatla ΙΦΤΙΜΑΤΛΑ 20 233 Miasto
46 Królestwo Kunatla Paratane ΠΑΡΑΤΑΝΕ 18 881 Miasto
47 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Komea ΑΛΑΙ ΚΟΜΕΑ 18 354 Kolonia
48 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Tirane ΑΛΑΙ ΤΙΡΑΝΕ 17 130 Kolonia
49 Republika Lutafaryjska Itlami ΙΤΛΑΜΙ 16 966 Miasto
50 Republika Nomeurajska Num Telai ΝΥΜ ΤΕΛΑΙ 16 811 Miasto
51 Republika Lutafaryjska Atla Hara ΑΤΛΑ ΧΑΡΑ 14 542 Miasto
52 Królestwo Naratajskie Kitanna ΚΙΤΑΝΝΑ 13 891 Miasto
53 Królestwo Kunatla Num Matia ΝΥΜ ΜΑΤΙΑ 13 846 Miasto
54 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Katerua ΚΑΤΕΡΥΑ 13 460 Kolonia
55 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Tau Afta ΤΑΥ ΑΦΤΑ 12 848 Kolonia
56 Królestwa Orumilo i Rejtiki Afharai ΑΦΧΑΡΑΙ 10 116 Miasto
57 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Munga ΑΛΑΙ ΜΥΝΓΑ 9 666 Kolonia
58 Republika Nomeurajska Num Falarai ΝΥΜ ΦΑΛΑΡΑΙ 9 606 Miasto
59 Królestwo Naratajskie Iletea ΙΛΕΤΕΑ 9 261 Miasto
60 Królestwo Naratajskie Luta Rereo ΛΥΤΑ ΡΕΡΕΟ 8 334 Miasto
61 Królestwo Kunatla Lelete ΛΕΛΕΤΕ 8 182 Miasto
62 Pustynia Takangaryjska Tungu i Mangua ΤΥΝΓΥ Υ ΜΑΝΓΥΑ 7 940 Miasto
63 Pustynia Marajska Tungu Lerei ΤΥΝΓΥ ΛΕΡΗ 7 679 Miasto
64 Królestwo Naratajskie Futamei ΦΥΤΑΜΗ 7 408 Miasto
65 Republika Lutafaryjska Niftimata ΝΙΦΤΙΜΑΤΑ 7 271 Miasto
66 Pustynia Takangaryjska Tungu i Itanu ΤΥΝΓΥ Υ ΙΤΑΝΥ 6 845 Miasto
67 Królestwo Naratajskie Tanami ΤΑΝΑΜΙ 6 482 Miasto
68 Pustynia Marajska Iftara ΙΦΤΑΡΑ 6 480 Miasto
69 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Tau Eirana ΑΛΑΙ ΤΑΥ ΗΡΑΝΑ 6 240 Kolonia
70 Pustynia Marajska Keke ΚΕΚΕ 5 760 Miasto
71 Królestwa Orumilo i Rejtiki Kerei'i ΚΕΡΗ'Ι 5 564 Miasto
72 Królestwo Naratajskie Fang Tilai ΦΑΝΓ ΤΙΛΑΙ 5 556 Miasto
73 Królestwa Orumilo i Rejtiki Penge ΠΕΝΓΕ 5 311 Miasto
74 Pustynia Takangaryjska Tungu i Lemari ΤΥΝΓΥ Υ ΛΕΜΑΡΙ 5 202 Miasto
75 Królestwo Kunatla Erianei ΕΡΙΑΝΗ 5 035 Miasto
76 Królestwa Orumilo i Rejtiki Ta'ua ΤΑ'ΥΑ 4 299 Miasto
77 Republika Tongami Otelele ΟΤΕΛΕΛΕ 3 929 Miasto
78 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Tau Marea ΤΑΥ ΜΑΡΕΑ 3 578 Miasto
79 Republika Lutafaryjska Me'aro ΜΕ'ΑΡΟ 3 636 Miasto
80 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Tau Marea ΤΑΥ ΜΑΡΕΑ 3 578 Miasto
81 Pustynia Takangaryjska Tungu i Herai ΤΥΝΓΥ Υ ΧΕΡΑΙ 3 286 Miasto
82 Pustynia Marajska Aneu'a ΑΝΕΥ'Α 2 640 Miasto
83 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Konoha ΑΛΑΙ ΚΟΝΟΧΑ 2 570 Kolonia
84 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Takatoa ΑΛΑΙ ΤΑΚΑΤΟΑ 2 570 Kolonia
85 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Metanea ΜΕΤΑΝΕΑ 2 508 Kolonia
86 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Elekotora ΕΛΕΚΟΤΟΡΑ 2 508 Kolonia
87 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Yul Mena ΓΙΥΛ ΜΕΝΑ 2 325 Kolonia
88 Grupa Wysp Odległych
Akeira
Poimerea ΠΟΙΜΕΡΕΑ 2 193 Miasto
89 Pustynia Takangaryjska Tungu i Reremi ΤΥΝΓΥ Υ ΡΕΡΕΜΙ 2 190 Miasto
90 Republika Tongami Keifatla ΚΗΦΑΤΛΑ 2 154 Miasto
91 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Mon To'e ΜΟΝ ΤΟ'Ε 2 080 Kolonia
92 Republika Nomeurajska Kele'a ΚΕΛΕ'Α 1 681 Miasto
93 Pustynia Takangaryjska Tau Atla Rearai ΤΑΥ ΑΤΛΑ ΡΕΑΡΑΙ 1 642 Forteca
94 Pustynia Marajska Mengaria ΜΕΝΓΑΡΙΑ 1 440 Miasto
95 Republika Lutafaryjska Kamma ΚΑΜΜΑ 1 212 Miasto
96 Pustynia Takangaryjska Rearai i Takangari ΡΕΑΡΑΙ Υ ΤΑΚΑΝΓΑΡΙ 274 Forteca
97 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Fang Mo'ona ΦΑΝΓ ΜΟ'ΟΝΑ 245 Kolonia
98 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Mimele ΜΙΜΕΛΕ 184 Kolonia
99 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Toto ΤΟΤΟ 147 Kolonia
100 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Ohoe ΑΛΑΙ ΟΧΟΕ 98 Kolonia
101 Grupa Wysp Odległych
pozostałe
Alai Karaka ΑΛΑΙ ΚΑΡΑΚΑ 86 Kolonia
W sumie 10 692 549 Miasta Tangii

Kolonizacja

Kierunki wypraw morskich, głównie handlowych i naukowych, obejmują większość mórz Kyonu.

Tangia jako zamożny, wysoko rozwinięty kraj o wysokiej populacji i dużych ambicjach, ale ograniczonych ideologicznie przez strach przed kontynentem, nie ma innego kierunku rozwoju jak morza. W obecnych czasach wiele jest nieodkrytych, niezamieszkałych, bądź słabo rozwiniętych wysp, które Tangia jest w stanie podbić, choć z uwagi na znaczne odległości, może nie być w stanie dobrze kontrolować.

Tangia stosuje niewolnictwo. Obywatel Tangii nigdy nie może się stać niewolnikiem. Uzyskanie wolności jest zaszczytem, ponieważ na to trzeba się wykazać nie tylko odwagą czy szczęściem, ale jest to zjawisko rzadkie. Istnieją wzajemne porozumienia z państwami obcymi, na mocy których obywatele Tangii nie mają prawa być brani jako niewolnicy, a i Tangia obywateli tych państw nie rozpozna nigdy jako niewolników. Czym innym są oczywiście więzienia.

Religia państwowa

Lupa2.gif
Główny artykuł: karaizm
Lykaon wschodzący nad Tangią.

Cechą wspólną wszystkich Tangijczyków jest wiara w Karai (Καραι), jest to energia duchowa, pochodząca od morza. Tangijczycy wierzą, że wyszli z wody, ale jako emisariusze podwodnego świata, mają za zadanie działać w powietrzu (tj. na powierzchni). Tak jak ambasador nie może dobrze pracować bez kontaktu ze swoim państwem, tak i Tangijczycy nie mogą sprawnie działać na powietrzu bez kontaktu z morzem. Efektem jest strach przed długotrwałym przebywaniem na kontynencie, a więc znacznej, zwartej grupie ziem, która jest odcięta od karāi. Wierzy się, że Tangijczycy po śmierci trafiają do dobrych zaświatów poprzez Wielki Wir (chodzi o Drogę Mleczną, która po bezgwiezdnej stronie nieba jest bardzo dobrze widoczna w nocy w tej części kosmosu), gdzie oceni się ich pracę na Kyonie.

Yul-Yoa

W Tangii funkcjonuje wiele kręgów filozoficznych, w tym sekt (nieuznanych przez państwo), z czego najważniejszą z nich w ostatnich latach - bo stała się oficjalną religią państwową, i jedyną dozwoloną religią - jest Yul-Yoa (Γιυλ-Γιαα), to znaczy: Gwiezdna Woda, Gwieździsta Woda, Gwiazdy w Wodzie, lub Gwiezdna Rzeka w zależności od rozumienia. To z tej sekty wywodzi się Yul-Yoa Kalia, wokół której narósł kult jednostki, a którą ku niezadowoleniu Rady państwa ostatni dynastyczny cesarz Meinopau Reiki naznaczył jako swoją następczynię, w obliczu zupełnego (nawet domniemanego) braku potomstwa, mimo że ta była tylko sierotą pochodzącą z oazy Marao.

Yul-Yoa jest radykalnym ruchem, który głosi, że wszyscy Tangijczycy mają tę samą misję i tak ostre wewnętrzne podziały, jak stosowane do tej pory (królestwa/republiki) są tylko osłabieniem ich misji na powietrzu i przyczynią się do konfliktów wewnętrznych, które zdewastuje ich cel "wyjścia z wody". Tangia ma być silna i podbijać inne ludy, aby te mogły przejść przez Wielki Wir na niebie, i już tamtejsze oryginalne królestwo, niejako "po drugiej stronie", ma postanowić co dalej.

Ruch Yul-Yoa w szczególności winą za zatracenie wiedzy o tym jak generalnie wygląda świat po drugiej stronie Wiru obarcza zdelegalizowaną już Radę, ich prezydentów i królów. Uważa się, że pozbawienie Tangijczyków ideologii doprowadziło do katastrofalnego zapomnienia celu na ziemi.

Znaczne postępy Tangii w dziedzinie optyki, szczególnie astronomii (teleskopy) motywowane były właśnie chęcią przejrzenia przez Wir, aby takim trikiem odzyskać choć trochę wiedzy na temat Wiru. Znaczny rozwój optyki, włącznie z wynalezieniem teleskopu refrakcyjnego (tj. lunety do obserwacji astronomicznych) i później teleskopu reflekcyjnego (zwierciadlanego) pozwolił na obserwacje głębokiego nieba i przypadkowe odkrycie o wiele więcej wirów, m. in. wielkiej galaktyki w Andromedzie. Trwają burzliwe spory Yūl-Yōa mające wysunąć teorie na ten temat, choć uważa się, że brak jest możliwości potwierdzenia którejkolwiek z tych teorii - jest to stan akceptowalny, w tym przez inkwizycję.

Yul-Yoa stawia na pracę, wydajność, pomysłowość, nieugiętość. Głosi, że cały naród pracuje na swój sukces.

Pierwotne aspekty

Karaizm wydziela sześć aspektów filozoficznych (λαυ lau), pięć odzwierciedlających aspekty rzeczywistości, i jeden odzwierciedlający jej brak.

 1. Puro - pierwotny aspekt pozytywny, oznacza wartości dodane, przybycie, pojawienie się, itd.
 2. Neu - pierwotny aspekt negatywny, oznacza wartości ujemne, zmniejszenie, utratę, pozbycie się, odejście, rozpad, itd.
 3. Fo'o - pierwotny aspekt świadomości, oznacza budowanie wiedzy, zbieranie informacji
 4. Nu - pierwotny aspekt sposobu, oznacza metodologię działania, techniki, umiejętności, planowanie, odnosi się do szczegółów i połączeń pomiędzy nimi
 5. Ra'a - pierwotny aspekt kontekstu, oznacza szerokotorowe myślenie, pogląd "z lotu ptaka" na całość, oznacza też umiejętność przewidywania konsekwencji i działań niepożądanych
 6. Nora - pierwotny aspekt braku, oznacza nicość, brak, nieistnienie.

Legalność religii

Inne religie i systemy filozoficzne są zakazane, bowiem tak jak zdelegalizowana już Rada z jej fiksacją na punkcie podziałów politycznych, odwracają uwagę od wybranych celów. W praktyce jednak bywa różnie, szczególnie wierzenia narodów Pustyń (dotyczy wyłącznie wysp, gdzie czyni się znaczne wysiłki, aby doprowadzić wodę; nie tyczy się to natomiast kontynentu) są tolerowane. Jest to prawnie uregulowane tak, że dzieli się innowierców na dwa typy:

 • Heretycy - wszystkie religie obcokrajowców, mogą być wyznawane w wyznaczonych miejscach, gdzie Tangijczycy oprócz administracji nie mają dostępu. Za przejawianie poglądów tego typu prawo przewiduje różne kary w zależności od "wpływowości" danej osoby/grupy. Heretycy mogą być kierowani do uczelni i uniwersytetów, może być na nich nakładana grzywna i mogą stracić pracę, mogą być przesiedleni, mogą trafić do gułagu, ostatecznie mogą być straceni.
  • Obcokrajowcy przyłapani na działaniach misyjnych są ostrzegani i wpisywani do rejestru. Przy recydywie są na ogół usuwani z kraju. Możliwa jest kara śmierci.
 • Rodzimowiercy - dotyczy głównie półdzikich i dzikich ludów pustyń i lasów deszczowych. Na ogół wierzą oni w pokrewne ideologie co większość Tangijczyków, ale są pewne kluczowe odstępstwa i szczególnie często, nadinterpretacje. Takich ludzi można rejestrować (wielu zaczęło tak robić dla bezpieczeństwa), z opisem swojej wiary. Prawo mówi, że ich religie należy notować i są zakazane, ale nie przewiduje w ogóle kar, co powoduje bezkarność. Jest to zabieg celowy, i Yūl-Yōa otwarcie o tym mówi.

Historia

Kalendarz

Ponieważ prowadzącego projekt matematyczne zadanie stworzenia kalendarza przerosło, to zamiast niego zastępczo stosuje się w niniejszym artykule prosty przelicznik opierający się na założeniu, że rok obecny to odpowiednik, z cywilizacyjnego punktu widzenia, opoki wielkich odkryć, eksploracji i kolonizacji w okresie 1650-1750 n.e. Przy takim założeniu, obecny rok według datowania wspólnego to 9509[3], co odpowiada rokowi 2598 według kalendarza tangijskiego. 1 rok kyoński wg datowania wspólnego = 1 rok tangijski, wartości te są sprzężone ze sobą w stosunku 1:1.

Datowanie oznacza się za pomocą trzech symboli: ET dla kalendarza tangijskiego, EK dla wspólnego kalendarza kyońskiego, oraz EZ dla lat na Ziemi.

W przeliczeniach używa się porównań do upływu czasu na ziemi (dla czytelników) oraz przeliczenia na wspólny kalendarz kyoński. Należy przy tym zawsze pamiętać o zasadach upływu czasu:

 • Rok na Kyonie jest krótki i trwa 136,35 ziemskich dni.
 • Dzień na Kyonie jest długi i trwa 43,5 godziny.
 • Nachylenie osi planety jest bardzo duże i wynosi 31°18'54".36, planeta obraca się po skosie.
 • Tangia znajduje się bardzo blisko równika, przez co sezonowość jest tam ograniczona.

1 rok na Kyonie dzieli się na 75 dni, z których każdy trwa około 43,5h, czyli na równiku noc trwa 21,75h, i dzień trwa 21,75h. Tangia znajduje się pod równikiem i różnice w porach roku nie są dobrze widoczne, szczególnie w Naratai; są to różnice dostatecznie małe, aby nie było potrzeby rozgraniczania pór roku.

Rok ma 5 miesięcy (ναυ nau) po 15 dni każdy, nazwany na cześć jednego z Pięciu Mędrców, kluczowych dla karaizmu. Każdy z mędrców opowiada o zależności wody i człowieka z pozostałymi przedwiecznymi żywiołami λαυ lau, które rozgraniczono: puro, neu, fo'o, nu, ra'a. Szósty żywioł, nora, z racji swojej natury nie ma miesiąca, ale wspomina się o nim w dni przestępne.

Kalendarium

Historia Tangii nie jest ukończona i obecnie znajduje się jedynie w zarysach. Wiadomo już, że jest luźnym cesarstwem od dawna, ale też, że nie była to pierwsza cywilizacja na wyspie. Poniżej znajduje się kalendarium najważniejszych wydarzeń.

Wydarzenie Lata tangijskie Lat tangijskich temu Lat ziemskich temu Lata kyońskie Lata ziemskie
Katakumby Marajskie -4120 ET 6718 ET 2507 EZ 2791 EK 1041 EZ
Przyjście Tangijczyków -3507 ET 6105 ET 2278 EZ 3404 EK 1270 EZ
System plemienny, pierwsze państwo -1394 ET 3992 ET 1490 EZ 5517 EK 2059 EZ
Rozbicie regionalne -1029 ET 3627 ET 1353 EZ 5882 EK 2195 EZ
Założenie cesarstwa 0 ET 2598 ET 969 EZ 6911 EK 2579 EZ
Pięć Mędrców 55 ET 2543 ET 949 EZ 6911 EK 2579 EZ
Talanga 233 ET 2365 ET 882 EZ 7144 EK 2666 EZ
Ogród Górski w Kun Atla 938 ET 1660 ET 619 EZ 7849 EK 2929 EZ
Pałac Temeteu 1349 ET 1249 ET 466 EZ 8260 EK 3082 EZ
Świątynia Naratajska 1512 ET 1086 ET 405 EZ 8423 EK 3143 EZ
Uniwersytet Tamarua 1652 ET 946 ET 353 EZ 8563 EK 3195 EZ
Takatoa 1782 ET 816 ET 304 EZ 8693 EK 3244 EZ
Forteca w Tau Atla 1901 ET 697 ET 260 EZ 8812 EK 3288 EZ
Pierwsza bitwa o S'xakę 1932 ET 666 ET 249 EZ 8843 EK 3300 EZ
Druga bitwa o S'xakę 1966 ET 632 ET 236 EZ 8877 EK 3312 EZ
Rok wspólny kyoński 2062 ET 536 ET 200 EZ 8973 EK 3348 EZ¹
Wpływy na Buanię 2355 ET 243 ET 91 EZ 9438 EK 3522 EZ
Obserwatorium Tauriana 2370 ET 228 ET 85 EZ 9281 EK 3463 EZ
Dziś 2598 ET 0 ET 0 EZ 9509 EK 3548 EZ

¹Rok wyjściowy dla Kyonu to 8973. 8973/2,68 = 3348.

Dane przyrodnicze

Położenie

Tangia rozumiana jako wyspa, a nie państwo, jest jedną z większych wysp Kyonu i znajduje się na zachód od kontynentu, niedaleko na południe od równika. Przy niższym poziomie oceanu, prawdopodobnie wraz z Pinu utworzyłaby półwysep, uzyskując połączenie lądowe z kontynentem. Tangia rozumiana jako państwo zajmuje 100% wyspy. Na wschód od wyspy Tangia znajduje się kontynent, w bezpośrednim sąsiedztwie Tangia graniczy z Pinu i Sechtem. Są to najbliższe geograficznie krainy, z którymi mieszkańcy handlują od początków swojej obecności w tym terenie. Na zachód od wyspy Tangia znajdują się dwie mniejsze wyspy, Akēira oraz Hiranea, które od stosunkowo dawna są koloniami tangijskimi. Akēira znajduje się bardziej na północ i jest większą z wysp. Stolicą Akēiry jest Uruna. Hiranea znajduje się bardziej na południe i jest mniejszą z nich. Stolicą Hiraney jest Yatlomēa. Obie te wyspy wraz Tangią są często rozumiane jako matecznik państwa Tangii. Formalnie zaś, Akēira oraz Hiranea należą do tzw. Grupy Wysp Odległych.

Grupa Wysp Odległych zawiera również wiele mniejszych archipelagów, w tym wulkaniczną wyspę Atirāi na dalekim południowym zachodzie oceanu, z dala od oceanów.

Klimat i ukształtowanie terenu

Z uwagi na dość zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, wyspa Tangia posiada kilka stref klimatycznych. Dominują trzy typy krain: obszary nadmorskie wraz z równinami, stepy i pustynie, oraz wyżyny, góry i obszary wysokogórskie. Istnieje siedem większych łańcuchów górskich lub masywów lodowcowo-górskich na wyspie. Góry te wzbijają się na stosunkowo znaczne wysokości, tworząc rozległe płaskowyże. Co najmniej sześć łańcuchów górskich, jeżeli nie wszystkie, osiągają szczyty po 10 – 13 kilometrów wysokości, wbijając się w stratosferę.
        Choć Tangia znajduje się nad morzem w strefie równikowej, to obecność wysokich płaskowyżów wraz ze znacznymi szczytami górskimi powodują zjawisko występowania cienia opadowego, zmieniającego dominujący na wyspie krajobraz nadmorski z gęstymi lasami deszczowymi w równiny, stepy, wreszcie w pustynie. Część pustyń jest wyłącznie okresowa, inne są stałe. Stąd też statystyki klimatyczne podzielmy na kilka stref.

Strefy nadmorskie, lasy, lasy deszczowe

Strefy nadmorskie, lasy oraz lasy deszczowe dominują na wybrzeżach, oraz tam w głębi kontynentu, gdzie morskie wiatry nie są zatrzymywane przez łańcuchy górskie. Dotyczy to między innymi wiatrów wchodzących w Tangię od strony Królestwa Naratajskiego i przechodzących przez tereny Republiki Lutafaryjskiej i przeciskających się przez obniżone przełęcze górskie na drugą stronę wysokich gór w stronę oazy Takangari na pustyni takangaryjskiej. W tych strefach statystyki klimatyczne przedstawiają się następująco:

 • Średnia temperatura cały rok około +30°C. Nocą temperatura spada do +15°C, za dnia sięga do +40°C.
 • Wilgotność około 80% - 100%, ze średnią 80%.
 • Wiatr morski, wilgotny, miejscami średnio do 5 B, na terenach równinnych do 7 B, w lasach deszczowych 0 – 3 B.
 • Ekstremalne zjawiska pogodowe: huragany, trąby powietrzne, znaczna wilgotność powietrza, znaczne zjawiska korozyjne zw. z warunkami sprzyjającymi rdzewieniu, gniciu i zarastaniu roślinnością i grzybami.
Dane klimatyczne dla miasta stołecznego Naratai, Królestwo Naratajskie, Tangia
Miesiąc (Pora) Miesiąc Puronau Miesiąc Neunau Miesiąc Fo'onau Miesiąc Nunau Miesiąc Ra'anau Rocznie
Rekord ciepła (°C) Dzień 39,1 42,1 40,1 39,8 38,0 42,1
Noc 32,1 38,4 36,6 34,2 33,9 38,4
Średnio ciepła doba (°C) Dzień 31,3 30,2 29,9 30,1 30,1 31,3
Noc 25,1 26,3 27,2 26,4 27,8 27,8
Średnia temperatura dobowo(°C) Dzień 26,3 26,2 26,4 26,6 27,0 26,5
Noc 19,0 18,4 18,9 19,6 19,2 19,0
Średnio chłodna doba(°C) Dzień 25,4 23,2 24,4 23,3 23,6 23,2
Noc 14,2 16,9 15,9 14,5 13,9 13,9
Rekord zimna (°C) Dzień 23,9 22,0 23,8 23,1 22,1 22,0
Noc 8,2 9,4 12,3 11,6 7,3 7,3
Opady średnio (mm) 159,9 124,4 110,9 133,5 160,1 133,5
Średnio dni deszczowych 10,3 9,2 7,8 8,9 9,9 9,9
Średnio dni śnieżnych 0 0 0 0 0 0
Średnia wilgotność względna % 80,3 81,1 80,8 80,6 81,1 80,8
Miesięcznie godzin słonecznych 339,4 340,8 345,0 323,9 310,1 1659
Indeks UV 12 12 12 12 12 12

Strefy stepowe i pustynne

W strefach stepowych i pustynnych ilość opadów jest znacznie ograniczona, miejscami do niemal zera, przez co i możliwości wegetacyjne są ograniczone. Stepy są porośnięte trawami i krzewami, pustynie natomiast, czy to piaskowe czy stepowe, nie mają niemal żadnej roślinności.

 • Na stepie średnia temperatura zimą to +10°C, latem +35°C. Rekord zimna -35°C. Rekord gorąca +90°C. Średnia temperatura zimową nocą to 0°C. Średnia temperatura w południe latem to +70°C.
 • Średnia temperatura zimą +20°C, latem +50°C. Rekord zimna wynosi -25°C. Rekord gorąca wynosi +115°C. Średnia temperatura zimową nocą to 0°C. Średnia temperatura w południe latem to +85°C.
 • Wilgotność 0% - 15%, średnio 0%.
 • Wiatr na stepie sięga 10 B, na pustyniach do 7 B.
 • Ekstremalne zjawiska pogodowe: burze piaskowe, burze, trąby powietrzne, skrajne temperatury, znaczne różnice temperaturowe pomiędzy latem i zimą oraz dniem i nocą.

Wyżyny, góry i obszary wysokogórskie

Klimat i charakter zjawisk pogodowych na wyżynach i w górach zależy mocno od wysokości nad poziomem morza oraz wystawienia zboczy na konkretne wiatry. Inny klimat mają góry, o które zbocza rozbijają się wiatry morskie, a inny te, gdzie zbocza są ogrzewane przez pustynie. „Strefa śmierci” znajduje się na wysokości około 8000 metrów nad poziomem morza, gdzie ciśnienie spada z 1010 hPa na morzu do 320 hPa. W tych warunkach aklimatyzacja najlepszych sportowców przestaje być wykonalna, rany przestają się goić, oddychanie jest skrajnie utrudnione. Wyższe szczyty przechodzą przez połowę odległości do limitu Armstronga i przy niekorzystnych warunkach mogą wywoływać podobne zjawiska. Istnieje wyciąg górski do szczelnej barometrycznie stacji meteorologicznej położonej na wysokości 11900 metrów nad poziomem morza, w której utrzymywane jest sztucznie ciśnienie podobne do tego na 6000 metrów, gdzie jest możliwe wjechanie z wysokości 1000 metrów niemal od razu na 11900 metrów. Kolejka jest jednym z Dziesięciu Cudów Tangii i jest wykorzystywana do dostaw żywności i zniżania człowieka ze stacji w dół, w sytuacjach alarmowych. Wjazd przeciętnego, niewyszkolonego człowieka na taką wysokość spowoduje na 9000 metrów utratę przytomności w ciągu 1 minuty, a na 11900 metrach śmierć. Wieczne śniegi zaczynają się na wysokości 3 – 4 kilometrów, co należy rozumieć jako barierę, gdzie w dowolnym momencie w roku występują opady śniegu i śnieg potrafi leżeć dniami albo tygodniami. Latem do wysokości 6 kilometrów temperatura może wzrosnąć nawet do +35°C i śnieg szybko topnieje, powodując lawiny i powodzie, i kreując okresowe powodzie. Na wysokościach powyżej 9 000 metrów szok stratosferyczny powoduje wiatry o prędkości do 300 – 400 kilometrów na godzinę, które rozbijając się o wzgórza potrafią powodować lokalne rekordy prędkości wiatru do 600 kilometrów na godzinę. Niski stopień erozji kamienia wynika z nikłego ciśnienia atmosferycznego na tych wysokościach. Na pułapach 3 – 4 kilometrów oraz 6 – 8 kilometrów znajdują się obserwatoria. Te służą Tangijczykom do dwóch celów: obserwacji astronomicznych (głównie teleskopami zwierciadlanymi) oraz szpiegostwa (teleskopami refrakcyjnymi, tzw. lunetami). Z wysokości 10 000 metrów Kunatlyjczycy non-stop obserwują S’xakę w Konfederacji Sechtu i mają fenomenalne możliwości obserwacji ruchów ich floty. Widać także Komi w Pinu, ale przejrzystość atmosfery przez kilkaset kilometrów jest bardzo niska, przez co nie widać szczegółów. Tangia posiada w każdej chwili pięć skrajnie wysokogórskich obserwatoriów.

 • Średnia temperatura spada o 1°C na każde 100 metrów. Na wysokościach płaskowyżów górskich występują wieczne śniegi, lodowce, skaliste pustynie, gdzie średnia temperatura wynosi większość roku -15°C, w zależności od wiatru i położenia oraz wysokości. W obserwatoriach średnich pułapów temperatura wynosi średnio -30°C do -40°C, przy czym w dzień potrafi wzrosnąć do +15°C, a w nocy spaść do -80°C. Obserwatoria skrajnie wysokich pułapów są opuszczane w skrajnie rzadkich przypadkach, wymagają kombinezonów ciśnieniowych. Średnia temperatura to -85°C, za dnia wzrasta do 0°C, nocą potrafi spaść do -140°C
 • Wilgotność 0% - 15%, średnio 0%.
 • Wiatr zależny od ukształtowania terenu i przechodzi przez całą skalę Beauforta, od 0 B w wielu miejscach osłoniętych od wiatru, do wartości znacznie przekraczających 12 B (huraganowe).
 • Ekstremalne zjawiska pogodowe: skrajne temperatury, ekstremalne wiatry, barometryczne ciśnienie powietrza na skrajnie niskim poziomie, uniemożliwiającym funkcjonowanie bez kombinezonów ciśnieniowych i wsparcia tlenem, skrajnie niebezpieczne wartości promieniowania słonecznego, powodujące poparzenia trzeciego stopnia w ciągu 15 – 30 minut, lawiny i osuwiska, zlodowacenie, intensywne opady śniegu i burze śnieżne, burze piaskowe, wystawienie na promieniowanie kosmiczne.

Wody

Tangia nie uznaje „wód terytorialnych”, według nich wody całego świata są teoretycznie ich własnością, użyczają ich jednak z uwagi na ich ilość. Bezpośrednie wody terytorialne naokoło Tangii oraz pomiędzy Tangią a Akēirą i Hiraneą są pilnie strzeżone i obce floty nie mają prawa przez nie przechodzić. Statki handlowe mają wyznaczone korytarze i powinny się ich trzymać. Wody naokoło Tangii są bogate w ryby i owoce morza, a ciepłe prądy nanoszą ich dużo. Uważa się, że wiele gatunków ryb ławicowych migruje do Tangii, by tam zakończyć swój żywot w sieciach rybackich.

Wody morskie są pobierane celem sprzedaży jako źródło karāi. Osoby wybierające się wgłąb kontynentu, szczególnie na Wielką Pustynię, zabierają jej czasem wielkie ilości, ograniczając możliwości podróży. Istnieje jednak ideologia, która głosi że na Wielkiej Pustyni jest kraj z dobrym dostępem do karāi, to jednak nie zostało potwierdzone.

Fauna i flora

Tangię zamieszkuje wiele zwierząt, w tym endemiczne gatunki. Należy od razu wspomnieć płazy i ryby wytwarzające maź luminescencyjną, która jest na masową skalę wykorzystywana do ozdób. Najbardziej powszechne typy tej mazi mogą być syntetyzowane i oddają światło po nasłonecznieniu. Najbardziej ekskluzywne typy mazi świecą po domieszce innych materiałów i oddają bardzo intensywne światło, ta jest wykorzystywana między innymi przez Takatoa. Tangia też jest zamieszkiwana przez glyptodonty.

Roślinność w lasach deszczowych jest wybitnie bujna i obejmuje tysiące gatunków.

System miar

Tangijczycy mają opracowany własny system miar. Jeszcze dwieście lat wcześniej system ten był rozdrobniony, zgodą Rady państwa i pieczęcią cesarską zdecydowano o wprowadzeniu jednego systemu opracowanego na orumilowskim uniwersytecie Tamarua. Analogicznie jak w systemie metrycznym, jest to system skalowalny przez dziesięć, z zastosowaniem przedrostków.

Przedmiot miary Nazwa Skrót Odpowiednik w systemie metrycznym Opis
Masa ΚΟΕ
koe
κ-ε 1 κ-ε = 14,66 kg Oparte na tangijskiej sztabce złota według form cesarskich.
Długość ΑΛΑ
ala
α-α 1 α-α = 874,34 m Oparte na specjalnie stworzonym wzorcu przechowywanym w Tamarua i pomnożonym razy tysiąc.
Czas ΜΕΝΕ
mene
μ-ν 1 μ-ν = 1,0875 h (40 μ-ν = 1 doba) Tangia z uwagi na okołorównikowe położenie ma mniej-więcej stały czas trwania dnia i nocy. Doba została podzielona na dzień i noc, każde po 20 jednostek.

Skalowalność

Gospodarka

Złoto jest podstawową walutą Tangii.

Gospodarka Tangii jest bardziej zdecentralizowana niż w innych krajach, pomimo spójności. W obiegu funkcjonuje kilkanaście walut, metale szlachetne, instrumenty finansowe i towary barterowe. Tangia stosuje do dziś zarówno niewolnictwo, jak i gospodarkę rabunkową/wyzyskową ze swoich kolonii, i na dzień dzisiejszy jest to, niestety, jedna z silnych gałęzi gospodarki. Gospodarka jest mieszana i łączy zarówno cechy centralnie planowanej, jak i wolnej gospodarki, z kilkoma formami spółek. Większe miasta tangijskie posiadają z reguły giełdę papierów wartościowych. Handel z innymi państwami jest ważnym elementem gospodarki.

Tangia przez długi czas była w dużym stopniu samowystarczalna, obecnie kompensuje sobie potrzeby wynikające z przeludnienia i zwiększonych wymagań ludności przez zysk z kolonii. Istotnym aspektem życia Tangijczyków jest handel, w szczególności pomiędzy poszczególnymi częściami składowymi kraju. Nie ma cła na handel pomiędzy prowincjami, ani koloniami. Tangia posiada obecnie silne rezerwy złota, przechowywane głównie w Tau Atla.

Instrumenty finansowe

Schemat zależności między walutami Tangii.

W odróżnieniu od większości wyraźnie jednolitych państw, system pieniężny Tangii jest skomplikowany, ponieważ poszczególne prowincje zachowały swoje waluty. Poczyniono próby zunifikowania waluty, lekceważąco potraktowaną uchwałą Rady państwa, ale nie zakazano stosowania starych walut ani systemu barterowego, przez co nowa waluta, wspólna dla całego kraju, po prostu funkcjonuje obok walut narodowych i służy do transakcji międzynarodowych. Te waluty są, z uwagi na przywiązanie Tangijczyków do monet i medali, powodem do dumy regionalnej. Co udało się osiągnąć, to definiowanie walut narodowych w oparciu o walutę imperialną.

W obrocie są:

 • 1 centralna waluta, tzw. moneta cesarska lub imperialna
 • 7 walut narodowych wyspy Tangia
 • 1 wspólna waluta Grupy Wysp Odległych
 • 1 imperialny system floty tangijskiej
 • różne papiery wartościowe: czeki, udziały w spółkach, akcje giełdowe, obligacje, wierzytelności
 • metale i kamienie szlachetne, prawie wyłącznie złoto
 • barter (wymiana towarów)

Ustalenia wstępne

 • Wartość złota [AU]¹: ~1 500,00 PLN za 7,78g (2.2020)
 • Główna waluta: aotai AOT
 • Wartość 1,000 AOT: 7,78g AU
# Region Nazwa waluty Łac. Ayu Skrót ay. Skrót ISO Jedn. = AOT AHR PLN¹ 1AOT>waluta Złoto (gramy) Skalowalność Emitent Zastosowanie
1 Tangia Moneta Imperialna Aotai ΑΟΤΑΙ αο AOT 1 AOT = 1,00000 AOT 1000 AHR 1500,00 PLN 7,78000g 1 AOT = 1000 AHR Imperialny Bank Centralny Tangia, międzynarodowa, międzyregionalna, duże transakcje
2 Tangia Grosik Imperialny Hori ΧΟΡΙ χρ AHR 1 AHR = 0,00100 AOT 1,00 AHR 1,50 PLN 1000 AHR 0,00778 g 1 AOT = 1000 AHR Imperialny Bank Centralny Tangia, międzynarodowa, międzyregionalna
3 Naratai Naratajska Moneta Królewska Namai ΝΑΜΑΙ ννμ NNM 1 NNM = 0,00128 AOT 1,28 AHR 1,92 PLN 781 NNM 0,00996 g 1 NNM = 100 NLM Naratajski Bank Królewski Naratai, regionalna
4 Naratai Naratajski Grosik Królewski Lemue ΛΕΜΥΕ νλμ NLM 1 NLM = 0,00001 AOT 0,01 AHR 0,02 PLN 78100 NLM 0,00010 g 1 NNM = 100 NLM Naratajski Bank Królewski Naratai, regionalna
5 Tongami Tounarajska Atta T. Atta ΑΤΤΑ τατ ΤΑΤ 1 ΤΑΤ = 0,00192 AOT 1,92 AHR 2,88 PLN 520 TAT 0,01496 g 1 ΤΑΤ Bank Centralny Tounarao Tongami, regionalna
6 Luta ni Fari Lutafaryjska Moneta Renei ΡΕΝΗ ρνη LRN 1 LRN = 0,10000 AOT 100,00 AHR 150,00 PLN 10 LRN 0,77800 g 1 AOT = 10 LRN Bank Centralny Luta ni Fari Lutafari, regionalna, sprzężona z AOT
7 Luta ni Fari Lutafaryjski Grosik Kerene ΚΕΡΕΝΕ κρν LKN 1 LKN = 0,00040 AOT 0,40 AHR 0,60 PLN 2500 LKN 0,00311 g 1 LRN = 250 LKN Bank Centralny Luta ni Fari Lutafari, regionalna, sprzężona z AOT
8 Nomeurai Nomeurajski Tilane Tilane ΤΙΛΑΝΕ τλν NTN 1 NTN = 0,00122 AOT 1,22 AHR 1,82 PLN 823 NTN 0,00945 g 1 NTN = 12 NAT Bank Hatlangao Nomeurai, regionalna
9 Nomeurai Nomeurajska Atta N. Atta ΑΤΤΑ νατ NAT 1 NAT = 0,00010 AOT 0,10 AHR 0,15 PLN 9876 NAT 0,00079 g 1 NTN = 12 NAT Bank Hatlangao Nomeurai, regionalna
10 Marao Marajska Tanga Tanga ΤΑΝΓΑ ταν TAN 1 TAN = 0,00127 AOT 1,27 AHR 1,90 PLN 790 TAN 0,00985 g 1 TAN Mennica i Bank Marajski Pustynia Marajska, regionalna
11 Orumilo Moneta Orumilo Lao ΛΑΟ λαο OLO 1 OLO = 0,00457 AOT 4,57 AHR 6,85 PLN 219 OLO 0,03553 g 1 OLO = 100 OHL Bank Orumilo Cała prowincja Orumilo i Rejtika oprócz Rejtiki, regionalna
12 Orumilo Grosik Orumilo Horilao ΧΟΡΙΛΑΟ χρλ OHL 1 OHL = 0,00005 AOT 0,05 AHR 0,07 PLN 21900 OHL 0,00036 g 1 OLO = 100 OHL Bank Orumilo Cała prowincja Orumilo i Rejtika oprócz Rejtiki, regionalna
13 Reitika Rean Rejtiki Rean ΡΕΑΝ ραν RRN 1 RRN = 0,00736 AOT 7,36 AHR 11,05 PLN 136 RRN 0,05730 g 1 OLO = 0,62 RRN Bank Rejtiki Miasto Rejtika i okolice, regionalna
14 Takangari Pustynny Lan Lan ΛΑΝ κλν KLN 1 KLN = 0,00050 AOT 0,50 AHR 0,75 PLN 2000 NLM 0,00389 g 1 AOT = 2000 NLM Pustynny Bank Takangari Pustynia Takangaryjska, regionalna, sprzężona z AOT
15 Kunatla Kunatlyjska Moneta Fang ΦΑΝΓ φνγ FNG 1 FNG = 0,00310 AOT 3,10 AHR 4,64 PLN 323 FNG 0,02409 g 1 FNG = 100 HFN Bank Centralny Kunatla Kunatla, regionalna
16 Kunatla Kunatlyjski Grosik Horifang ΧΟΡΙΦΑΝΓ χφν HFN 1 HFN = 0,00003 AOT 0,03 AHR 0,05 PLN 32300 HFN 0,00024 g 1 FNG = 100 HFN Bank Centralny Kunatla Kunatla, regionalna
17 Grupa Wysp Odległych Waluta Wysp Odległych To'u ΤΟ'Υ του TOU 1 TOU = 0,00041 AOT 0,41 AHR 0,61 PLN 2457 TOU 0,00317 g 1 TOU Wspólny Bank Wysp Akeira, Hiranea, bliższe wyspy i kolonie
18 Takatoa Waluta Floty Imperialnej Tak ΤΑΚ τακ TAK 1 TAK = 0,00667 AOT 6,67 AHR 10,00 PLN 150 TAK 0,05187 g 1 AOT = 150 TAK T.K.T. Ho'um Obok aotai jako grosik do zaopatrzenia, do wymiany między okrętami, dla marynarzy, sprzężona z AOT
19 Tangia Tangijska Sztabka Złota Tanguafang Τανγυαφανγ τφ TAU 1 TAU = 1884 AOT 1884000 AHR 2 826 000 PLN 0,0005 TAK 14658 g 1 TAU = 14,66kg AU Imperialny Bank Centralny Rezerwy złota, bardzo duże transakcje

¹Porównywanie wartości pieniądza dwóch skrajnie różnych państw, Polski i Tangii, na różnym etapie rozwoju, w dwóch różnych światach, nie ma sensu. Podana w tabeli wartość była możliwa do pokazania z uwagi na definicję AOT w wadze złota oraz mierzalnej wartości złota w Polsce, natomiast nijak nie mówi o wartości złota w Tangii czy w ogóle na Kyonie. Przyjmuje się założenie, że złoto jest rzadkie w identycznym stopniu, co na Ziemi, i jego wydobycie jest analogiczne (Tangia jest cywilizacyjnie w epoce wielkich odkryć XVII-XVIII wieku jako kolonizator).

Formy podmiotów prawnych

Formy podmiotów prawnych są regulowane przez prawo związkowe. Wydzielane są:

 • Kompanie lub Korporacje - osobowość prawna, ograniczona odpowiedzialność, ścisłe przepisy
 • Spółka - osobowość prawna, ograniczona odpowiedzialność, ograniczony rozwój, uproszczone przepisy
  • Spółka lokalna - zasięg regionalny
  • Spółka lokalna rozszerzona - zasięg lokalny z licencją na handel międzyregionalny
 • Prosta działalność gospodarcza - osobowość półprawna, nieograniczona odpowiedzialność, uproszczone przepisy
 • Spółka państwowa
 • Organizacja non-profit

Podatki

Podatki są ustanawiane indywidualnie przez poszczególne grupy składowe. Cesarz (τηλαν teilan) i flota (τακατοα takatoa) zbierają procent od wszystkich grup.

Prawa obywateli a prawa obcokrajowców

Eksport i import

Tangia jest państwem bardzo aktywnym gospodarczo. Podstawową doktryną gospodarczą jest merkantylizm. Za podstawową wartość Tangia uważa złoto, na które i wewnętrznie jest wysokie zapotrzebowanie.

 1. Import złota z kolonii oraz zwiększone poprawą technologii i większą populacją lokalne wydobycie złota poprawiają dostępność bulionu, a zarazem reprezentujących go walut, i zastępuje weksle.
 2. Import towarów gotowych, analiza procesu twórczego.
 3. Zakaz eksportu towarów gotowych, nacisk na eksport materiałów surowych, protekcjonistyczne podejście do technologii produkcji.
 4. Obecność gildii handlowych. Sprzedaż od gildii do klientów przez pośrednictwa reprezentowane przez organizacje finansowe.

Eksport

Towar Kategoria Skala Producent Sprzedawca Logistyka Odbiorca Kraje docelowe Opis
Carta de Porfirio Díaz Ortega.jpg Papier Materiały przetworzone Duża Królestwa Orumilo i Rejtiki
Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Lutafaryjska
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Żywica kauczuka do produkcji gumy.
Powellvanda.jpg Szkło, produkty szklane Materiały półsurowe lub przetworzone Duża Cała Tangia Głównie spółki prywatne
Towar ściśle kontrolowany
Takatoa,
pion handlowy
? ? Stopione szkło do dalszej obróbki oraz materiały ze szkła: wazony, szyby, kaganki, a także ozdoby i pamiątki, i różne towary luksusowe
Insulæ Americanæ in Oceano Septentrionali ac regiones adiacentes a C. de May usque ad Lineam Æquinoctialem (8642335691).jpg Mapy Materiały gotowe Średnia Królestwa Orumilo i Rejtiki
Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Królestwo Kunatla
Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Gotowe mapy na eksport, sporządzone przez flotę, obserwatoria, uniwersytety i poszukiwaczy przygód.
Warship diagram orig.jpg Okręty Wielkoskalowe projekty Duża Królestwa Orumilo i Rejtiki
Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Państwowe stocznie Takatoa,
pion handlowy
? ? Okręty handlowe, transportowe
Latex - Hevea - Cameroun.JPG Kauczuk Materiały surowe Średnia Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Lutafaryjska
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Żywica kauczuka do produkcji gumy.
Ébano.jpg Heban Materiały surowe Średnia Królestwo Naratajskie
Republika Tongami
Republika Lutafaryjska
Republika Nomeurajska
Królestwo Kunatla
Głównie prywatne kompanie, plantacje Takatoa,
pion handlowy
? ? Czarne drewno używane do produkcji mebli i towarów luksusowych.
HematitaEZ.jpg Ruda żelaza Materiały surowe Duża Cała Tangia Państwowe spółki
Kompanie
Takatoa,
pion handlowy
? ? Surowe żelazo.

Import

Towar Kategoria Skala Producent Sprzedawca Odbiorca Opis
Vegetarian Curry.jpeg Żywność Towar pierwszej potrzeby Średnia Pinu ? Wszyscy Solone mięso, warzywa z długim terminem przydatności, ryby, nasiona, technologie upraw
Bandage 02.jpg Medykamenty, lekarstwa Towar pierwszej potrzeby Duża ? ? Wszyscy Zioła, lekarstwa, wiedza medyczna
7 grams of fine gold.jpg Złoto Materiały przetworzone
Dobra luksusowe
Duża ? ? Państwo Tangijskie Przetworzone złoto wysokiej czystości
Dywany Ajdyniriańskie Towar luksusowy Mała Wielkie Imperium Ajdyniriańskie ? Monarchowie, arystokracja, korporacje Światowej klasy ajdyniriańskie dywany we wzory roślinno-zwierzęce, kaligraficzno-geometryczne, przedstawiające sceny z mitologii, chwalebne zwycięstwa imperialnej armii czy podobizny Boskich Imperatorów[4]

Przemysł

Usługi

Przedsiębiorstwa

Demografia

Tangię zamieszkują Tangijczycy (Τανγυαραι Tanguarai) oraz mniejszości narodowe. Całkowita populacja państwa związkowego wraz z Grupą Wysp Odległych oraz koloniami wynosi 29 843 922. Stolice wszystkich regionów stanowią 26% populacji całego państwa, tereny pozamiejskie stanowią 64% populacji kraju, ze średnim wskaźnikiem urbanizacji na poziomie 12,78%.

Statystyki wieku

Ludność całkowita 0 - 14 lat 15 - 24 lata 25 - 54 lata 55 - 64 lata ponad 64 lata
29 843 922 7 162 810 8 576 069 9 447 840 3 698 283 958 921
100% 24,00% 28,74% 31,66% 12,39% 3,2%

W wieku pracującym jest 18 023 908 osób na wyspie Tangia, na wyspach odległych i w małych koloniach. Najwięcej dzieci do lat 14 znajduje się na Pustyni Takangaryjskiej, gdzie stanowią 32% obecnego społeczeństwa, ale też na obu pustyniach odsetek osób dożywających wieku 65 lat jest najmniejszy, szczególnie na pustyni Marajskiej. Za najlepsze miejsce do odbycia starości uznaje się Królestwo Kunatla, gdzie 8% społeczeństwa (358 605 osób) przekroczyło wiek 65 lat, druga pozycja w rankingu notuje zaledwie 4%, a pozostały kraj notuje średnio 2%.

Stosunek mężczyzn do kobiet

Suma 0 - 14 lat 15 - 24 lata 25 - 54 lata 55 - 64 lata ponad 64 lata
Mężczyzn 15 002 281 3 790 745 4 464 323 4 634 090 1 743 880 369 243
Kobiet 14 841 641 3 372 065 4 111 746 4 813 750 1 954 402 589 678
Suma 29 843 922 7 162 810 8 576 069 9 447 840 3 698 283 958 921

W optymalnym wieku rozrodczym znajduje się 18 023 908 osób. Kobiety stanowią 9 098 413 z nich, i jest ich nieco więcej niż mężczyzn, których jest 8 925 496. Statystycznie, średnio kobieta tangijska pierwszy raz zachodzi w ciążę w wieku 16 lat i do menopauzy zachodzi w ciążę 10 razy, z czego 6,6 zakończy się urodzeniem żywego dziecka, z których 2,9 (44%) umrze zanim skończy 5 lat. Regiony odległe, takie jak wsie, pustynie, góry, wyspy i odległe kolonie mają gorszą sytuację niż średnia krajowa.

Tangijczycy

Diaspora

Mniejszości chronione

Obcokrajowcy

Niewolnictwo

Edukacja

Kultura

Dziesięć cudów Tangii

Lupa2.gif
Główny artykuł: Dziesięć Cudów Tangii

Dziesięć Cudów Tangii (Εμευ ματυα υ Τανγυα) to unikalna lista miejsc i obiektów o szczególnym znaczeniu dla Tangijczyków, rozsianych po całej wyspie Tangia. Są to budowle, projekty, posągi, zabytki, miejsca o dużym znaczeniu historycznym i znaczne osiągnięcia cywilizacyjne. Cudy łączą Tangijczyków i poprawiają poczucie patriotyzmu, wiary w duże znaczenie ich kraju.

 1. Świątynia Naratajska
 2. Obserwatorium Tauriana
 3. Takatoa
 4. Katakumby Marajskie
 5. Ogród Górski w Kun Atla
 6. Najwyższy Uniwersytet Tamarua
 7. Talanga
 8. Pałac Temeteu
 9. Pięć Mędrców
 10. Forteca w Tau Atla

Komunikacja

Tangijska Sieć Świetlna

Lupa2.gif
Główny artykuł: Tangijska Sieć Świetlna

Tangia znajduje się na wyspie z wieloma wysokimi górami, często znajdującymi się na brzegach. Te góry stanowią naturalne punkty obserwacyjne i Tangia od czasów starożytnych próbowała wykorzystywać je jako swoją przewagę w komunikacji. Pierwotnie wykorzystywano sygnały dymne. To było możliwe na niewielkie odległości. Zakładanie licznych obserwatoriów wysokościowych, położonych od 2 do 5 kilometrów nad poziomem morza, a także wykorzystanie luster, pozwoliło na opracowanie systemu komunikacji błyskawicznej, która, obecnie rozwinięta, nazywa się Tangijską Siecią Świetlną: ρανγφεν υ Τανγυα Rangfen i Tangua.

W obserwatorium w specjalnym miejscu rozpalane jest ognisko. Ognisko ma dostęp powietrza od góry i od przodu, z pozostałych stron otoczone jest lustrami. Z przodu znajduje się mechaniczna przesłona. Dwóch mężczyzn dźwigniami naraz otwiera i zamyka przesłonę, nadając impuls świetlny. Obserwatorium po drugiej stronie odbiera sygnał. Kod używany do takiej komunikacji jest bardzo bliski alfabetowi Morse'a. Taka komunikacja pozwala na przekazywanie wiadomości na ogromne odległości w sposób natychmiastowy, co w czasach, gdzie podstawowym systemem komunikacji jest posłaniec z wiadomością, okręt pocztowy lub ptaki pocztowe, jest przewagą absolutnie bezcenną. Przykład:

████ ██████████ ██ | ██ | ██ || ██ ██ ████████████ ████
Pauza
przed
nadawaniem
Rozpoczynam
transmisję
Pauza ρ Pauza υ Pauza τ Pauza 3 Pauza Koniec
transmisji
Pauza
po
nadawaniu

Kod ma dwie litery: impuls długi lub krótki. Kod nadaje impulsy po pięć, cztery, trzy lub dwa. Dwa lub impulsy oznaczają litery lub cyfry i są używane do składania słów.

Poczta

Siły zbrojne

Siły zbrojne stanowią 32% populacji Tangii zdolnej do pracy (ludność w wieku produkcyjnym 15-55 lat minus odsetek ustawowo uznanych za niezdolnych do pracy 4,5% mężczyzn i 7,8% kobiet). W zależności od statystyki jest to od 2 = 2,5 mln ludzi łącznie, armia byłaby więc olbrzymia także na dzisiejsze czasy, choć w tej statystyce jest też zatrudnienie setek tysięcy ludzi w komunikacji, zaopatrzeniu, szpitalnictwie, i tym podobnych. Tangia jest państwem wojskowym i policyjnym.

 1. Takatoa - marynarka wojenna. 38% całych sił zbrojnych, ok. 800 tys. ludzi. Dzieli się na:
  1. Służbę okrętową,
  2. Obsługę floty,
  3. Wyszkolenie,
  4. Komunikację.
 2. Aranu - armia lądowa. 38% sił zbrojnych, ok. 800 tys. ludzi. Dzieli się na:
  1. Siły zbrojne,
  2. Kawaleria,
  3. Obsługa armii,
  4. Wyszkolenie armii,
  5. Komunikacja armii,
  6. Siły ogniowe i toksyczne,
  7. Analiza strategiczna.
 3. Lamiya - wywiad wojskowy. Dzieli się na:
  1. Szpiegostwo,
  2. Kontrwywiad,
  3. Kryptologię.
 4. Ta'olun - obserwatoria. Dzieli się na:
  1. Obsługa obserwatoriów,
  2. Załogi obserwatoriów,
  3. Kurierzy,
  4. Rangfen,
  5. Usługi obserwatoriów dla ludności cywilnej.
 5. Lengme - szpitalnictwo. Dzieli się na:
  1. Lekarze i pielęgniarki (medyków)
  2. Zaopatrzenie szpitali
  3. Transport chorych
  4. Siły Zwalczania Epidemii
  5. Usługi szpitalne dla ludności cywilnej

Marynarka wojenna

Lupa2.gif
Główny artykuł: Takatoa

Siły lądowe

Lupa2.gif
Główny artykuł: Aranu

Siły specjalne

Obserwatoria

Szpitalnictwo wojskowe

Nauka i odkrycia

Odkrycia geograficzne i przyrodnicze

Optyka

Kosmologia i astronomia

Matematyka

Piśmiennictwo

Medycyna

Grafiki

TANGIA - Τανγυα
Tangia.png

Tangia jest jednym z państw Kyonu, położonym na wyspie o tej samej nazwie blisko na zachód od jedynego kontynentu. Tangia jest potęgą morską i handlową o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego.

        Wybierz jeden z interesujących tematów.

Tangia | Język ayu | Gospodarka i Demografia | Tangijczycy | Religia karai | Armia i flota


Dziesięć Cudów Tangii:

 1. Świątynia Naratajska
 2. Obserwatorium Tauriana
 3. Takatoa
 4. Katakumby Marajskie
 5. Ogród Górski w Kun Atla
 6. Najwyższy Uniwersytet Tamarua
 7. Talanga
 8. Pałac Temeteu
 9. Pięć Mędrców
 10. Forteca w Tau Atla

Geografia:

Miejscowości:


LykaonTangia.jpg
ⲦⲀⲚⲄⲨⲀ ⲬⲞ'ⲨⲘ