Autor Wątek: Derywacja od odmienionych form  (Przeczytany 5325 razy)

Offline Widsið

Odp: Derywacja od odmienionych form
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 14, 2013, 20:50:53 »
Nie rozumiem tej pokrętnej argumentacji, mente zdecydowanie nie jest formą podstawową, tylko odmienioną, która później uzyskała odrębny byt - jako sufiks, a o to chyba chodzi w tym temacie.
Chodzi o to, że diachronicznie te przysłówki to przykłady kompozycji, a nie derywacji, a synchronicznie nie są przykładem na to, czego Toivo szuka, bo sufiks -ment(e) nie jest semantycznie związany już ze swoim etymonem, a nawet gdyby był, to kontynuanty tego etymonu mają taką samą formę (ment(e)) wszędzie, gdzie ów sufiks wszedł do użycia.

Edit: w sumie nawet nie kompozycji, bo pisano to oddzielnie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2013, 21:00:20 wysłana przez Widsið »

Offline Toivo

« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2013, 23:39:40 »
Nie, większość tutaj podanych przykładów, to nie to, o co mi chodzi. Chodzi mi o słowa powstałe z pojedynczego rdzenia (żadne złożenia, ani zleksykalizowane frazy), który najpierw otrzymuje wyznaczniki fleksyjne, a potem derywacyjne (najlepiej wg ciągle  produktywnych reguł języka). Tak jak wigierski przykład w pierwszym poście.

Z natlangów przykładem mogłoby być angielskie relate > related > relatedness, ale wielu ludzi (w tym ja) uważa, że to zły przykład, bo -ed jest tutaj formantem derywacyjnym.

Lingwistyczna dyskusja na ten temat, to jedno (temat na pewno ciekawy), ale ponieważ to dział "Inspiracje", chodziło mi raczej o przykłady z conlangów - uważam, że taka derywacja, to ciekawy sposób na wzbogacenie słownictwa.

Offline Feles

« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 20, 2013, 00:13:41 »
No dobra, tylko czy takie cóś jest zaświadczone w natlangach w wystarczającym stopniu, by stosować to ekstensywnie w konlangach?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Toivo

« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2013, 12:51:19 »
Myślę, że tak, chociaż ogólnie w lingwistyce to dyskusyjny temat, wg niektórych to jest niemożliwe (punkt 28). Możemy też szukać dalszych przykładów z natlangów, żeby się przekonać.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 277 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 14, 2014, 11:12:42 »
Hmmm, bardzo ciekawe.
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.

Jestem Wendem, więc mam obowiązki połabskie. Są one tym większe, im więcej morskich piesów panoszy się we Wielkiej Wodzie.