Użytkownik:Spiritus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Špiritusovy šrajbônek)
(UWAGA! Zastąpienie treści hasła bardzo krótkim tekstem: „{{userbox|#6cc|#6cf|pl|Rodzimym językiem tego użytkownika jest '''polski'''.}} {{userbox|#6EF7A7|#C5FCDC|jkb|Toc oldarerc PERCO...”)
Linia 5: Linia 5:
 
{{userbox|#6cc|#6cf|śl ~B1|Tyn użitkownik godo po '''ślůnsku'''.}}
 
{{userbox|#6cc|#6cf|śl ~B1|Tyn użitkownik godo po '''ślůnsku'''.}}
 
{{userbox|#6EF7A7|#C5FCDC|de ~A0|Das uzer dsienki der klassen z nautschanien shprache franke nein sprycha in '''Deutsch'''.}}
 
{{userbox|#6EF7A7|#C5FCDC|de ~A0|Das uzer dsienki der klassen z nautschanien shprache franke nein sprycha in '''Deutsch'''.}}
 
TROLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLO!!!
 
 
== Romlang ==
 
 
=== Alfabet ===
 
 
Samogłoski:
 
 
Aa [a], Aiai [ɛ], Auau [ɔ]
 
 
Ee [ɛ], Éé [e]
 
 
Oo [ɔ], Óó [o]
 
 
Ii [i]
 
 
Uu [u]
 
 
Spółoski:
 
 
Zwarte: p b t d k g [p b t d k g]
 
 
Zwarto-szczelinowe: c dz ć dź [t͡s d͡z t͡ɕ d͡ʑ]
 
 
Szczelinowe: s z ś ź [s z ɕ ʑ]
 
 
Nosowe: m n [m n]
 
 
Boczne l [l]
 
 
Drżące: r [r]
 
 
== Gramatyka ==
 
 
=== Deklinacja I ===
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
|-
 
! <small>Nominativus</small>
 
| kail'''o'''
 
| kail'''i'''
 
|-
 
! <small>Prepositionalis</small>
 
| kail'''i'''
 
| kail'''or'''
 
|-
 
! <small>Dativus</small>
 
| kail'''o'''
 
| kail'''e'''
 
|-
 
! <small>Accusativus</small>
 
| kail'''o'''
 
| kail'''e'''
 
|}
 
 
=== Deklinacja II ===
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
|-
 
! <small>Nominativus</small>
 
| kan'''e'''
 
| kan'''e'''
 
|-
 
! <small>Prepositionalis</small>
 
| kan'''e'''
 
| kan'''o'''
 
|-
 
! <small>Dativus</small>
 
| kan'''i'''
 
| kan'''e'''
 
|-
 
! <small>Accusativus</small>
 
| kan'''em'''
 
| kan'''e'''
 
|}
 
 
=== Deklinacja III ===
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
|-
 
! <small>Nominativus</small>
 
| inkol'''a'''
 
| inkol'''ai'''
 
|-
 
! <small>Prepositionalis</small>
 
| inkol'''ai'''
 
| inkol'''ar'''
 
|-
 
! <small>Dativus</small>
 
| inkol'''ai'''
 
| inkol'''a'''
 
|-
 
! <small>Accusativus</small>
 
| inkola''am'''
 
| inkola'''a'''
 
|}
 
 
=== Koniugacja I ===
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! colspan=2 | <small>1.os.</small>
 
! colspan=2 | <small>2.os.</small>
 
! colspan=2 | <small>3.os.</small>
 
|-
 
!
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
|-
 
! <small>Bezokolicznik</small>
 
| colspan=6 | laud'''ar'''
 
|-
 
! <small>Czas teraźniejszy</small>
 
| lauda
 
| lauda'''m'''
 
| lauda'''ś'''
 
| lauda'''te'''
 
| lauda'''t'''
 
| lauda'''nt'''
 
|-
 
! <small>Czas przeszły niedokonany</small>
 
| lauda'''vam'''
 
| lauda'''vamo'''
 
| lauda'''vaś'''
 
| lauda'''vate'''
 
| lauda'''vat'''
 
| lauda'''vant'''
 
|-
 
! <small>Czas przeszły dokonany</small>
 
| laud'''i'''
 
| laud'''imo'''
 
| laud'''ist'''
 
| laud'''iste'''
 
| laud'''it'''
 
| laud'''ero'''
 
|-
 
! <small>Czas przyszły</small>
 
| lauda'''vo'''
 
| lauda'''vmo'''
 
| lauda'''vis'''
 
| lauda'''vtis'''
 
| lauda'''vit'''
 
| lauda'''vo'''
 
|}
 
 
== nowojęzyk ==
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Przednie niezaokrąglone</small>
 
! <small>Przednie zaokrąglone</small>
 
! <small>Tylne niezaokrąglone</small>
 
! <small>Tylne zaokrąglone</small>
 
|-
 
! <small>Przymknięte</small>
 
| [i] í
 
|
 
|
 
| [u] ú
 
|-
 
! <small>Prawie przymknięte</small>
 
| [ɪ] i
 
|
 
|
 
| [ʊ] u
 
|-
 
! <small>Półprzymknięte</small>
 
| [e] é
 
| [ø] ói
 
| [ɤ] éu
 
| [o] ó
 
|-
 
! <small>Półotwarte</small>
 
| [ɛ] e
 
| [œ] oi
 
| [ʌ] eu
 
| [ɔ] o
 
|-
 
! <small>Otwarte</small>
 
| colspan=4 | [ä] a
 
|}
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Wargowe</small>
 
! <small>Wargowo-zębowe</small>
 
! <small>Zębowe</small>
 
! <small>Zadziąsłowe</small>
 
! <small>Miękkopodniebienne</small>
 
! <small>Języczkowe</small>
 
|-
 
! <small>Boczne aproksymanty</small>
 
|
 
|
 
| [l] l
 
|
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Boczne szczelinowe</small>
 
|
 
|
 
| [ɬ] šl, [ɮ] žl
 
|
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Zwarto-boczne szczelinowe
 
|
 
|
 
| [t͡ɬ] tšl, [d͡ɮ] tžl
 
|
 
|
 
|
 
|}
 
 
=== Deklinacja ===
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
|-
 
! <small>Absolutivus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Ergativus/<small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Accusativus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Dativus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Instrumentalis</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Genetivus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Prepositionalis<small>
 
|
 
|
 
|}
 
 
{| class="wikitable" style="text-align: center;"
 
!
 
! <small>Liczba pojedyncza</small>
 
! <small>Liczba mnoga</small>
 
|-
 
! <small>Absolutivus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Ergativus/<small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Accusativus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Dativus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Instrumentalis</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Genetivus</small>
 
|
 
|
 
|-
 
! <small>Prepositionalis<small>
 
|
 
|
 
|}
 
 
== Zamilcz ==
 
 
Мыкыгушк, мыкыгушк. Шатпам кутыхам духа кувазузлу.
 
Кыркы найха дицку.
 
Ашкыгушк, ашкыгушк. Вадпа кутыхам духа кувазузлу.
 
Вашыгушк дё капслу.
 
Жашкышам авзлузу, мокышам
 
Да оскосёго, шё жашкпышам.
 
 
== Špiritusovy šrajbůnek ==
 
 
Aa Bb Cc Ćć Čč Dd Ff Gg Hh Jj Kk Ll Łł Mm Nn Ńń Oo Pp Rr Ŕŕ Ss Śś Šš Tt Uu Ůů Vv Yy Zz Źź Žž
 
 
Hajnel I Brodaty umrił ve Krośńe Uodŕańskim. Uznovany je za jednego s nojvybitńyjšych Pjastův uokrysu rozbićo dźylnicovygo. Ńyskori jigo robota ustoło zniščuno tri lota po jigo śmjyrci bez ńyspodźyvany najazd Můngołův, kery doł sroge straty ve cołkej Vschodnij Ojropje.
 

Wersja z 20:49, 20 cze 2014

pl Rodzimym językiem tego użytkownika jest polski.
jkb Toc oldarerc PERCO hacacd frallec Jakubîllan.
en ~B2 This user speaks English.
fr ~A2 Cet utilisateur parle français.
śl ~B1 Tyn użitkownik godo po ślůnsku.
de ~A0 Das uzer dsienki der klassen z nautschanien shprache franke nein sprycha in Deutsch.