Wielbłąd i Rekin/Państwo Neszów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 25: Linia 25:
  
 
=Faza wielbłąda=
 
=Faza wielbłąda=
 +
Podczas fazy wielbłąda, na terenie [[Biały Półksiężyc|Białego Półksiężyca]], równonocą, dominują wiatry północno-wschodnie. Spływają one z ośrodków wyżowych, szczególnie [[Wielka Pustynia Północna Kyonu|Wielkiej Pustyni Północnej]], spotykają się z oceanicznym powietrzem północno-zachodnim, wpadają na góry, i zakręcają na południe. Region posiada wysoką ilość opadów i jest względnie ciepły, z wystarczająco łagodnym klimatem dla uprawy roślin. Dewia w tym czasie posiada wiatr od swojego interioru i ośrodek wyżowy zawisający na nim, spychając suchy wiatr na ocean, pozostawiając wyłącznie wybrzeża z większą ilością opadów.
 +
 +
Latem, centralny wielki ośrodek niżowy przesuwa się w sąsiedztwo Dewii, zaraz na zachód od niej, i zaciąga powietrze ze wszystkich stron, oddając je później na ośrodki wyżowe na północy. Taka cyrkulacja powietrza wpompowuje silny, i raczej ciepły wiatr w cały Półksiężyc od północy, a kształt gór zawija go na ocean w kierunku niżu. W tym momencie cały region doświadcza uczciwych opadów deszczu i znakomicie nadaje się pod uprawy.
 +
 +
Zimą cały region znajduje się pod ośrodkami wyżowymi, wraz z przemieszczeniem się równika termicznego na południe. Wiatry są północne i są chłodne, ale nie lodowate. Tylko północne obszary regionu mogą zobaczyć śnieg, który raczej nie przyniesie mrozu, z wyjątkiem obszarów wewnątrz gór. Ich warstwowe ułożenie zapobiegnie "przelewom" skrajnie lodowatego powietrza z pustyni Północnej, które wydarza się czasami w [[Siedmiomieście|Siedmiomieściu]]. Południowe krańce półwyspu mogą, jako jedyne, doświadczać większych opadów.
 +
 
[[Plik:Slajd79.PNG|1000px]]
 
[[Plik:Slajd79.PNG|1000px]]
  

Wersja z 08:16, 24 paź 2020

K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
IV. PODSUMOWANIE GLOBALNE: 4.1 Podsumowanie
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
PAŃSTWO NESZÓW
Ricardo-gomez-angel-58uZCE8zrdk-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon Północny
Państwa: Państwo Neszów
Klimat
Opisowo: umiarkowany
Ekstrema: powodzie, huragany
Rating: łatwy

Państwo Neszów to obszar Kyonu Północnego obejmujący tereny Białego Półksiężyca, terenów na północ od niego, oraz różnych wysp na zachód aż do Dewii.

Opis regionu

Region znajduje się w północno-zachodniej części świata. Przy opisie klimatu za cały makroregion uznaje się generalnie obszar Państwa Neszów w 8973 EK, wraz z zachodnią Dewią oraz zachodnią częścią Arktozji oraz cały basen morza pomiędzy Dewią zachodnią, Arktozją na północy, Białym Półksiężycem na wschodzie i Wyspami Tangijskimi i Sechtem na południu.

Slajd78.PNG

Neszowie na świecie 8973.png

Charakterystyka klimatu

Klimat regionu, w obszarze gęściej zaludnionym (Biały Półksiężyc, Dewia zachód) jest umiarkowany, wybaczający wiele błędów i pozbawionych szczególnych zjawisk ekstremalnych. Sprzyja życiu. Unikatowe położenie i ukształtowanie Białego Półksiężyca nie tylko powoduje, że teren niemal przez cały rok posiada ciepło (czy to oceaniczne, czy pochodzące z równika termicznego, czy przez skierowane na południe gorące wiatry pustynne), to jeszcze prawie cały czas posiada wilgoć, niezależnie od fazy rekina czy wielbłąda. Podczas fazy wielbłąda, wiatry z północy są łapane przez półksiężyc i zawijane na południe, przez co nabierają kierunku wstecznego, wchodząc we Wszechocean aż po Atirai. Z kolei podczas fazy rekina, cyrkumekwatorialne wiatry oceaniczne bez żadnych przeszkód wpadają w kontynent, zalewając go masami wilgotnego powietrza, rozbijając się o Półksiężyc i przynosząc tam ulewy. Specyficzne ukształtowanie terenu powoduje, że nawet podczas fazy rekina część wiatrów północnych zimą zakręca na zachód. Południe Dewii w tym czasie znajduje się we w miarę stabilnym klimatycznie regionie, choć różnice tak między fazami, jak i między porami roku, będą tu wyraźniejsze.

Faza wielbłąda

Podczas fazy wielbłąda, na terenie Białego Półksiężyca, równonocą, dominują wiatry północno-wschodnie. Spływają one z ośrodków wyżowych, szczególnie Wielkiej Pustyni Północnej, spotykają się z oceanicznym powietrzem północno-zachodnim, wpadają na góry, i zakręcają na południe. Region posiada wysoką ilość opadów i jest względnie ciepły, z wystarczająco łagodnym klimatem dla uprawy roślin. Dewia w tym czasie posiada wiatr od swojego interioru i ośrodek wyżowy zawisający na nim, spychając suchy wiatr na ocean, pozostawiając wyłącznie wybrzeża z większą ilością opadów.

Latem, centralny wielki ośrodek niżowy przesuwa się w sąsiedztwo Dewii, zaraz na zachód od niej, i zaciąga powietrze ze wszystkich stron, oddając je później na ośrodki wyżowe na północy. Taka cyrkulacja powietrza wpompowuje silny, i raczej ciepły wiatr w cały Półksiężyc od północy, a kształt gór zawija go na ocean w kierunku niżu. W tym momencie cały region doświadcza uczciwych opadów deszczu i znakomicie nadaje się pod uprawy.

Zimą cały region znajduje się pod ośrodkami wyżowymi, wraz z przemieszczeniem się równika termicznego na południe. Wiatry są północne i są chłodne, ale nie lodowate. Tylko północne obszary regionu mogą zobaczyć śnieg, który raczej nie przyniesie mrozu, z wyjątkiem obszarów wewnątrz gór. Ich warstwowe ułożenie zapobiegnie "przelewom" skrajnie lodowatego powietrza z pustyni Północnej, które wydarza się czasami w Siedmiomieściu. Południowe krańce półwyspu mogą, jako jedyne, doświadczać większych opadów.

Slajd79.PNG

Faza rekina

Slajd80.PNG

Spekulacje temperaturowe

Zjawiska ekstremalne

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

Czytaj dalej

Czytaj dalej: 3.9 Dewia