Wielbłąd i Rekin/Państwo Neszów

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
K Y O N
Czytasz artykuł z serii Wielbłąd i Rekin - o klimacie Kyonu.
I. WSTĘP: 1.1 Wprowadzenie · 1.2 Założenia, metodologia, oznaczenia · 1.3 Zalety i wady
II. WYBRANE TEMATY: 2.1 Wielka oscylacja oceaniczna · 2.2 Prądy morskie · 2.3 Krainy geograficzne · 2.4 Rozszerzenia Kyonu · 2.5 Życzenia i wyzwania
III. REGION PO REGIONIE: 3.1 Ajdynir · 3.2 Muria i Siedmiomieście · 3.3 Olsenia · 3.4 Nuaria · 3.5 Buania i Szur · 3.6 Tangia i Pinu · 3.7 Secht i Wielka Pustynia · 3.8 Państwo Neszów · 3.9 Dewia
IV. PODSUMOWANIE GLOBALNE: 4.1 Podsumowanie
Model klimatyczny Wielbłąd i Rekin świata Kyon.
PAŃSTWO NESZÓW
Ricardo-gomez-angel-58uZCE8zrdk-unsplash.jpg
Dane ogólne
Świat: Kyon
Region: Kyon Północny
Państwa: Państwo Neszów
Klimat
Opisowo: umiarkowany
Ekstrema: powodzie, huragany
Rating: łatwy

Państwo Neszów to obszar Kyonu Północnego obejmujący tereny Białego Półksiężyca, terenów na północ od niego, oraz różnych wysp na zachód aż do Dewii.

Opis regionu

Region znajduje się w północno-zachodniej części świata. Przy opisie klimatu za cały makroregion uznaje się generalnie obszar Państwa Neszów w 8973 EK, wraz z zachodnią Dewią oraz zachodnią częścią Arktozji oraz cały basen morza pomiędzy Dewią zachodnią, Arktozją na północy, Białym Półksiężycem na wschodzie i Wyspami Tangijskimi i Sechtem na południu.

Slajd78.PNG

Neszowie na świecie 8973.png

Charakterystyka klimatu

Klimat regionu, w obszarze gęściej zaludnionym (Biały Półksiężyc, Dewia zachód) jest umiarkowany, wybaczający wiele błędów i pozbawionych szczególnych zjawisk ekstremalnych. Sprzyja życiu. Unikatowe położenie i ukształtowanie Białego Półksiężyca nie tylko powoduje, że teren niemal przez cały rok posiada ciepło (czy to oceaniczne, czy pochodzące z równika termicznego, czy przez skierowane na południe gorące wiatry pustynne), to jeszcze prawie cały czas posiada wilgoć, niezależnie od fazy rekina czy wielbłąda. Podczas fazy wielbłąda, wiatry z północy są łapane przez półksiężyc i zawijane na południe, przez co nabierają kierunku wstecznego, wchodząc we Wszechocean aż po Atirai. Z kolei podczas fazy rekina, cyrkumekwatorialne wiatry oceaniczne bez żadnych przeszkód wpadają w kontynent, zalewając go masami wilgotnego powietrza, rozbijając się o Półksiężyc i przynosząc tam ulewy. Specyficzne ukształtowanie terenu powoduje, że nawet podczas fazy rekina część wiatrów północnych zimą zakręca na zachód. Południe Dewii w tym czasie znajduje się we w miarę stabilnym klimatycznie regionie, choć różnice tak między fazami, jak i między porami roku, będą tu wyraźniejsze.

Faza wielbłąda

Podczas fazy wielbłąda, na terenie Białego Półksiężyca, równonocą, dominują wiatry północno-wschodnie. Spływają one z ośrodków wyżowych, szczególnie Wielkiej Pustyni Północnej, spotykają się z oceanicznym powietrzem północno-zachodnim, wpadają na góry, i zakręcają na południe. Region posiada wysoką ilość opadów i jest względnie ciepły, z wystarczająco łagodnym klimatem dla uprawy roślin. Dewia w tym czasie posiada wiatr od swojego interioru i ośrodek wyżowy zawisający na nim, spychając suchy wiatr na ocean, pozostawiając wyłącznie wybrzeża z większą ilością opadów.

Latem, centralny wielki ośrodek niżowy przesuwa się w sąsiedztwo Dewii, zaraz na zachód od niej, i zaciąga powietrze ze wszystkich stron, oddając je później na ośrodki wyżowe na północy. Taka cyrkulacja powietrza wpompowuje silny, i raczej ciepły wiatr w cały Półksiężyc od północy, a kształt gór zawija go na ocean w kierunku niżu. W tym momencie cały region doświadcza uczciwych opadów deszczu i znakomicie nadaje się pod uprawy.

Zimą cały region znajduje się pod ośrodkami wyżowymi, wraz z przemieszczeniem się równika termicznego na południe. Wiatry są północne i są chłodne, ale nie lodowate. Tylko północne obszary regionu mogą zobaczyć śnieg, który raczej nie przyniesie mrozu, z wyjątkiem obszarów wewnątrz gór. Ich warstwowe ułożenie zapobiegnie "przelewom" skrajnie lodowatego powietrza z pustyni Północnej, które wydarza się czasami w Siedmiomieściu. Południowe krańce półwyspu mogą, jako jedyne, doświadczać większych opadów.

Slajd79.PNG

Faza rekina

W fazie rekina, co naturalne dla całego zachodniego Kyonu, cyrkumekwatorialne ruchy powietrza bez przeszkód wpadają na kontynent. Podczas równonocy, nie widać tego tak jeszcze, bowiem od północy Półwyspu ciepłe powietrze z Pustyni Północnej wypływa, a ponieważ południowe krańce Półwyspu mają nad sobą wielki niż oceaniczny, to to ciepłe powietrze jest wciągane bezpośrednio na południe, przez cały obszar Półksiężyca, przynosząc tam bardzo ciepłe, ale nie upalne powietrze, i znaczną ilość opadów. Dewia w tym czasie doświadcza swojego wyżu, ale ciepły wiatr równikowy rykoszetem wdmuchuje nad jej południową część wiatr morski, zdecydowanie poprawiając wilgotność względem fazy wielbłąda.

Latem wielki oceaniczny ośrodek niżowy rozbija się równo o góry Białego Półksiężyca i zawisa tam. Ciśnienie w regionie jest przez całą porę roku bardzo niskie, wody parują gwałtownie, wywołując znaczne burze. Siła, z jaką oceaniczne masy powietrza są wpompowywane w ten naturalny lej z praktycznie wszystkich stron jest tak duża, że pustynia po drugiej stronie gór doświadcza opadów i zaczyna zarastać, dokładając do Pasa Życia. Państwo Neszów doświadcza wtedy ogromnych sum opadów, wywołujących znaczne powodzie. Dewia w tym czasie także doświadcza opadów, ale z wyjątkiem południowych krańców, są one umiarkowane, sprzyjające rolnictwu.

Zimą nieco na północ od Półksiężyca pojawia się pas wyżowy. Powietrze jest północne, oceaniczne, przynoszące opady. Temperatura spada, ale nie jest niska, zima jest mokra, ciemna, gnuśna i bez mrozu czy śniegu, im bardziej na południe, tym bardziej. Co innego Dewia, gdzie zawisa wyż. Tam opady będą przynoszone przez lokalne wiatry, wynikające z miejscowego ukształtowania terenu.

Slajd80.PNG

Spekulacje temperaturowe

Faza wielbłąda:

 1. Podczas równonocy:
  1. Biały Półksiężyc osiąga do +35°C za dnia i wilgotność jest umiarkowanie wysoka.
  2. Dewia południowo-zachodnia osiąga +35°C i wilgotność jest umiarkowanie niska.
 2. Podczas lata:
  1. Biały Półksiężyc osiąga do +45°C za dnia i wilgotność jest wysoka.
  2. Dewia południowo-zachodnia osiąga do 40°C za dnia i wilgotność jest wysoka, na południowym krańcu skrajnie wysoka.
 3. Podczas zimy:
  1. Biały Półksiężyc osiąga do +15°C za dnia i wilgotność jest umiarkowanie niska.
  2. Dewia południowo-zachodnia osiąga +18°C za dnia i wilgotność jest umiarkowanie niska.

Faza rekina:

 1. Podczas równonocy:
  1. Biały Półksiężyc osiąga do +40°C za dnia i wilgotność jest wysoka, na południu skrajnie wysoka.
  2. Dewia południowo-zachodnia osiąga do +27°C i wilgotność jest umiarkowana.
 2. Podczas lata:
  1. Biały Półksiężyc osiąga do +35°C za dnia i wilgotność jest skrajnie wysoka.
  2. Dewia południowo-zachodnia osiąga do +40°C za dnia i wilgotność jest bardzo wysoka.
 3. Podczas zimy:
  1. Biały Półksiężyc osiąga do +15°C za dnia i wilgotność jest umiarkowana.
  2. Dewia południowo-zachodnia osiąga +10°C na północy i wilgotność jest umiarkowanie niska.

Zjawiska ekstremalne

W regionie występuje niewiele zjawisk ekstremalnych. Podczas fazy rekina, latem Biały Półksiężyc doświadcza olbrzymich opadów i gwałtownych burz, podobnie podczas równonocy na południowym krańcu. Występują w regionie huragany.

Wnioski i sugestie gospodarczo-społeczne związane z klimatem

 1. Państwo Neszów musi sobie radzić z odprowadzaniem wilgoci. Klimat jednak jest bardzo dobry dla rolnictwa i zarazem dla przeżycia.
 2. Bardzo możliwe, że wiele osób będzie cyklicznie migrowało pomiędzy morzem a górami dla ucieczki przed zjawiskami skrajnymi takimi jak powodzie.
 3. Państwo Neszów w pewnych porach roku może doświadczać bardzo gwałtownych burz i wiatrów, zatem budynki muszą być mocne, opływowe, odprowadzające wilgoć na przykład dzięki spadzistym dachom.

Czytaj dalej

Czytaj dalej: 3.9 Dewia