Tangia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 16: Linia 16:
  
 
Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. ''Takatōa''), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana (jedynie Konfederacja Sechtu, w obronie, dwukrotnie zatopiła flotę tangijską). Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać.
 
Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. ''Takatōa''), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana (jedynie Konfederacja Sechtu, w obronie, dwukrotnie zatopiła flotę tangijską). Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać.
 +
 +
Tangię jako projekt prowadzi [[Użytkownik:Canis|Canis]]. Jest jednym z pierwszych państw projektu [[Kyon]].
  
 
=Nazwa kraju=
 
=Nazwa kraju=

Wersja z 16:34, 5 wrz 2018

ΤΗΛΕΑ Υ ΤΑΝΓΥΑ
Państwo i Związek Tangijski
{{{flaga}}} {{{herb}}}
"Τανγυα χό'ύμ!"
Noc tangijska
Tangia.png
Wyspa Tangia
Język urzędowy: ayu
Języki używane: ayu, inne
Stolica Naratai
Ustrój federacja
Cesarzowa Γιύλ-Γιόα Καλιά (Yūl-Yōa Kaliā)
{{{szef rządu}}} {{{premier}}}
Powierzchnia
- całkowita
-% wody

{{{powierzchnia całkowita}}} km²
{{{procent wody}}}%
Ludność {{{rok}}}
- całkowita

{{{ludność całkowita}}}
Waluta {{{waluta}}} ({{{kod waluty}}})
Strefa czasowa {{{czas}}}
Powstanie: {{{utworzenie}}}
Hymn {{{hymn}}}
Przynależność do organizacji {{{organizacje}}}
Domena internetowa {{{internet}}}
Kod telefoniczny +{{{kod}}}


Tangia w regionie

        Tangia (ay. Tangua/Τανγυα /'taŋwa/ "Tangua") oficjalnie do dzisiaj Państwo Tangijskie (ay. Teileā i Tangua/Τηλεά υ Τανγυα /'tejlea i 'taŋwa/), znane wewnętrznie raczej jako Tangua Hō’ūm/Τανγυα Χό'ύμ (ay. /'taŋwa hoːʔuːm/) - cesarstwo położone na dużej wyspie na południe od równika, na zachód od kontynentu. Znany jako kraj kuszy, narodowego oręża, i świateł, ze względu na masowe wykorzystywanie płynów luminescencyjnych pozyskiwanych od endemicznych zwierząt (głównie płazów) do produkcji świecących w mroku farb. Kraj znany z potężnej floty i ekspansywnego zachowania wobec państw oceanicznych. Zamieszkany przez Tangijczyków (Tanguarai/Τανγυαραι). Zajmuje całość wyspy o tej samej nazwie (Nēimi i Tangua/Νήμι υ Τανγυα "Wyspa Tangia") wraz z Grupą Wysp Odległych oraz koloniami. Na wyspie występują olbrzymie pancerniki.

Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. Takatōa), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana (jedynie Konfederacja Sechtu, w obronie, dwukrotnie zatopiła flotę tangijską). Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać.

Tangię jako projekt prowadzi Canis. Jest jednym z pierwszych państw projektu Kyon.

Nazwa kraju

Słowo Tangia jest nieznanego pochodzenia. Interpretuje się ją jako wszechnazwę ludów mórz, ale raczej jest to późno doklejona interpretacja. Nie znaleziono w ayu wyrazów pokrewnych.

Pomiędzy polską nazwą "Tangia" i oryginalną "Tangua" istnieje różnica w samogłosce, oryginalne "u" jest wymawiane jak "i", jest to upodobnienie do nazw wielu krain w języku polskim, gdzie nazwy kończą się na -ia.

Nazwy w różnych językach

Język Skrócona nazwa Pełna nazwa państwa Koncepcja filozoficzna
Polski Tangia Państwo Tangia Noc Tangijska
Ayu Tangua
Τανγυα
Teileā i Tangua
Τηλεά υ Τανγυα
Tangua Hō’ūm
Τανγυα Χό'ύμ

Polityka

Tangia stosunkowo niedawno przeszła oficjalnie od ustroju federacyjnego na monarchię absolutną. Proces był płynny i trwał pewien czas, oparty o znaczny wzrost popularności religijno-filozoficznego ruchu Yūl-Yōa (gwiezdna woda, gwiezdna rzeka). Po kraju wciąż widać wyraźne pozostałości ustroju federacyjnego, gdzie poszczególne podmioty składowe są monarchiami, republikami prezydenckimi, bądź bazują na tradycyjnym ustroju plemiennym z przedstawicielstwem zewnętrznym, ale w obecnych czasach ich władza jest mocno ograniczona do tego, na co pozwala Yūl-Yōa.

Slogany

Scr00007.jpg


Zaćmienie słońca nad Tangią.

Narodowym motywem Tangijczyków jest nadal "Ιχη φινεο υ'ιτα", czyli "tylko pierwszy zaszczyt". W obecnych czasach stosuje się często żołnierski okrzyk: "Τανγυα χό'ύμ! Τανγυα χό'ύμ! Χό'ύμ! Χό'ύμ!" (Tangua hō’ūm! Tangua hō’ūm! Hō’ūm! Hō’ūm!). Słowo "χό'ύμ" ("hō’ūm") oznacza "noc" i tyczy się ideologii rozpostarcia władzy tangijskiej na wszystkie oceany tak jak noc zapada na horyzoncie, w taki sposób, aby zawsze na planecie znajdował się punkt należący do Tangii, gdzie trwa gwieździsta noc.

Ustrój polityczny

Tangia jest rządzona władzą absolutną przez cesarza. Zmiana federacyjnego ustroju składającego się z królestw, republik i mało istotnego cesarza, w scentralizowaną monarchię o podłożu religijno-filozoficznym z realną władzą, jest stosunkowo świeża.

Były Związek Tangijski był rządzony przez radę najwyższą, w skład której wchodzili przedstawiciele lub królowie poszczególnych regionów plus cesarz, który tron otrzymywał poprzez dziedziczenie. Ostatnim takim cesarzem był Meinopau Rēiki (Μηνοπαυ Ρηκι) zwany "Smutnym" (rēikei). Po wewnętrznych turbulencjach, cesarzową została Kaliā z sekty Yūl-Yōa, która stała się ideologią państwową, i poprzez totalitaryzm doprowadziła do licznych ograniczeń swobód obywatelskich (których Tangia i za federacji wiele nie miała), ale też do modernizacji i zjednoczenia ideologicznego kraju.

Podział administracyjny

Tangia.png

Istnieje następujący podział:

 • Nēimi i Tangua Νήμι υ Τανγυα - wyspa Tangia:
  • Naratāi Hayanōri Ναρατάι Χαγιανόρι - Królestwo Naratajskie (stolica: Naratāi Ναραται)
  • Tongāmi Itikorēiro Τονγάμι Ιτικορήρο - Republika Tongami (stolica: Tounarao Τουναραο)
  • Lutafāri Itikorēiro Λυταφάρι Ιτικορήρο - Republika Lutarafaryjska (stolica: Luta ni Fāri Λυτα νι Φάρι)
  • Harāni i Marao Χαράνι υ Μαραο - Pustynia Haranijska (stolica: Tungu i Marao Τυνγυ υ Μαραο - oaza w Marao)
  • Orumilo ni Reitika Hayanōri Ορυμιλο νι Ρητικα Χαγιανόρι - Królestwa Orumilo i Rejtiki (stolice: Orumilo Ορυμιλο, Reitika Ρητικα)
  • Harāni i Takangāri Χαράνι υ Τακανγάρι - Pustynia Takangaryjska (stolica: Tungu i Takangāri Τυνγυ υ Τακανγάρι - oaza w Takangari)
  • Kunatla Hayanōri Κυνατλα Χαγιανόρι - Królestwo Kunatla (stolica: Kun Atla Κυν Ατλα)
 • Yarau i Kana Nēimi Γιαραυ υ Κανα Νήμι - Grupa Wysp Odległych:
  • Akēira Ακήρα - (stolica: Uruna Υρυνα)
  • Hiranea Χιρανεα (stolica: Yatlomēa Γιατλομέα)
Tangia secht pinu.png

Tabelarycznie ujmując:

Jednostka administracyjna Nazwa (lat/gr) Stolica (lat/gr) Ustrój Władca Populacja Klimat/teren
Nēimi i Tangua Νήμι υ Τανγυα :: Wyspa Tangia
Królestwo Naratajskie Naratāi Hayanōri
Ναρατάι Χαγιανόρι
Naratāi
Ναραται
Monarchia Król 32,12% wyspy lasy deszczowe, bagna, trawy, wybrzeża
Republika Tongami Tongāmi Itikorēiro
Τονγάμι Ιτικορήρο
Tounarao
Τουναραο
Republika Prezydent 18,64% wyspy lasy deszczowe, równiny, stepy, wyżyny, wysokie góry, wybrzeża
Republika Lutarafaryjska Lutafāri Itikorēiro
Λυταφάρι Ιτικορήρο
Luta ni Fāri
Λυτα νι Φάρι
Republika Prezydent 12,92% wyspy lasy deszczowe, sawanna, góry, step
Pustynia Haranijska Harāni i Marao
Χαράνι υ Μαραο
Tungu i Marao
Τυνγυ υ Μαραο
Pustynia Szef rady plemion 3,62% wyspy stepy, pustynia, równiny, wyżyny, wysokie góry, wybrzeża
Królestwa Orumilo i Rejtiki Orumilo ni Reitika Hayanōri
Ορυμιλο νι Ρητικα Χαγιανόρι
Orumilo, Reitika
Ορυμιλο, Ρητικα
Dualistyczne
królestwo
Monarchia 20,50% wyspy sawanna, równiny, lasy deszczowe, góry, wybrzeża
Pustynia Takangaryjska Harāni i Takangāri
Χαράνι υ Τακανγάρι
Tungu i Takangāri
Τυνγυ υ Τακανγάρι
Pustynia Wódz 1,64% wyspy pustynia, lasy deszczowe, lasy, stepy, wyżyny, wysokie góry
Królestwo Kunatla Kunatla Hayanōri
Κυνατλα Χαγιανόρι
Kun Atla
Κυν Ατλα
Monarchia Król 10,56% wyspy wybrzeża, lasy, lasy leszczowe, równiny, stepy, góry
Yarau i Kana Nēimi Γιαραυ υ Κανα Νήμι :: Grupa Wysp Odległych
Akēira Akēira
Ακήρα
Uruna
Υρυνα
Monarchia Król 64,22% wysp odl. wybrzeża, równiny, wyżyny
Hiranea Hiranea
Χιρανεα
Yatlomēa
Γιατλομέα
Monarchia Król 35,78% wysp odl. wybrzeża, równiny, wyżyny

Kolonizacja

Kierunki wypraw morskich, głównie handlowych i naukowych, obejmują większość mórz Kyonu.

Tangia jako zamożny, wysoko rozwinięty kraj o wysokiej populacji i dużych ambicjach, ale ograniczonych ideologicznie przez strach przed kontynentem, nie ma innego kierunku rozwoju jak morza. W obecnych czasach wiele jest nieodkrytych, niezamieszkałych, bądź słabo rozwiniętych wysp, które Tangia jest w stanie podbić, choć z uwagi na znaczne odległości, może nie być w stanie dobrze kontrolować.

Tangia stosuje niewolnictwo. Obywatel Tangii nigdy nie może się stać niewolnikiem. Uzyskanie wolności jest zaszczytem, ponieważ na to trzeba się wykazać nie tylko odwagą czy szczęściem, ale jest to zjawisko rzadkie. Istnieją wzajemne porozumienia z państwami obcymi, na mocy których obywatele Tangii nie mają prawa być brani jako niewolnicy, a i Tangia obywateli tych państw nie rozpozna nigdy jako niewolników. Czym innym są oczywiście więzienia.

Religia państwowa

Cechą wspólną wszystkich Tangijczyków jest wiara w Karāi (Καράι), jest to energia duchowa, pochodząca od morza. Tangijczycy wierzą, że wyszli z wody, ale jako emisariusze podwodnego świata, mają za zadanie działać w powietrzu (tj. na powierzchni). Tak jak ambasador nie może dobrze pracować bez kontaktu ze swoim państwem, tak i Tangijczycy nie mogą sprawnie działać na powietrzu bez kontaktu z morzem. Efektem jest strach przed długotrwałym przebywaniem na kontynencie, a więc znacznej, zwartej grupie ziem, która jest odcięta od karāi. Wierzy się, że Tangijczycy po śmierci trafiają do dobrych zaświatów poprzez Wielki Wir (chodzi o Drogę Mleczną, która po bezgwiezdnej stronie nieba jest bardzo dobrze widoczna w nocy w tej części kosmosu), gdzie oceni się ich pracę na Kyonie.

Yūl-Yōa

W Tangii funkcjonuje wiele kręgów filozoficznych, w tym sekt (nieuznanych przez państwo), z czego najważniejszą z nich w ostatnich latach - bo stała się oficjalną religią państwową, i jedyną dozwoloną religią - jest Yūl-Yōa (Γιύλ-Γιόα), to znaczy: Gwiezdna Woda, Gwieździsta Woda, Gwiazdy w Wodzie, lub Gwiezdna Rzeka w zależności od rozumienia. To z tej sekty wywodzi się Yūl-Yōa Kaliā, wokół której narósł kult jednostki, a którą ku niezadowoleniu Rady państwa ostatni dynastyczny cesarz Meinopau Reiki naznaczył jako swoją następczynię, w obliczu zupełnego (nawet domniemanego) braku potomstwa, mimo że ta była tylko sierotą pochodzącą z oazy Marao.

Yūl-Yōa jest radykalnym ruchem, który głosi, że wszyscy Tangijczycy mają tę samą misję i tak ostre wewnętrzne podziały, jak stosowane do tej pory (królestwa/republiki) są tylko osłabieniem ich misji na powietrzu i przyczynią się do konfliktów wewnętrznych, które zdewastuje ich cel "wyjścia z wody". Tangia ma być silna i podbijać inne ludy, aby te mogły przejść przez Wielki Wir na niebie, i już tamtejsze oryginalne królestwo, niejako "po drugiej stronie", ma postanowić co dalej.

Ruch Yūl-Yōa w szczególności winą za zatracenie wiedzy o tym jak generalnie wygląda świat po drugiej stronie Wiru obarcza zdelegalizowaną już Radę, ich prezydentów i królów. Uważa się, że pozbawienie Tangijczyków ideologii doprowadziło do katastrofalnego zapomnienia celu na ziemi.

Znaczne postępy Tangii w dziedzinie optyki, szczególnie astronomii (teleskopy) motywowane były właśnie chęcią przejrzenia przez Wir, aby takim trikiem odzyskać choć trochę wiedzy na temat Wiru. Znaczny rozwój optyki, włącznie z wynalezieniem teleskopu refrakcyjnego (tj. lunety do obserwacji astronomicznych) i później teleskopu reflekcyjnego (zwierciadlanego) pozwolił na obserwacje głębokiego nieba i przypadkowe odkrycie o wiele więcej wirów, m. in. wielkiej galaktyki w Andromedzie. Trwają burzliwe spory Yūl-Yōa mające wysunąć teorie na ten temat, choć uważa się, że brak jest możliwości potwierdzenia którejkolwiek z tych teorii - jest to stan akceptowalny, w tym przez inkwizycję.

Yūl-Yōa stawia na pracę, wydajność, pomysłowość, nieugiętość. Głosi, że cały naród pracuje na swój sukces.

Legalność religii

Inne religie i systemy filozoficzne są zakazane, bowiem tak jak zdelegalizowana już Rada z jej fiksacją na punkcie podziałów politycznych, odwracają uwagę od wybranych celów. W praktyce jednak bywa różnie, szczególnie wierzenia narodów Pustyń (dotyczy wyłącznie wysp, gdzie czyni się znaczne wysiłki, aby doprowadzić wodę; nie tyczy się to natomiast kontynentu) są tolerowane. Jest to prawnie uregulowane tak, że dzieli się innowierców na dwa typy:

 • Heretycy - wszystkie religie obcokrajowców, mogą być wyznawane w wyznaczonych miejscach, gdzie Tangijczycy oprócz administracji nie mają dostępu. Za przejawianie poglądów tego typu prawo przewiduje różne kary w zależności od "wpływowości" danej osoby/grupy. Heretycy mogą być kierowani do uczelni i uniwersytetów, może być na nich nakładana grzywna i mogą stracić pracę, mogą być przesiedleni, mogą trafić do gułagu, ostatecznie mogą być straceni.
  • Obcokrajowcy przyłapani na działaniach misyjnych są ostrzegani i wpisywani do rejestru. Przy recydywie są na ogół usuwani z kraju. Możliwa jest kara śmierci.
 • Rodzimowiercy - dotyczy głównie półdzikich i dzikich ludów pustyń i lasów deszczowych. Na ogół wierzą oni w pokrewne ideologie co większość Tangijczyków, ale są pewne kluczowe odstępstwa i szczególnie często, nadinterpretacje. Takich ludzi można rejestrować (wielu zaczęło tak robić dla bezpieczeństwa), z opisem swojej wiary. Prawo mówi, że ich religie należy notować i są zakazane, ale nie przewiduje w ogóle kar, co powoduje bezkarność. Jest to zabieg celowy, i Yūl-Yōa otwarcie o tym mówi.

Historia

Dane przyrodnicze

Położenie

Klimat

Ukształtowanie powierzchni

Wody

Fauna i flora

Gospodarka

Podatki

Prawa obywateli a prawa obcokrajowców

Eksport i import

Przemysł

Usługi

Przedsiębiorstwa

Waluta

Demografia

Populacja Tangii

Tangijczycy

Diaspora

Mniejszości chronione

Obcokrajowcy

Niewolnictwo

Edukacja

Siły zbrojne

Marynarka wojenna

Siły lądowe

Siły specjalne

Wywiad i kontrwywiad

Żandarmeria

Policja

Inkwizycja

Nauka i odkrycia

Odkrycia geograficzne i przyrodnicze

Optyka

Kosmologia i astronomia

Matematyka

Piśmiennictwo

Medycyna

Grafiki