Rowanki

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rowanki (row. erleitę tu/su/pu [ɛ̃ɾɛĩtɛ̃ tu/ʃu/pu]) to fikcyjne stworki zamieszkujące okolice zwane Rowanią (avuanavar pu) w świecie Gruszek Na Wierzbie I Śliwek Na Sośnie. Zaliczają się do ras luckich.

Wygląd

Młoda Rowanka (około 80 lat) w stroju świątecznym. Sztuczne wąsy są jedną z najczęstszych ozdób kobiet rowańskich.

Rowanki charakteryzuje humanoidalna budowa ciała. Przeciętny wzrost kobiety rowańskiej wynosi 155-165 cm, mężczyzny 145-150. Posiadają po cztery palce u rąk, w tym jeden oddzielony i po sześć jednakowych palców na stopach. Osobniki męskie są przeważnie niemal łyse - posiadają tylko rzęsy, samice mają ponadto włosy na głowach i na wierzchniej stronie dłoni oraz brwi. Powieki Rowanków umieszczone są po zewnętrznej stronie oczu (kiedy Rowanek chce zamknąć oczy, jego powieki nasuwają się na gałki poziomo w stronę nosa). Na głowach posiadają one niewielkie rogi dorastające do dziesięciu cm u kobiety i do sześciu u mężczyzny. Skóra Rowanków jest nieznacznie grubsza od ludzkiej i ma kolor czerwony (jak rumieniec) lub szaro-łososiowy (jak kwiat aloesu).

Zwyczaje

Rowanki zamieszkują kamienne chatki zwane pierįk tu. Zajmują się głównie hodowlą paproci (zarą hu), które owocują ulubionym przysmakiem Rowanków - cytrynami (zava su). Są też z natury ciekawskie, więc w wolnych chwilach przeprowadzają w swoich chatkach eksperymenty alchemiczne (apluarą tlu).
Społeczeństwo Rowanków jest matriarchalne.

Miotły

Rowanki słyną z niezwykłego przywiązania do swoich mioteł (hluslaųp pu), które stanowią ich podstawowe oręże do walki z kurzem, brudem, a także nieproszonymi gośćmi. Rowanki często nadają swoim miotłom imiona, szczycą się budową swoich mioteł i czynami, których dokonały za ich pomocą. Co bardziej nieskromne Rowanki układają nawet o swoich miotłach fraszki. Według legendy miotła 'zuvaklazrlasau pu' (dosł. "oby zamiatała szybko") należąca do protoplastki ludu rowańskiego, Elateny mogła za jednym zamachem wymieść tyle kurzu, że obserwujące wznoszący się tuman kurzu istoty brały go za dym z wulkanu.
Znamienny jest też fakt, iż słowo hluslaųp przeniesione do obejmującej m.in. narzędzia klasy zlu może oznaczać dowolny rodzaj oręża, por. hluslaųpusutus zlu "miecz".

Długość życia

Na długość życia Rowanka wpływa wiele czynników - znak zodiaku, dieta, tryb życia. Przeciętna długość życia rowańskich kobiet waha się od 150 do nawet 1000 lat (z pominięciem przypadków nagłej śmierci), mężczyźni żyją lat 80-200.
Obecnie najstarsza żyjąca Rowanka jest w wieku lat 1500, najstarszy Rowanek żyje już niemal 400 lat.