Tangijski Plan Trzydziestoletni: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 1: Linia 1:
 
{{Tangia widoki historyczne}}
 
{{Tangia widoki historyczne}}
{{sp}}'''Trzydziestoletni plan budowy cywilizacji Tangii cesarza Hari Koe''' ([[język ayu|ay.]] "Κιυνανα εμευνε και υ Τανγυανα αταναεκιανυμανα καταναλερα υ Τηλαν Χαρι Κοε" ''Kiunana emeune kai i Tanguana atanaekianumana katanalera i Teilan Hari Koe'') był złożonym i długofalowym projektem podniesienia poziomu cywilizacyjnego [[Tangia (6911 EK)|Unii Tangijskiej]] po porażce w [[Pierwsza Wojna o Saakę|Pierwszej Wojny o Saace]], opracowanym i przeprowadzonym przez cesarza tangijskiego Hari Koe, który jako były jeniec [[Arad Sechtu|arada]] Kazima Ya-Szalefa w tamtejszej wojnie, był świadkiem olbrzymiej przewagi [[Secht|Konfederacji Sechtu]] nad Unią Tangijską na poziomie infrastrukturalnym, administracyjnym, technologicznym, liczebnym, i wielu innych. Dostrzegł też ogromną liczbę błędów własnego armii i zmodernizował ją. Hari Koe upozorował przyjaźń z Kazimem Ya-Szalefem, wielokrotnie odwiedzając Secht i potężnie czerpiąc wiedzę tak od Konfederacji, jak i od jego partnerów handlowych. Plan trzydziestoletni generalnie zakończył się wielkim powodzeniem i przetestowano jego efekty wywołując [[Druga Wojna o Saakę|Drugą Wojnę o Saakę]]. Choć ta skończyła się również porażką Tangijczyków, to wojna była toczona już na równym poziomie.
+
{{sp}}'''Trzydziestoletni plan budowy cywilizacji Tangii cesarza Hari Koe''' ([[język ayu|ay.]] "Κιυνανα εμευνε και υ Τανγυανα αταναεκιανυμανα καταναλερα υ Τηλαν Χαρι Κοε" ''Kiunana emeune kai i Tanguana atanaekianumana katanalera i Teilan Hari Koe'') był złożonym i długofalowym projektem podniesienia poziomu cywilizacyjnego [[Tangia (6911 EK)|Unii Tangijskiej]] po porażce w [[Pierwsza Wojna o Saakę|Pierwszej Wojny o Saace]], opracowanym i przeprowadzonym przez cesarza tangijskiego Hari Koe, który jako były jeniec [[Arad Sechtu|arada]] Kazima Ya-Szalefa w tamtejszej wojnie, był świadkiem olbrzymiej przewagi [[Secht|Konfederacji Sechtu]] nad Unią Tangijską na poziomie infrastrukturalnym, administracyjnym, technologicznym, liczebnym, i wielu innych. Dostrzegł też ogromną liczbę błędów własnej armii i zmodernizował ją. Hari Koe upozorował przyjaźń z Kazimem Ya-Szalefem, wielokrotnie odwiedzając Secht i potężnie czerpiąc wiedzę tak od Konfederacji, jak i od jego partnerów handlowych. Plan trzydziestoletni generalnie zakończył się wielkim powodzeniem i przetestowano jego efekty wywołując [[Druga Wojna o Saakę|Drugą Wojnę o Saakę]]. Choć ta skończyła się również porażką Tangijczyków, to wojna była toczona już na równym poziomie.
 +
 
 +
=Zmiany gospodarcze=
 +
* Wprowadzono księgowość w stylu sechtońskim, opartą o przychody i rozchody.
 +
* Uruchomiono cesarski bank centralny i wprowadzono transnarodową walutę [[aotai]] obok narodowych.
 +
* Dozwolono do kwantyfikacji potencjalnych przychodów na jednostkę ziemi i uwłaszczono część chłopów, część przegnano, utworzono klasę robotniczą, wprowadzono wczesną prymitywną i niezbyt szeroką jeszcze formę kapitalizmu poprzez utworzenie pierwszych kompanii handlowych.
 +
* Uruchomiono rynek kredytu.
 +
* Zmniejszono pańszczyznę, ale zwiększono zakup niewolnictwa, które skierowano do najproduktywniejszych gałęzi społeczeństwa.
 +
 
 +
=Zmiany administracyjne=
 +
* Zwiększono uprawnienia cesarskie w dziedzinach ekonomicznej i militarnej, tymczasowo zwiększono wszystkie uprawnienia.
 +
* Zbudowano setki kilometrów dróg.
 +
 
 +
=Zmiany militarne=
 +
* Utworzono komórkę wywiadowczą i aktywnie rozpoczęto szpiegowanie.
 +
 
 +
 
 
[[Kategoria:Tangia]]
 
[[Kategoria:Tangia]]

Wersja z 15:47, 28 lis 2020

prehistoria « rok 1900 « rok 2791 « rok 3153 « Wieki Ciemne « okres Kaori: [NA][TO][LU][NO][OU][RE][KN][MA][TK][AK][HI][TI] « WWKK « 
« rok 6911 « Rewolucja Kauczukowa « WS1 8843-8845 « Plan 30-letni « WS2 8877 - 8891 « rok 8973 « ROK 9509 « rok 9640 « WS3 9654-9662 « ROK 9700 « ROK 9866 « Impakt 9867 « WoN 9900-9905 « ROK 10000

        Trzydziestoletni plan budowy cywilizacji Tangii cesarza Hari Koe (ay. "Κιυνανα εμευνε και υ Τανγυανα αταναεκιανυμανα καταναλερα υ Τηλαν Χαρι Κοε" Kiunana emeune kai i Tanguana atanaekianumana katanalera i Teilan Hari Koe) był złożonym i długofalowym projektem podniesienia poziomu cywilizacyjnego Unii Tangijskiej po porażce w Pierwszej Wojny o Saace, opracowanym i przeprowadzonym przez cesarza tangijskiego Hari Koe, który jako były jeniec arada Kazima Ya-Szalefa w tamtejszej wojnie, był świadkiem olbrzymiej przewagi Konfederacji Sechtu nad Unią Tangijską na poziomie infrastrukturalnym, administracyjnym, technologicznym, liczebnym, i wielu innych. Dostrzegł też ogromną liczbę błędów własnej armii i zmodernizował ją. Hari Koe upozorował przyjaźń z Kazimem Ya-Szalefem, wielokrotnie odwiedzając Secht i potężnie czerpiąc wiedzę tak od Konfederacji, jak i od jego partnerów handlowych. Plan trzydziestoletni generalnie zakończył się wielkim powodzeniem i przetestowano jego efekty wywołując Drugą Wojnę o Saakę. Choć ta skończyła się również porażką Tangijczyków, to wojna była toczona już na równym poziomie.

Zmiany gospodarcze

  • Wprowadzono księgowość w stylu sechtońskim, opartą o przychody i rozchody.
  • Uruchomiono cesarski bank centralny i wprowadzono transnarodową walutę aotai obok narodowych.
  • Dozwolono do kwantyfikacji potencjalnych przychodów na jednostkę ziemi i uwłaszczono część chłopów, część przegnano, utworzono klasę robotniczą, wprowadzono wczesną prymitywną i niezbyt szeroką jeszcze formę kapitalizmu poprzez utworzenie pierwszych kompanii handlowych.
  • Uruchomiono rynek kredytu.
  • Zmniejszono pańszczyznę, ale zwiększono zakup niewolnictwa, które skierowano do najproduktywniejszych gałęzi społeczeństwa.

Zmiany administracyjne

  • Zwiększono uprawnienia cesarskie w dziedzinach ekonomicznej i militarnej, tymczasowo zwiększono wszystkie uprawnienia.
  • Zbudowano setki kilometrów dróg.

Zmiany militarne

  • Utworzono komórkę wywiadowczą i aktywnie rozpoczęto szpiegowanie.