Azenia
☢️ | Z autorem tego artykułu nie ma w ogóle kontaktu i nie tworzy. Nie reaguje na próby kontaktu. Projekt jest ogłoszony jako haniebnie porzucony. Dodatkowo, artykuł był tak słaby, że prowadzący projekt Kyon zdecydowali o najgorszym wymiarze kary: dekanonizacji. Wszystko zawarte w tym artykule jest lub będzie uznane za niebyłe i nigdy się nie wydarzyło. Artykuł będzie wyłącznie dostępny archiwalnie do poczytania, ale nie ma prawa uznać się za część normalnego kanonu Kyonu. Autorem był: Widsið. Być może przeglądasz archiwalny artykuł, bądź jeszcze w kolejce do archiwizacji. Sprawdź opis na wstępie artykułu. |
|
Azenia (az. ᚽᚪᛏᛁᚾᛇ Azīne, [ʔaˈziːne]), znana międzynarodowo także pod nazwą Hwatung (qin 月本(地) huàdōng(shìn) „(ziemia) wschodzącego księżyca”, [hʷɑː˥˩tɵŋ˧(ʃiːn˥˩)]) — duże państwo położone w północno-wschodniej części Kyonu, na pograniczu tzw. Azenii Właściwej i Harensuranu. Azenia jest największym i najludniejszym z państw nuweńskich, i od zawsze stanowiła pomost między nimi a resztą świata. Południowe granice Azenii nie są do końca ustalone – granicę wyznacza szereg opuszczonych fortów na górskich przełęczach, które kiedyś strzegły drogi przez góry w stronę rdzennych ziem Qin. Azenia jest ważnym sojusznikiem Konfederacji i pierwszym, który pozwolił Qin na utworzenie faktorii handlowych i kantorów na swoim terenie.
Królestwo Azenii powstało w roku 5709, gdy Hwatung, Sulan i Daikodong – trzy pozostałe przy Cesarstwie Qin zagórskie prowincje ogłosiły niepodległość i unię. Deklaracja niepodległości doprowadziła do działań zbrojnych, które ostatecznie doprowadziły Qin do upadku i wycofania się na wybrzeże Morza Słonego. Armie Qin, związane na północy walkami z Harenią i Merawią, odcięte od zaopatrzenia, liczne i słabo wyszkolone, zostały zdziesiątkowane przez głód, choroby i zorganizowaną odpowiedź Nuweńczyków z wszystkich trzech krajów. Pierwsze lata niepodległości były jednak dalekie od politycznej czy gospodarczej stabilności. Dopiero reformy gospodarcze królowej Ncharmz, przeprowadzane w seriach w latach 6015-6066, wprowadziły kraj na ścieżkę ostrożnego, ale konsekwentnego rozwoju, którą podąża do dziś.
Stolicą Azenii jest Azena (ᚽᚪᛏᛁᚾᛧ Azīni [ʔaˈziːnʲ], 月港 Huàdóng [hʷɑː˥˩tɵŋ˦˥]), duże miasto portowe o nieciekawej reputacji stolicy przemytu, ciemnych interesów i prostytucji. Miasto jest zarządzane w teorii przez królewskiego namiestnika, ale jego władza ani pozycja nie są znaczące. Prawdziwą moc sprawczą posiadają środowiska przestępcze, działające pod przykrywką gildii, cechów czy innych przedsięwzięć. Chociaż problem jest znany władzy królewskiej, jak dotąd nie poczyniono żadnych kroków w kierunku naprawy miasta i odczarowania jego złej reputacji.
Ajdynir – Azenia – Ażerimowie – Âng Qo'or – Bolosja – Broci – Buania – Cesarstwo Poitów – Czerachowie – Dynastia Aralezejska – Dżaszir – Dżaugria – Emnaegnir – Erutia – Esmia – Giadur – Harenia – Harrun – Ilirion – Iszaria – Jalżpowie – Kadonia – Kauradowie – Kawelia – Kejren – Kǫl – Kuniecy – Lucja – Merawia – Mitenia – Mokucja – Monarchia Olsów (Olsenia – Surd – Rubania – Szyszenia) – Máktowie/Mugadir – Muria – Nuapaq – Nuaria – Państwo Neszów – Państwo Truskie – Pinu – Piri – Punyszowie – Raľuhhruş – Rikkadan – Sanżenia – Secht – Siedmiomieście¹ – Stojeziory – Sulimaq – Surandral – Północni Barbarzyńcy – Szur – Talonbat² – Tangia – Tarum – Taugrowie – Tjevangono – Unagurowie – Unia Lomarska – Wertynia – Wiraflycy – Wolne Księstwa – Zamb – Związek Bałaszasków – Związek Północny
¹ Siedmiomieście jest podmiotem prawa międzynarodowego równoważnym z państwami. ² Wszystkie miasta-państwa Talonbatu znajdują się de iure pod polityczną hegemonią miasta Tȝinur, jednak de facto każde z nich prowadzi niezależną politykę.