Tarum: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 19: Linia 19:
  
 
Logicznym kierunkiem zainteresowań Tarum jest obecnie [[Olsenia]] i zależne od niej państwa; próby kontaktu podejmowane są także z [[Erutia|Erutią]] na północy.
 
Logicznym kierunkiem zainteresowań Tarum jest obecnie [[Olsenia]] i zależne od niej państwa; próby kontaktu podejmowane są także z [[Erutia|Erutią]] na północy.
 +
 +
== Nazwa ==
 +
Najstarszą nazwą zanotowaną w tarejskich dokumentach jest ''Tilharenamer'', forma sugerująca związek z [[języki nuweńskie|pranuweńskimi]] leksemami *tēl „wieża” (por. [[język azeński|az.]] {{nuw|ᛏᛖᛚ|zel|miasto}}, [[język hareński|har.]] {{nuw|ᛏᛖᛚ|tel|wieża}}), *garīno „stary” (por. har. {{nuw|ᚺᚪᚱᛖᚼᚾ|cha'rehn|członek starszyzny, mędrzec}}) i *mēra „człowiek” (rdzeń obecny we wszystkich językach nuweńskich). Jeśli teoria o nuweńskim pochodzeniu języka tarejskiego jest prawdziwa, należałoby nazwę tę tłumaczyć jako „lud starych wież”. Nazwa została przeniesiona na państwo w miarę zacierających etymologiczny związek z powyższymi leksemami zmian fonetycznych.
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==

Wersja z 22:23, 6 gru 2017

Hal i-Tharûm
Królestwo Tarum
Sztandar Tarum.png
Flaga Tarum
Godło Tarum.png
Godło Tarum

▸ Język urzędowy tarejski
▸ Stolica Tarnipal (Tharnipal)
▸ System rządów teokratyzująca monarchia absolutna z kultem monarchy
▸ Typ państwa królestwo feudalne
▸ Głowa państwa Król
▸ Pierwszy minister Arcykapłan
▸ Waluta
▸ System gospodarczy quasi-kapitalizm
▸ Religia panująca kult władcy połączony z wierzeniami ludowymi
▸ Terytoria zależne nie posiada

Tarum (Tharûm), urzędowo Królestwo Tarum (Hal i-Tharûm) — państwo zlokalizowane na północnych ekstremach wschodniego Kyonu. Tarum przez wiele wieków pozostawało w praktycznie całkowitej izolacji od reszty świata i dopiero od niedawna stopniowo otwiera się na kontakty zagraniczne. Tarum posiada charakterystyczny ustrój, w którym władza podzielona jest między monarchę, który jest uznawany za boga i ziemskiego wysłannika panteonu, a pierwszego kapłana, który jest pośrednikiem między władcą a ludem. Stolicą Tarum jest miasto Tarnipal, znane ze swoich widocznych z daleka ametystowych zdobień budynków.

Dzieje Tarum nie są dokładnie poznane; zniekształcenia tej nazwy pojawiają się w kyońskich mitologiach: Tlarin, Tiloharino, Tharu, Therum i opisują na poły mityczną krainę dobrobytu i bogactwa. Jedną z teorii jest to, że pospolity w regionie, a więc bardzo tani ametyst wykorzystywany w lokalnej sztuce i architekturze wzięto za cenny materiał o wartości równej złotu, a geograficzna izolacja kraju i panujący w nim kult władcy sprzyjały zniekształceniom opowieści snutych przez podróżników. Tarum nigdy nie było w stanie wojny z żadnym innym krajem i koncentrowało się zawsze na eksploracji relatywnie wąskiego pasa ziemi sięgającego wiele kilometrów w głąb kontynentu. Władza Tarum poza miastami i większymi obszarami rolniczymi jest nominalna: w dżungli najzwyczajniej w świecie nie ma komu jej kontestować.

Logicznym kierunkiem zainteresowań Tarum jest obecnie Olsenia i zależne od niej państwa; próby kontaktu podejmowane są także z Erutią na północy.

Nazwa

Najstarszą nazwą zanotowaną w tarejskich dokumentach jest Tilharenamer, forma sugerująca związek z pranuweńskimi leksemami *tēl „wieża” (por. az. ᛏᛖᛚ zel „miasto”, har. ᛏᛖᛚ tel „wieża”), *garīno „stary” (por. har. ᚺᚪᚱᛖᚼᚾ cha'rehn „członek starszyzny, mędrzec”) i *mēra „człowiek” (rdzeń obecny we wszystkich językach nuweńskich). Jeśli teoria o nuweńskim pochodzeniu języka tarejskiego jest prawdziwa, należałoby nazwę tę tłumaczyć jako „lud starych wież”. Nazwa została przeniesiona na państwo w miarę zacierających etymologiczny związek z powyższymi leksemami zmian fonetycznych.

Zobacz też