Autor Wątek: Projekt - język junknuński/Projekt - junknunes nyeb  (Przeczytany 1241 razy)

Offline Spiritus

Projekt - język junknuński/Projekt - junknunes nyeb
« dnia: Czerwiec 22, 2013, 15:36:29 »
22 czerwca - Dzień I

Wstęp

Zapewne się zastanawiasz: "Co język robi w Inspiracjach?" Przyznam, że ten wątek nie jest o języku, a raczej o projekcie tworzenia i rozwoju tego języka.

Historia i cel projektu

Zażenowany tym, że nie mam własnego szyfru, po przeczytaniu kilku artykułów o języku Iyzfsi Ghostera pomyślałem:

O cholera, a może by zrobić język, którym spokojnie mógłbym się posługiwać?!

I tak też narodził się wczoraj junknuński (kto znajdzie w słowniku skąd się wzięła nazwa ten otrzyma 1000 SP permium i spirytus). Miał to być szyfr, w którym mógłbym nawet myśleć, więc musiał spełniać kilka rzeczy:

• Musi być prosty, inaczej trudno mi będzie się go nauczyć.
  • Musi być podobny do polskiego (w granicach rozsądku),
  • Musi być trudny w rozszyfrowaniu, dla osoby, która go nie zna.
  • Musi opierać się na moich własnych skojarzeniach (I tak na przykład dom to talo, oko to ori, a jastrząb to kitab) jednocześnie będąc zbyt podobnym do natlangów.

A o co chodzi w projekcie? Przez najbliższe 4 tygodnie (czyli aż do 20 lipca) będę zamieszczał codzienne informacje, co się zmieniło zarówno w języku, jak i we mnie oraz krótki tekst dnia. Co tydzień natomiast będę zamieszczał zaktualizowany słownik.

Po zakończeniu projektu - 21 lipca zamieszczę ostateczną opinię, jak język wpłynął na mnie i jak wyewoluował wciągu tych 4 tygodni oraz zamieszczę ostateczne informacje o języku, pełny słownik i długi tekst.

A co powiem dzisiaj?

Czas na kilka informacji. Uwaga, są dość chaotycznie przedstawione.

Spoiler
[close]

Słownik wdług listy Swadesha (207 wyrazów):
Spoiler
[close]

Tekst dnia:

Me, kaj ba szen?
Mamo, gdzie jest pies?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2013, 12:53:28 wysłana przez Spiritus »
QVIS·SVM

Offline Pingǐno

Odp: Projekt - język junknuński/Projekt - junknunes nyeb
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2013, 16:39:15 »
Ale po co?

Offline Spiritus

« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2013, 17:34:07 »
QVIS·SVM

Offline Aureliusz Chmielewski

• BBNG ( ͡° ͜ʖ ͡°)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2013, 20:01:57 »
własnych skojarzeniach (I tak na przykład dom to talo[...]
Jesteś pewny, że to twoje własne skojarzenie? :P

Nie no, powodzenia w tym "projekcie". Sam kiedyś chciałem się nauczyć własnego języka, ale doszedłem do wniosku, że trzeba mieć autyzm lvl 99, żeby się nim posługiwać na co dzień i pamiętać.
The n-word

Offline Spiritus

« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2013, 21:36:31 »
Talo jest z fińskiego, wiem - ale powiedziałem, że to moje skojarzenia, a nie które wyrazy, które mi się kojarzą są po prostu aposterioryczne.
QVIS·SVM