Pomoc:Interwiki

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

        Interwiki to narzędzie będące technicznym elementem każdej wiki, które pozwala linkować artykułom do artykułów na innych encyklopediach - z reguły innych wersji językowych. To narzędzie można jednak modyfikować i dostosować do innych celów, i tak się stało na Conlanger Wiki.

Cel i zastosowanie na naszej encyklopedii

Efekt - linki w menu po lewej stronie

U nas Interwiki stosowane jest do linkowania do artykułów w innych językach - głównie sztucznych, ale i naturalnych. W odróżnieniu od innych serwisów my posiadamy jedną encyklopedię, a artykuły w innych językach są tworzone po prostu przez prefiks /en/ (z kodem "en" dla angielskiego), np. artykuł Ahtialia w wersji angielskiej posiada nazwę En/Ahtialia.

Linkowanie odbywa się przez wstawienie do kodu strony kodu np.:

[[en:Ahtialia]]

Wtedy staje się on widoczny po lewej stronie, w wieży języków, co widać na zrzucie ekranu obok. Można też dać link w samym tekście, wstawiając w kodzie na początku jeszcze dwukropek, np.:

[[:en:Ahtialia]]

Da nam po prostu to: Ahtialia (czyli to samo, co przy wpisaniu En/Ahtialia).

Dozwolone linki

        Na Conlanger Wiki zezwala się na artykuły w językach naturalnych wyłącznie "na temat", zaś w conlangach, językach sztucznych - na dowolny temat (np. o piłce nożnej). Jeśli istnieją dwa artykuły, jeden po polsku, drugi w conlangu, można samodzielnie złożyć przełącznik języków (np. z tabelki), albo zamówić wprowadzenie kodu dla danego języka. Warunek jest tylko jeden: musi być już gotowy artykuł stworzony w tym conlangu, a język powinien mieć perspektywy do rozwoju.

Zamówienia na kod należy kierować do Canisa (administratora z dostępem do bazy danych MySQL).

Zainstalowane linki

Kod Język Nat/Con
pl polski naturalny
en angielski naturalny
ru rosyjski naturalny
katt kazańskotatarski naturalny
aht aylláwai conlang
ai akiyng conlang
sje szebaski conlang
00 Piaskownica wiki nie dotyczy