Wielbłąd i Rekin/Muria i Siedmiomieście

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
MURIA I SIEDMIOMIEŚCIE
Freestocks-Gqc1jl2kd1U-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon centralny, Kyon wschodni
Państwa: Siedmiomieście, Mokucja, Iszaria, Muria,
Klimat
Opisowo: umiarkowany, lata ciepłe i zimy łagodne
Ekstrema: skrajna wilgoć w Siedmiomieściu, zamarzający deszcze w Murii
Rating: łatwy

Region od Siedmiomieścia po Murię to region Kyonu północnego basenu morza słonego wraz z górami Dachu Świata na północy od niego, aż do archipelagu wysp murskich. Charakteryzuje się przeważnie ciepłym lub umiarkowanym, i wyjątkowo wilgotnym klimatem. Regiony Murii i Siedmiomieście należą do najbardziej żyznych terenów na całym świecie.

Opis regionu

Region Siedmiomieścia jest położony na wąskim pasie równin umieszczonych pomiędzy górami Dachu Świata na północy a morzem słonym na południu. Na wschodnim basenie morza słonego znajdują się Mokucja i Iszaria, a następnie archipelag wysp murskich.

Muria-Siedmiomiescie Intro.png

Muria Siedmiomiescie.png
Zielony: zasięg wpływów Siedmiomieścia. Czerwony: Mokucja i Iszaria. Niebieski: Muria. Fioletowy: inne tereny.


Charakterystyka klimatu

Klimat w tym regionie można podzielić na dwa: klimat Siedmiomieścia oraz klimat Murii. Łączą je jednak dwie cechy, łagodny klimat, wybaczający dużo błędów, oraz bardzo żyzne ziemie.

Klimat Siedmiomieścia

Klimat Siedmiomieścia jest gorący i skrajnie wilgotny - jest to najwilgotniejsze miejsce na świecie, z rekordowymi deszczami. Dzieje się tak z uwagi na intensywne parowanie morza słonego, którego wilgoć wiatry południowe przenoszą na zaporę gór dachu świata, które wyciskają z chmur wilgoć, oddając kolosalne ilości wilgoci na cały teren. Nawet kiedy wiatr nie jest południowy, to zazwyczaj nad regionem zawisa stacjonarny niż tropikalny, przynosząc codzienne, nieraz bardzo gwałtowne burze. Parowanie jest tak intensywne, że wilgoć skrapla się w oparciu o góry na północy nawet bez żadnego wiatru. Jedynie w szczycie zimy (w obu fazach) nad regionem zaczyna dominować lodowaty, potężny, stacjonarny wyż Wielkiej Pustyni Północnej, jednak z uwagi na góry dachu świata masy lodowatego powietrza (które po drugiej stronie mogą osiągać -70°C czy -80°C) nie przedostają się na drugą stronę i jedynym efektem wyżu jest pora sucha.

Klimat Murii

Muria jest krajem równinnym, oceanicznym, o łagodnym klimacie. Lata są stosunkowo ciepłe (+40°C), a zima umiarkowanie chłodna (-15°C), nad Murią też znajduje się umiarkowana ilość wilgoci, która jest równomiernie i regularnie nanoszona na cały kraj, przyczyniając się do rekordowo żyznych ziem w skali całego globu, zdolnych nie tylko do utrzymywania roślin całorocznych, ale także ozimych. Z uwagi na chłodne prądy morskie, które modulują rozlewający się latem z Wielkiej Pustyni żar, Muria rzadko doświadcza skrajnych zjawisk.

Faza wielbłąda

Faza rekina

Czas trwania dnia i nocy

Spekulacje temperaturowe

Zjawiska ekstremalne

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

Czytaj dalej