Dzikie Ziemie Kanisji

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raka aukliara, tawé, ye neuraxtí ulonan!
Ρακα ὰυκλιαρα, ταυέ, γιε νευραχτί υλονὰν!
Czytasz artykuł z serii Dzikie Ziemie Kanisji. | Języki runtyjskie (Język gobe · Język n~e) · Plemię Śmierci · Ruiny Pe'or · Korsarze z Naqbalu (Hohtamat · Rəlegi · Hatar) · Terytorium Demarkacyjne
Dzikie Ziemie Kanisji
DzikieZiemiePanorama.jpg
Panorama centralnych obszarów Dzikich Ziem.
Dzikie Ziemie Kanisji.png
Dzikie Ziemie na mapie Kyonu
Język {{{Język}}}
Lokalizacja Kanisja
Krainy Południe Półwyspu Sechtońskiego, Góry Tarczy Wschodniej, zachodnie stoki Wielkich Gór Niebosiężnych, Góry Musaoba
Państwa pseudo-państwo Korsarzy z Naqbalu, niezorganizowane lokalne związki plemienne, brak innych w 8973 EK (rok wspólny)
Największe miasta {{{Miasta}}}
Narody {{{Narody}}}

Dzikie Ziemie Kanisji — obszar ziemi na zachodnim Kyonie (Kanisja), znajdujący się nad Morzem Sechtońskim, pomiędzy Pinu i Buanią na południu oraz Sechtem i Hetynią na północy. Dzikie Ziemie, jak sama nazwa wskazuje, są obszarem bardzo niebezpiecznym i cieszącym się niezwykle złą sławą. Porośnięty jest przez gęste, w większości nieprzebyte lasy deszczowe i bagniska, będące siedliskiem wielu drapieżników oraz śmiercionośnych chorób tropikalnych, takich jak malaria, śpiączka tropikalna i nagana. Większość tutejszych gleb jest bardzo niskiej jakości, zupełnie nie nadają się one do rolnictwa lub wymagają ogromnych nakładów pracy i środków do jego utrzymania. Z uwagi na uwarunkowania terenowe, tutejsze rzeki są często niespławne, co nie czyni ich dobrymi szlakami komunikacyjnymi. Wybrzeża zdominowane są natomiast przez rozległe tereny podmokłe oraz lasy namorzynowe, z wieloma rafami koralowymi oraz kamienistymi mieliznami znacząco utrudniającymi, a często uniemożliwiającymi, bezpieczne dobijanie okrętów do brzegu. Warunki te tworzą z Dzikich Ziem Kanisji krainę niemalże całkowicie pozbawioną miast oraz śladów wyższej cywilizacji.

Znaleźć można jedynie niewielkie wioski rdzennej ludności porozrzucane po dżungli. Lasy te zamieszkałe są przez niezwykle agresywne plemiona lokalne, których część, podobnie jak niektóre plemiona Pinu, praktykuje kanibalizm. Tereny nadmorskie są natomiast obiektem częstych napadów pirackich, podczas których korsarze zabierają surowce oraz gromadzą niewolników. Korsarze z Naqbalu są bowiem jednymi z nielicznych, którzy są w stanie z powodzeniem nawigować wokół tutejszych raf i mielizn.

Dzikie Ziemie są obszarem bardzo różnorodnym lingwistycznie. Rdzenną populacją regionu są ludy z kontinuum pinusko-buańskiego. Kontinuum te jest luźną klasyfikacją, zawierającą część języków pinu, czackich, a także wiele innych języków oraz rodzin językowych, często niewykazujących ze sobą bezpośredniego pokrewieństwa. Wiele z nich posiada mlaski w charakterze fonemów (na przykład języki runtyjskie, przede wszystkim język n~e oraz gobe). Z tego powodu niektórzy badacze postulują pokrewieństwo między częścią miejscowych języków a językami harruńskimi, będącymi główną rodziną języków mlaskowych planety[1].

Języki Dzikich Ziem posiadają przeważnie niewielką liczbę użytkowników, powiązane są ze sobą natomiast poprzez intensywne wzajemne kontakty oraz przenikanie się kultur i genetyki. Nie były one zorganizowane plemiennie przez Pinu w 8720 EK, nie wykształciły także podobnej struktury konfederacyjnej na własną rękę. Ludy te są skrajnie agresywne i znacznie bardziej przebiegłe niż Pinusi, zawierając tymczasowe sojusze i tocząc ciągłe wojny zarówno między sobą jak i przeciw wszelkim intruzom. Z uwagi na agresywność miejscowej ludności jak i skrajnie trudny teren wiedza o ludach i językach Dzikich Ziem jest bardzo ograniczona, a sam region owiany jest aurą głębokiej tajemnicy. Jedynie wzmacnia to wszelakie plotki i legendy krążące o nim w krajach ościennych.

Nazwa

Etymologia

W większości języków nazwa tego regionu bierze się od jego absolutnego zacofania cywilizacyjnego, a także od dzikości jego ludności, fauny oraz niebezpieczeństwa czyhającego na wszelkich zbłąkanych podróżnych. W talonbackich językach adezaskim oraz czaaż nazwa tego obszaru oznacza etymologicznie tyle co "Zielona Śmierć". W języku hetyńskim Dzikie Ziemie określa się jako "Lasy Szaleństwa", a nazwa ta została przejęta, lub bezpośrednio przetłumaczona przez wiele innych języków regionu Tarfiy. Etymologii w wielu innych językach, zwłaszcza tych używanych na samych Dzikich Ziemiach, nie udało się ustalić.

Nazwy w językach obcych

język nazwa regionu
języki ziemskie
polski Dzikie Ziemie Kanisji
angielski The Wildlands of Canisia
języki kyońskie
adezaski ܫܡܝ ܒܫܒ ܪܝܡܘܝ
'Umê Ba'ib Ghiyumwê
/ʔʊ'me: 'bæʔɪb ʁɪjʊm'we:/
ajdyniriański Dzentirnir, Dzentirnir Aromań Ťaliyonazhi[2]
/d͡zɛntir'ɲir/, /d͡zɛntir'ɲir aɾɔ'maɲ t'alijɔna'ʐi/
ayu Tangian cuneiform Word IloKuna.png
Ilo Kuna[3]
/'ʔiɫo 'kʉna/
czaaż ܡܝܒܫ ܫܝܡܝ
Mibaɛi Ɛeyum
/mi:bæ'ʕi: 'ʕejum/
gobe Txagbeene
/ʗa'g͡bɛːne/
hetyński Giŧurs Pəzaħt
n~e Rwiŋ Gw'#a
/rʷiŋ ǂˀʷa/
pinu Tuji Awa
/'tuʒi 'awa/
sechtoński ܒ݁ܓܪ ܔ݇ܠܐܲܬ
Bogr Fəlāt
/bogr fə'laːt/

Historia

Historia przed rokiem wspólnym

Obraz przedstawiający starcie floty tangijskiej z Korsarzami z Naqbalu.

Historia Dzikich Ziem Kanisji przed rokiem wspólnym jest niemalże zupełnie nieznana. Kronikarze sechtońscy, hetyńscy oraz tangijscy zwracali uwagę na ten obszar jedynie sporadycznie, zwłaszcza w przypadku najazdów barbarzyńskich plemion na tereny pograniczne. Znaczna większość historii regionu spowita jest więc gęstą mgłą tajemnicy oraz złowrogich legend. Chociaż pozostaje to jedynie teorią, jednym z niewielu antycznych wydarzeń historycznych, których możemy się domyślać, jest pojawienie się w regionie odłamu ludów posługujących się językami talonbacko-harruńskimi, który dał początek językom runtyjskim. Szczegóły pozostają jednak przedmiotem głębokiej debaty wśród uczonych.

Kolejnym istotnym wydarzeniem w historii Dzikich Ziem jest spektakularna, oraz zakończona całkowitą porażką, sechtońska próba kolonizacji północnej części regionu. Największą z sechtońskich kolonii było miasto Pe'or, położone w pobliżu ujścia rzeki Kerdir (największej rzeki regionu) do Morza Sechtońskiego. Pomimo początkowego sukcesu miasto zostało szybko opuszczone, chociaż po dziś dzień szczegóły tego opuszczenia pozostają niejasne. Dało to początek wielu mrocznym i przerażającym legendom i spekulacjom, chętnie opowiadanym po całej Kanisji. Porośnięte dżunglą ruiny Pe'or stały się symbolem niebezpieczeństwa i niedostępności Dzikich Ziem, jedynie wzmacniając reputację regionu.

Jedynym obcym podmiotem, któremu dało się zabezpieczyć swoją obecność na Dzikich Ziemiach są piraci. Ustanowili oni Archipelag Naqbal, położony u wybrzeży regionu, w połowie drogi między Pinu a Sechtem, swoim głównym siedliskiem. Korsarze z Naqbalu stworzyli pseudo-państwo ze stolicą w porcie Hohtamat. Założyli także dwie główne bazy na suchym lądzie, Rəlegi oraz Hatar. Archipelag Naqbal szybko stał się w oczach państw ościennych skazą na mapie Kanisji, miejscem wszelkiego występku. Jednocześnie jednak Korsarze stali się niezwykle ważną częścią ekonomicznej mapy tej części świata, atakując nie tylko okręty kupieckie sąsiednich państw, lecz także rabując ludność tubylczą Dzikich Ziem i Pinu, każdego roku biorąc w niewolę setki lub tysiące z nich. Niewolnicy ci sprzedawani byli następnie na wielkich bazarach Sechtu, Hetynii, Uranii czy Mugadiru. Z tego powodu do roku wspólnego żadna z sąsiednich potęg nie zdołała wyplenić piratów z regionu.

Plemiona Dzikich Ziem

Rdzenna populacja regionu zorganizowana jest w luźne struktury plemienne. Plemion są setki, znacznie różnią się między sobą liczebnością. Największe mogą liczyć sobie tysiące osób, najmniejsze jedynie kilkanaście. Toczą one ze sobą ciągłe wojny, zawierają nietrwałe sojusze przeciw wspólnym wrogom, są przez nich niszczone, a ze starych plemion rodzą się nowe. Ten stan ciągłej płynności czyni dokładną dokumentację plemion Dzikich Ziem praktycznie niemożliwym. W okresie poprzedzającym rok wspólny w regionie można było jednak wyróżnić trzy najważniejsze plemiona:

Plemię Wody

Jest to relatywnie najmniej agresywne plemię Dzikich Ziem. Ma najczęstsze kontakty z mieszkańcami Tarfiy oraz Qabōr Māgdōr i biorące od czasu do czasu udział w kontaktach handlowych. Równie często jednak najeżdżają tereny przygraniczne. Plemię Wody zajmuje tereny nad jeziorem Išin oraz nad rzekami Tir, Bišn oraz Isu, w wielkiej dolinie otoczonej niemal ze wszystkich stron Górami Tarczy Wschodniej. Posługują się językiem nie spokrewnionym z żadnym językiem regionu Tarfiy, niejasne jest też pokrewieństwo z językami Dzikich Ziem. Możliwe jest, że posługują się językiem izolowanym. Nazwa nadana plemieniu przez obcych odnosi się nie tylko do tego, że żyją nad brzegami wielkiego jeziora i wielu rzek. Kolor niebieski pełni bowiem bardzo ważną, chociaż nie do końca zrozumiałą, rolę w kulturze i wierzeniach plemienia. Wojownicy znani są z malowania swoich twarzy i ciał w błękitne barwy wojenne. Praktykuje się także rytualne wykonywanie tatuaży podczas rytuałów przejścia (zarówno u kobiet jak i mężczyzn), które służą jako oznaczenia ważnych etapów życia.

Plemię Śmierci
Lupa2.gif
Główny artykuł: Plemię Śmierci

Jest to na wpół legendarne plemię, zamieszkujące w przybliżeniu obszar środkowej części Dzikich Ziem. Zwykle tereny tego ludu umiejscawiane są w pobliżu góry Runtu oraz rzeki Nemo, drugiej największej rzeki Dzikich Ziem. Plemię Śmierci cieszy się niezwykle złą sławą we wszelkich krainach ościennych, będąc obiektem wielu straszliwych opowieści, którymi często straszone są dzieci. Członkowie plemienia posługują się mlaskowym językiem n~e. Znani są ze swojej skrajnej wręcz agresywności oraz rozbudowanych praktyk kanibalizmu i ofiar z ludzi. Ze względu na umiejscowienie w samym sercu Dzikich Ziem oraz bardzo negatywne nastawienie względem obcych, większość wiedzy na temat tego ludu jest przedmiotem wielu kontrowersji i debat pośród uczonych, niezgadzających się w szczegółach. Mimo ich geograficznego odizolowania, wiele z najokrutniejszych napadów na ludy Pinu, a nawet Secht, przypisywane są zwykle właśnie Plemieniu Śmierci.

Plemię Skał
Mury tak zwanej Wielkiej Ściany na pograniczu Sechtu i Dzikich Ziem.

Plemię Skał zamieszkuje Góry Musaoba, najbardziej na południe wysunięty obszar Dzikich Ziem, tuż przy granicy z Buanią. Jest to plemię liczne i silne, ale całkowicie izolacjonistyczne. Nie utrzymuje ono praktycznie żadnych kontaktów z innymi ludami. Nie atakują innych, lecz jakiekolwiek wtargnięcie na obszar ich gór spotyka się zawsze z niezwykle brutalną reakcją Plemienia Skał (najczęściej zakończoną śmiercią intruza). Ziemie Plemienia Skał działają więc jako nieprzebyta bariera, oddzielająca Buanię od reszty Dzikich Ziem. Nie znane są tradycje i zwyczaje tego ludu, spekuluje się jednak, że ich język może być pokrewny buańskiemu lub językom pinu.

Północne fortyfikacje obronne

Pomimo potencjalnie strategicznego położenia tego obszaru, ani Secht, ani Tangia, ani żadne z innych okolicznych państw, nie posiadają większej obecności na Dzikich Ziemiach. Większość prób jej ustanowienia historycznie kończyło się fiaskiem. Jedynie najodważniejsi, najbardziej szaleni lub zdesperowani (a najczęściej ci, posiadający wszystkie te cechy) decydują się osiąść na Dzikich Ziemiach. Na przestrzeni dziejów jednak dżungle wielokrotnie stawały się źródłem ataków i rajdów na cywilizowane ludy północy. Organizowane były one zarówno przez pojedyncze plemiona przygraniczne, jak i przez całe koalicje, skuszone obietnicami łupów. Z barbarzyńskiego zagrożenia, południowe granice Sechtu oraz Hetynii zostały bardzo mocno ufortyfikowane.

Sechtończycy wznieśli mur, rozciągający się na południe od portu Magnis, od Zatoki Magnisu aż po szczyty Gór Mizzav. Ochszczony został mianem Wielkiej Ściany. Góry Mizzav tworzą z kolei naturalną barierę, odgradzającą lasy deszczowe od znacznie suchszych obszarów Hetynii. Nieco bardziej na południe, w przerwie między Górami Mizzav a Górami Havrarit, również Hetyni zbudowali serię dobrze umocnionych fortów. Umocnienia i fortyfikacje te nie tylko bronią rubieży obu krajów, służą także do praktycznego i symbolicznego odseparowania się ludów cywilizowanych od barbarzyńskich plemion południa. Funkcja symboliczna niejednokrotnie przeważa nad funkcją praktyczną.

Historia po roku wspólnym

[DO UZUPEŁNIENIA JAK POWSTAŁ MAŁY MUR SECHTU[4] - KIEDY, JAK, DLACZEGO]

Wskutek Trzeciej Wojny w Kanisji pomiędzy Tangią i Buanią a Sechtem i Pinu, zakończonej pokojem w 14 dniu tangijskiego miesiąca Ra'anau w roku 9662 EK, terytorium Dzikich Ziem zostało zaanektowane przez państwo tangijsko-buańskie od południa i przez Secht od północy. Obszar południowy nazywany został "Terytorium Demarkacyjnym Dzikich Ziem", ze stolicą w miasteczku portowym Mengu Oma'e (znane dawniej jako Rəlegi) i podzielony na dwie prowincje, Karere i Kal Kapora.

W roku 9750 EK, w przedświcie rewolucji przemysłowej, postęp technologiczno-cywilizacyjny pozwalał na progresywne wyniszczanie ludności rdzennej, z częstymi przypadkami ludobójstw. Do rewolucji przemysłowej (ok. 10 tys. EK) ludność rdzenna zostaje w sporej części wymordowana, zarówno przez Tangię jak i Secht. Obszar zasiedlony zostaje przybyłymi z ich centrów kolonistami. Osiedli oni przede wszystkim w strategicznie położonych i nadających się do zamieszkania obszarach, zapewniających kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi. Kluczowym czynnikiem który pozwolił na kolonizację regionu był także rozwój medycyny. Zapewnił on tangijskim oraz sechtońskim kolonistom możliwość zwalczania tutejszych chorób tropikalnych.

Część rdzennej ludności przetrwała jednak ludobójstwa, stawiając ciągły opór w najbardziej niedostępnych częściach dżungli lub poddając się częściowemu wynarodowieniu i asymilacji do kultury kolonizatorów.

Kynografia i dane przyrodnicze

Dzikie Ziemie.png


Mapa Dzikich Ziem. Odpowiednio zaznaczono najważniejsze rzeki, jeziora, góry oraz osady regionu.
Obszary znajdujące się poza Dzikimi Ziemiami Kanisji zostały wyszarzone.

Położenie regionu

Dzikie Ziemie znajdują się w środkowej części Kanisji. Jest to długi, aż relatywnie wąski pas ziemi nad Morzem Sechtońskim, a konkretniej nad Zatoką Pinuską, Zatoką Komi oraz Zatoką Magnisu, rozciągający się z północy na południe. Od zachodu jego granice wytycza Wszechocean, od wschodu natomiast Wielkie Góry Niebosiężne oraz Góry Tarczy Wschodniej (Góry Mizzav, Góry Havrarit i Góry Herem), za którymi zlokalizowany jest region Tarfiy. Od północy jedynie w dwóch miejscach odnaleźć można przerwy między górami, zapewniające przejście między Dzikimi Ziemiami a Qabōr Māgdōr. Na południu natomiast region graniczy z Aurią, płynnie i bez żadnych barier geograficznych przechodząc w lasy deszczowe Półwyspu Pinuskiego. Od Buanii są jednak Dzikie Ziemie odgrodzone ścianą Gór Musaoba, odnogi Wielkich Gór Niebosiężnych. Z racji położenia, Dzikie Ziemie są obszarem bardzo izolowanym geograficznie, posiadającym łatwy dostęp jedynie do Pinu (i w znacznie mniejszym stopniu do cywilizacji północnych).

Warunki klimatyczne

Lupa2.gif
Zobacz też: Wielbłąd i Rekin/Secht i Wielka Pustynia

Jedyny model klimatyczny Dzikich Ziem istnieje w oparciu o model klimatyczny zwany "Wielbłąd i Rekin". Co nietypowe dla realiów Kyonu, tytułowe oscylacje oceaniczne (tzw. faza wielbłąda - kontynentalne sucha i faza rekina - kontynentalne mokra) nie mają istotnego wpływu na ów region. Stanowi to jeden z nielicznych wyjątków na planecie. Ponadto, Dzikie Ziemie położone są bardzo blisko równika, co jedynie wspomaga klimatyczną stabilność obszaru:

Przez sporą część roku Dzikie Ziemie spowija gęsta mgła.
 1. Faza wielbłąda:
  1. Równonoc. Umiarkowana wilgotność, można spodziewać się rzadkich i niezbyt silnych deszczy, zwłaszcza w północnej części Dzikich Ziem. Przez przerwy z Górach Tarczy Wschodniej nad region naciera silny i gorący wiatr znad Wielkiej Pustyni, który doprowadza do nasilonego parowania wody we Wszechoceanie. Tworzy to regularne gęste mgły, pokrywające duże obszary lasu deszczowego. Na południu deszcze i mgły zdarzają się znacznie rzadziej, co można traktować jako porę suchą.
  2. Zima (lato wg terminologii globalnej, gdzie punktem odniesienia jest półkula północna). Wiatr znad Wielkiej Pustyni staje się nieco chłodniejszy i słabszy, a umiarkowane opady oraz gęste i częste mgły przenoszą się na wybrzeże. W interiorze panuje pora sucha.
  3. Lato (zima wg terminologii globalnej, gdzie punktem odniesienia jest półkula północna). Silne i gorące wiatry ze wschodu powracają nad Dzikie Ziemie, wywiewają one jednak wilgoć z regionu. Na całym obszarze Dzikich Ziem, prócz najbardziej na północ wysuniętych obszarów, panuje pora sucha.
 2. Faza rekina:
  1. Równonoc. Silne i gorące oceaniczne wiatry równikowe, niosące ze sobą ogromne pokłady wilgoci, nacierają na Dzikie Ziemie, rozbijając się o Góry Tarczy Wschodniej oraz Wielkie Góry Niebosiężne. W całym regionie występują bardzo silne burze i opady monsunowe. Na Dzikich Ziemiach panuje pora deszczowa.
  2. Zima (lato wg terminologii globalnej, gdzie punktem odniesienia jest półkula północna). Wiatry słabną i zaczynają wiać w kierunku północnym, podążając za zmieniającym się położeniem równika. Opady i burze słabną, lecz nie zanikają całkowicie.
  3. Lato (zima wg terminologii globalnej, gdzie punktem odniesienia jest półkula północna). Lato Fazy Rekina nie różni się zasadniczo niczym od równonocy. Jest to szczytowy okres pory deszczowej.

Fauna i flora

Fauna i flora Dzikich Ziem pokrywa się w większości z tymi, które zamieszkują pokryte lasem deszczowym obszary sąsiedniej Aurii, przede wszystkim dżungle Pinu oraz Buanii. Podobnie jak Auria oraz pobliska wyspa Kaori, jest to region cechujący się niezwykle wysoką bioróżnorodnością. Lasy tworzone są przez tysiące gatunków palm, kauczukowców, hebanowców, plączy, mchów i grzybów oraz szczególnie charakterystycznych namorzynowców, tworzących rozległy ekosystem u wybrzeży krainy. Lasy namorzynowe zamieszkiwane są przez aligatory, różne zwierzęta wodne i wodnolądowe oraz wiele gatunków ptaków. Przybrzeżne rafy koralowe i mielizny podobnie tętnią życiem. Lasy deszczowe zamieszkują niezliczone gatunki ssaków, zwłaszcza małp, gadów, płazów oraz insektów, spośród których wiele jest bardzo jadowitych lub trujących.

Galeria

Przypisy

 1. Według pewnych teorii PTH wywodzić się ma nawet z obszaru Dzikich Ziem, z którego to przodkowie późniejszych Talonbatczyków i Harrunów wyemigrowali na wschód, przechodząc Korytarzem Talonbackim przez Wielką Pustynię. Według innych teorii migracja ta miała całkowicie odwrotny przebieg, a część lokalnych języków jest śladem bardzo dawnej migracji na Dzikie Ziemie z obszarów zachodniej Ajdyniriany, które następnie straciły kontakt z resztą rodziny.
 2. Dosłownie "Dzika Ziemia", lub też "Dzika Ziemia Najdalszego Zachodu".
 3. Nazwa zapisana w alfabecie greckim jako Ιλο Κυνα.
 4. Z połączenia Wielkiej Ściany i hetyńskich fortów.


Kyon.jpg
REGIONY
KYONU

Czytasz artykuł z serii
regiony Kyonu.
Środkowy Kyon Kyon Wschodni Pustynia Południowa Kanisja Kyon Północny Dewia Pustynia Północna Wszechocean Arktozja Sfeniscja
Ajdyniriana
Medengia
Góry i Przedgórze Dachu Świata
Harensuran
Todsmerszczyzna
Dahicja
Pas Życia
Morze Słone
Ilaruzja
Góry Żelazne
Dorzecze
Arewia
Góry Pochodzenia
Kiskuadia
Saszkuigodia
Rubania
Felża
Morze Płomieni
Rabirumubadin
Zagórze Harruńskie
Korytarz Talonbacki
Talonbat
Dazag Harim
Martwe Ziemie
Gydamana
Wyspy Tangijskie
Auria
Szur
Wielkie Góry Niebosiężne
Dzikie Ziemie
Tarfiy
Qabōr Māgdōr
Ajkulia
płw. Pinu
Biały Półksiężyc
Haukia
Wyspy Iriańskie
Region Miteński
Wyspy Północne
Wielka Dewia
Mała Dewia
Wyspy Zachodnie
Maria
Takta
Wyspa Dołgańska
Wyspy Południowe
Lelegia
Atirai
Ma'uri
Wyspa Nowocesarska
Aroman
Archipelag Murski
Archipelag Sałatański
Ocean Biały
Ocean Dewiański
Ocean Północny
Kyońskie Obszary Arktyczne Nuaria
Tsiqaxus

Inne pojęcia: Pierścień Życia Kyonu · Pas Życia