Użytkownik:Spiritus: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
== Deklinacja I ==
 
 
{|class=wikitable
 
{|class=wikitable
 
|-
 
|-
!
+
!colspan=2 rowspan=2|
!<small>Singularis</small>
+
!colspan=4|<small>Singularis</small>
!<small>Pluralis</small>
+
!colspan=4|<small>Pluralis</small>
 +
!rowspan=2|<small>Infinitivus</small>
 
|-
 
|-
!<small>Nominativus</small>
+
!<small>I</small>
|<center>krow'''a'''</center>
+
!<small>II</small>
|<center>krow'''y'''</center>
+
!<small>III</small>
 +
!<small>IV</small>
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
!<small>IV</small>
 
|-
 
|-
!<small>Genetivus</small>
+
!colspan=2|<small>Praesens</small>
|<center>krow'''y'''</center>
+
|<center>mepot</center>
|<center>krow'''ōw'''</center>
+
|<center>tepot</center>
 +
|<center>sepot</center>
 +
|<center>quepot</center>
 +
|<center>nopotas</center>
 +
|<center>vopotas</center>
 +
|<center>sepôte</center>
 +
|<center>quepôte</center>
 +
|<center>pot</center>
 
|-
 
|-
!<small>Dativus</small>
+
!colspan=2|<small>Perfectum</small>
|<center>krow'''ie'''</center>
+
|<center>mepó</center>
|<center>krow'''ōm'''</center>
+
|<center>tepó</center>
 +
|<center>sepó</center>
 +
|<center>quepó</center>
 +
|<center>nopotais</center>
 +
|<center>vopotais</center>
 +
|<center>sepós</center>
 +
|<center>quepós</center>
 +
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Accusativus</small>
+
!colspan=2|<small>Imperfectum</small>
|<center>krow'''a'''</center>
+
|<center>mepoto</center>
|<center>krow'''y'''</center>
+
|<center>tepoto</center>
 +
|<center>sepoto</center>
 +
|<center>quepoto</center>
 +
|<center>nopotos</center>
 +
|<center>vopotos</center>
 +
|<center>sepotos</center>
 +
|<center>quepotos</center>
 +
|<center>poto</center>
 
|-
 
|-
!<small>Instrumentalis</small>
+
!colspan=2|<small>Futurum</small>
|<center>krow'''ōm'''</center>
+
|<center>mepotar</center>
|<center>krow'''ōma'''</center>
+
|<center>tepotar</center>
 +
|<center>sepotar</center>
 +
|<center>quepotar</center>
 +
|<center>nopotares</center>
 +
|<center>vopotares</center>
 +
|<center>sepotares</center>
 +
|<center>quepotares</center>
 +
|<center>potar</center>
 
|-
 
|-
!<small>Locativus</small>
+
!colspan=2|<small>Futurum</small>
|<center>krow'''ie'''</center>
+
|<center>mepotara</center>
|<center>krow'''ach'''</center>
+
|<center>tepotara</center>
 +
|<center>sepotara</center>
 +
|<center>quepotara</center>
 +
|<center>nopotaras</center>
 +
|<center>vopotaras</center>
 +
|<center>sepotaras</center>
 +
|<center>quepotaras</center>
 +
|<center>potara</center>
 
|-
 
|-
!<small>Vocativus</small>
+
!colspan=2|<small>Imperativus</small>
|<center>krow'''a'''</center>
+
|<center>mepòte</center>
|<center>krow'''y'''</center>
+
|<center>tepòte</center>
|}
+
|<center>sepòte</center>
== Deklinacja II ==
+
|<center>quepòte</center>
{|class=wikitable
+
|<center>nopòtes</center>
|-
+
|<center>vopòtes</center>
!
+
|<center>sepòtes</center>
!<small>Singularis</small>
+
|<center>quepòtes</center>
!<small>Pluralis</small>
+
|<center>pòte</center>
 
|-
 
|-
!<small>Nominativus</small>
+
!rowspan=2|<small>Participium</small>
|<center>sal'''a'''</center>
+
!<small>Activum</small>
|<center>sal'''e'''</center>
+
|colspan=4|<center>potas, potaise</center>
 +
|colspan=4|<center>potas, potaises</center>
 +
|<center>potarsa</center>
 
|-
 
|-
!<small>Genetivus</small>
+
!<small>Passivum</small>
|<center>sal'''e'''</center>
+
|colspan=4|<center>potat, potaite</center>
|<center>sal'''ōw'''</center>
+
|colspan=4|<center>potats, potaites</center>
|-
+
|<center>potarta</center>
!<small>Dativus</small>
 
|<center>sal'''i'''</center>
 
|<center>sal'''ōm'''</center>
 
|-
 
!<small>Accusativus</small>
 
|<center>sal'''a'''</center>
 
|<center>sal'''e'''</center>
 
|-
 
!<small>Instrumentalis</small>
 
|<center>sal'''ōm'''</center>
 
|<center>sal'''ōma'''</center>
 
|-
 
!<small>Locativus</small>
 
|<center>sal'''i'''</center>
 
|<center>sal'''ach'''</center>
 
|-
 
!<small>Vocativus</small>
 
|<center>sal'''a'''</center>
 
|<center>sal'''e'''</center>
 
 
|}
 
|}
== Deklinacja III ==
+
 
 
{|class=wikitable
 
{|class=wikitable
 
|-
 
|-
!
+
!colspan=2 rowspan=2|
!<small>Singularis</small>
+
!colspan=4|<small>Singularis</small>
!<small>Pluralis</small>
+
!colspan=4|<small>Pluralis</small>
 +
!rowspan=2|<small>Infinitivus</small>
 
|-
 
|-
!<small>Nominativus</small>
+
!<small>I</small>
|<center>kość</center>
+
!<small>II</small>
|<center>kośc'''i'''</center>
+
!<small>III</small>
 +
!<small>IV</small>
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
!<small>IV</small>
 
|-
 
|-
!<small>Genetivus</small>
+
!colspan=2|<small>Praesens</small>
|<center>kośc'''i'''</center>
+
|<center>mesat</center>
|<center>kości'''ōw'''</center>
+
|<center>tesat</center>
 +
|<center>sesat</center>
 +
|<center>quesat</center>
 +
|<center>nésatis</center>
 +
|<center>vésatis</center>
 +
|<center>sesaite</center>
 +
|<center>quesaite</center>
 +
|<center>saite</center>
 
|-
 
|-
!<small>Dativus</small>
+
!colspan=2|<small>Perfectum</small>
|<center>kośc'''i'''</center>
+
|<center>mesé</center>
|<center>kości'''ōm'''</center>
+
|<center>tesé</center>
 +
|<center>sesé</center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Accusativus</small>
+
!colspan=2|<small>Imperfectum</small>
|<center>kość</center>
+
|<center></center>
|<center>kośc'''i'''</center>
+
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Instrumentalis</small>
+
!colspan=2|<small>Futurum</small>
|<center>kości'''ōm'''</center>
+
|<center></center>
|<center>kości'''ōma'''</center>
+
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Locativus</small>
+
!colspan=2|<small>Conditionalis</small>
|<center>kośc'''i'''</center>
+
|<center></center>
|<center>kości'''ach'''</center>
+
|<center></center>
|-
+
|<center></center>
!<small>Vocativus</small>
+
|<center></center>
|<center>kość</center>
+
|<center></center>
|<center>kośc'''i'''</center>
 
|}
 
== Deklinacja IV ==
 
{|class=wikitable
 
|-
 
!
 
!<small>Singularis</small>
 
!<small>Pluralis</small>
 
|-
 
!<small>Nominativus</small>
 
|<center>sztad</center>
 
|<center>sztad'''y'''</center>
 
|-
 
!<small>Genetivus</small>
 
|<center>sztad'''u'''</center>
 
|<center>sztad'''ōw'''</center>
 
|-
 
!<small>Dativus</small>
 
|<center>sztad'''owi'''</center>
 
|<center>sztad'''ōm'''</center>
 
|-
 
!<small>Accusativus</small>
 
|<center>sztad</center>
 
|<center>sztad'''y'''</center>
 
|-
 
!<small>Instrumentalis</small>
 
|<center>sztad'''ym'''</center>
 
|<center>sztad'''ōma'''</center>
 
|-
 
!<small>Locativus</small>
 
|<center>sztadz'''ie'''</center>
 
|<center>sztad'''ach'''</center>
 
|-
 
!<small>Vocativus</small>
 
|<center>sztadz'''ie'''</center>
 
|<center>sztad'''y'''</center>
 
|}
 
 
 
{|class=wikitable
 
|-
 
!
 
!<small>Singularis</small>
 
!<small>Pluralis</small>
 
|-
 
!<small>Nominativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Genetivus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Dativus</small>
+
!colspan=2|<small>Imperativus</small>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Accusativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Instrumentalis</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Locativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Vocativus</small>
+
!rowspan=2|<small>Participium</small>
 +
!<small>Activum</small>
 +
|colspan=4|<center></center>
 +
|colspan=4|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 +
|-
 +
!<small>Passivum</small>
 +
|colspan=4|<center></center>
 +
|colspan=4|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|}
 
|}
Linia 177: Linia 189:
 
{|class=wikitable
 
{|class=wikitable
 
|-
 
|-
!
+
!colspan=2 rowspan=2|
!<small>Singularis</small>
+
!colspan=4|<small>Singularis</small>
!<small>Pluralis</small>
+
!colspan=4|<small>Pluralis</small>
 +
!rowspan=2|<small>Infinitivus</small>
 
|-
 
|-
!<small>Nominativus</small>
+
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
!<small>IV</small>
 +
!<small>I</small>
 +
!<small>II</small>
 +
!<small>III</small>
 +
!<small>IV</small>
 +
|-
 +
!colspan=2|<small>Praesens</small>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Genetivus</small>
+
!colspan=2|<small>Perfectum</small>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Dativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Accusativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Instrumentalis</small>
+
!colspan=2|<small>Imperfectum</small>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Locativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Vocativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|}
 
 
{|class=wikitable
 
|-
 
!
 
!<small>Singularis</small>
 
!<small>Pluralis</small>
 
|-
 
!<small>Nominativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Genetivus</small>
+
!colspan=2|<small>Futurum</small>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Dativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Accusativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Instrumentalis</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Locativus</small>
+
!colspan=2|<small>Conditionalis</small>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Vocativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|}
 
 
{|class=wikitable
 
|-
 
!
 
!<small>Singularis</small>
 
!<small>Pluralis</small>
 
|-
 
!<small>Nominativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Genetivus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Dativus</small>
+
!colspan=2|<small>Imperativus</small>
 +
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Accusativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Instrumentalis</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
|-
 
!<small>Locativus</small>
 
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|-
 
|-
!<small>Vocativus</small>
+
!rowspan=2|<small>Participium</small>
 +
!<small>Activum</small>
 +
|colspan=4|<center></center>
 +
|colspan=4|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 +
|-
 +
!<small>Passivum</small>
 +
|colspan=4|<center></center>
 +
|colspan=4|<center></center>
 
|<center></center>
 
|<center></center>
 
|}
 
|}

Wersja z 22:38, 4 gru 2014

Singularis Pluralis Infinitivus
I II III IV I II III IV
Praesens
mepot
tepot
sepot
quepot
nopotas
vopotas
sepôte
quepôte
pot
Perfectum
mepó
tepó
sepó
quepó
nopotais
vopotais
sepós
quepós
Imperfectum
mepoto
tepoto
sepoto
quepoto
nopotos
vopotos
sepotos
quepotos
poto
Futurum
mepotar
tepotar
sepotar
quepotar
nopotares
vopotares
sepotares
quepotares
potar
Futurum
mepotara
tepotara
sepotara
quepotara
nopotaras
vopotaras
sepotaras
quepotaras
potara
Imperativus
mepòte
tepòte
sepòte
quepòte
nopòtes
vopòtes
sepòtes
quepòtes
pòte
Participium Activum
potas, potaise
potas, potaises
potarsa
Passivum
potat, potaite
potats, potaites
potarta
Singularis Pluralis Infinitivus
I II III IV I II III IV
Praesens
mesat
tesat
sesat
quesat
nésatis
vésatis
sesaite
quesaite
saite
Perfectum
mesé
tesé
sesé
Imperfectum
Futurum
Conditionalis
Imperativus
Participium Activum
Passivum
Singularis Pluralis Infinitivus
I II III IV I II III IV
Praesens
Perfectum
Imperfectum
Futurum
Conditionalis
Imperativus
Participium Activum
Passivum