Użytkownik:Spiritus

Z Conlanger
Wersja z dnia 19:38, 10 sty 2014 autorstwa Spiritus (dyskusja | edycje) (Špiritusovy šrajbônek)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
pl Rodzimym językiem tego użytkownika jest polski.
jkb Toc oldarerc PERCO hacacd frallec Jakubîllan.
en ~B2 This user speaks English.
fr ~A2 Cet utilisateur parle français.
śl ~B1 Tyn użitkownik godo po ślůnsku.
de ~A0 Das uzer dsienki der klassen z nautschanien shprache franke nein sprycha in Deutsch.

TROLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLO!!!

Romlang

Alfabet

Samogłoski:

Aa [a], Aiai [ɛ], Auau [ɔ]

Ee [ɛ], Éé [e]

Oo [ɔ], Óó [o]

Ii [i]

Uu [u]

Spółoski:

Zwarte: p b t d k g [p b t d k g]

Zwarto-szczelinowe: c dz ć dź [t͡s d͡z t͡ɕ d͡ʑ]

Szczelinowe: s z ś ź [s z ɕ ʑ]

Nosowe: m n [m n]

Boczne l [l]

Drżące: r [r]

Gramatyka

Deklinacja I

Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Nominativus kailo kaili
Prepositionalis kaili kailor
Dativus kailo kaile
Accusativus kailo kaile

Deklinacja II

Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Nominativus kane kane
Prepositionalis kane kano
Dativus kani kane
Accusativus kanem kane

Deklinacja III

Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Nominativus inkola inkolai
Prepositionalis inkolai inkolar
Dativus inkolai inkola
Accusativus inkolaam' inkolaa

Koniugacja I

1.os. 2.os. 3.os.
Liczba pojedyncza Liczba mnoga Liczba pojedyncza Liczba mnoga Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Bezokolicznik laudar
Czas teraźniejszy lauda laudam laudaś laudate laudat laudant
Czas przeszły niedokonany laudavam laudavamo laudavaś laudavate laudavat laudavant
Czas przeszły dokonany laudi laudimo laudist laudiste laudit laudero
Czas przyszły laudavo laudavmo laudavis laudavtis laudavit laudavo

nowojęzyk

Przednie niezaokrąglone Przednie zaokrąglone Tylne niezaokrąglone Tylne zaokrąglone
Przymknięte [i] í [u] ú
Prawie przymknięte [ɪ] i [ʊ] u
Półprzymknięte [e] é [ø] ói [ɤ] éu [o] ó
Półotwarte [ɛ] e [œ] oi [ʌ] eu [ɔ] o
Otwarte [ä] a
Wargowe Wargowo-zębowe Zębowe Zadziąsłowe Miękkopodniebienne Języczkowe
Boczne aproksymanty [l] l
Boczne szczelinowe [ɬ] šl, [ɮ] žl
Zwarto-boczne szczelinowe [t͡ɬ] tšl, [d͡ɮ] tžl

Deklinacja

Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Absolutivus
Ergativus/
Accusativus
Dativus
Instrumentalis
Genetivus
Prepositionalis
Liczba pojedyncza Liczba mnoga
Absolutivus
Ergativus/
Accusativus
Dativus
Instrumentalis
Genetivus
Prepositionalis

Zamilcz

Мыкыгушк, мыкыгушк. Шатпам кутыхам духа кувазузлу. Кыркы найха дицку. Ашкыгушк, ашкыгушк. Вадпа кутыхам духа кувазузлу. Вашыгушк дё капслу. Жашкышам авзлузу, мокышам Да оскосёго, шё жашкпышам.

Špiritusovy šrajbůnek

Aa Bb Cc Ćć Čč Dd Ff Gg Hh Jj Kk Ll Łł Mm Nn Ńń Oo Pp Rr Ŕŕ Ss Śś Šš Tt Uu Ůů Vv Yy Zz Źź Žž

Hajnel I Brodaty umrił ve Krośńe Uodŕańskim. Uznovany je za jednego s nojvybitńyjšych Pjastův uokrysu rozbićo dźylnicovygo. Ńyskori jigo robota ustoło zniščuno tri lota po jigo śmjyrci bez ńyspodźyvany najazd Můngołův, kery doł sroge straty ve cołkej Vschodnij Ojropje.