Seasum iksëromnoq czyli język , który sam wymyśliłem

Zaczęty przez Maciekke, Styczeń 27, 2014, 01:35:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

Maciekke

Zachciało mi się wymyślić język ,który przede wszystkim będzie kompletnie niezrozumiały dla osób ,które nigdy nie miały z nim styczności ale który będzie łatwym do zapamiętania. I tak powstał ten mój język ,któremu póki co nawet nazwy nie wymyśliłem.

Alfabet składa się z wszystkich liter używanych w alfabecie łacińskim + ş [sz] , ë [æ] i ÿ [ŋ].

OSOBY

Ja - noq
Ty - toq
on/ona/ono - aa
My - noj
Wy - toj
oni/one - aj

PRZYPADKI (nie będę wymyślać nazw przypadków ,bo i tak nie zapamiętałbym ich nazw)

Nominatyw - nic
Dopełniacz (wskazuje posiadanie czegoś, oraz tworzy przymiotnik od rzeczownika - ÿ
Celownik ( zastępuje "do") - ok
anty-celownik (zastępuje "od") - ko
Miejscownik ( zastępuje "w" ,podmiot występuje z tym przypadkiem jeśli nie jest w miejscu w którym powinien być* ) - mo 
Anty-Miejscownik ( wskazuje że coś jest na zewnątrz czegoś ) - om
Narzędnik ( pełni funkcję biernika oraz narzędnika ) - ë

*Podmiot z tą końcówką nie odmienia się dodatkowo.

Jeżeli jakieś słowo kończy się na:
n - przy dodaniu ÿ usuwamy (san - saÿ)
e - przy dodaniu ë usuwamy (kse - ksë)

Nie ma żadnych wyjśtków oprócz:
noq - n[tu wstawiamy końcówkę]
toq - t[...]
aa - a[...]

Może brzmieć skomplikowanie dla niektórych ,ale zapewniam że wszystko jest proste : ) .

CZASOWNIK (tu największa zabawa)
Pokażę tu przykład odmiany czasownika:
ahanoqtok        maië          =         dawć.ja.ty(Celownik)      kwiat(Narzędnik)              =              daję           ci          kwiat
Czyli w czasowniku zawieramy informację ,kto wykonuje czynność i (MOŻEMY ZAWRZEĆ) dopełnienie.
"Ty dajesz mi kwiat" powiemy tak: Ahatoqnok maië
Kolejne zdania:
Śnieg błyszczy - maeaa tul - błyszczy.on śnieg
Jesz mięso dzika - bettoqaë mrukeliÿ kolë - jeść.ty.on(narzędnik) dzik(dopełniacz) mięso(narzędnik)
                                - bettoqaÿ mrukeliÿ kolë -jeść.ty.on(dopełniacz) dzik(dopełniacz) mięso(narzędnik)
Ale czym właściwie te zdania różnią się od siebie? W pierwszym podkreśliłem że jesz MIĘSO ,zaś w drugim ,że jesz mięso DZIKA.
[img=http://s3.postimg.org/70tytxw3j/wyjasnienie.jpg]
Mam nadzieje że grafika jasno pokazuje co się dzieje w tych zdaniach.

KOLEJNOŚĆ SŁÓW

Orzeczenie + podmiot + dopełnienie
Aczkolwiek dzięki drugiemu zastosowaniu miejscownika nie ma tak naprawdę potrzeby przestrzegania tej kolejności. Jedno słowo może być jednocześnie czasownikiem i rzeczownikiem (sea - mówić , usta)

PRZEDROSTKI

czy = ip-                                                                                          ipbetaaaÿ hut şokolë?       Czy pies je tylko mięso?
tylko = şo
ten = lo         
tamten = lof
nie(dodane do przymiotnika tworzy przeczenie)  = lei          lei, leibetaaaÿ hut şokolë  Nie, pies nie je tylko mięsa.
nie wiem czy = leis                                                                      leisbetaaaÿ hut şokolë      Nie wiem, czy pies je tylko mięso.
chcieć = kun                                                                                 kunbetnoqaë şokolë          Chcę jeść tylko mięso
możliwe że = kaer
katem = jak można                                                                     katembetaaaë sum şokolë? Jak on może jeść tylko mięso?
kat = jak
Oczywiśćie można to wszystko łączyć ze sobą
leiskatemlobetaaaë sum şokolë - Nie wiem ,jak ten człowiek może jeść tylko mięso

To wszystkie ,które mam zapisane w moim zeszyciku. Wraz z rozwojem języka będzie ich przybywać.

FONETYKA
Wszystko czyta się dokładnie tak, jakby się czytało po polsku (plus oczywiście ş[sz] , ë[æ] i ÿ[ŋ]) .Trzy takie same litery pod rząd czyta się tak samo jak dwa. Każde słowo to jedna sylaba.
I tutaj można by pomyśleć "Zaraz, zaraz! jak można słowo mrukeli przeczytać jako jedną sylabę?"
Żeby dało się zapamiętać dużo słów stosunkowo małym wysiłkiem ,bardziej skomplikowane słowa zapisuje się łącząc te podstawowe.Np.
król - piksum (pik - obszar ,sum - osoba)
dzik - mrukeli (mru - zwierzę ,keli - ostry [bo ma ostre futro])
jaskinia - kërael (kër - ziemia, ael - świat)

CZAS PRZESZLY
Na sam koniec zdania dodajemy "po".
CZAS PRZYSZLY
Na sam koniec zdania dodajemy "op".

TRYB ROZKAZUJĄCY
po czasowniku dodajemy "ëj"

L.MNOGA
Tworzy się dodając "j" lub "ej" jeżeli dodaje się tą końcówkę do spółgłoski. Jeżeli została już wyrażona raz, nie używamy jej ponownie. Np.
Lubię patrzeć na wasze zwierzęta - muksoknoqajok mru           -              muk(lubię) sok (patrzeć) noq(ja) aj(oni/one) ok(celownik)           mru (zwierzę)



Co myślicie? Jutro postaram się dodać trochę zdań. Dla zainteresowanych - zgadnijcie co znaczy "seasum" : )











                                                                               
  •  

Henryk Pruthenia

Ładne,  ortografia to nie hlava barana,  czy jak to tam było,  składne. Ciekawe wykorzystanie konjugacji przedmiotowej, rzadkie tukej, ogólnie plus dla nowrho ode mnie.

ArturJD

Cytatkatembetaaaë sum şokolë?

Obawiam się, że występowanie obok siebie /a/ i [æ] mogłoby się okazać wyjątkowo niestabilne, chyba, że użytkownicy tego języka przywiązują dużą wagę do wymowy. Jak to jest wymawiane? Czy -aa-, jako że oznacza osobę, jest jakoś oddzielane artykulacją od reszty wyrazu? Rozumiem, że wyraz ten jest zbudowany tak: kat-embeta-aa-ë i jest wymawiany [kat(.)embet.aː.æ], nie opisałeś, gdzie pada akcent.

Język mi się podoba, jest bardzo płynny i spójny, ma ładne brzmienie. Widać, że wyrazy fonetycznie tworzą spójną całość :)
  •  

Maciekke

Ano właśnie. Dobrze że zauważyłeś bo źle to przetłumaczyłem. Już poprawione. A co do wymowy ,to koniugacja przedmiotowa (fajnie że Pan Henryk powiedział jak to się nazywa bo nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje) nie jest aż tak ważna żeby skupiać się tak bardzo na wymawianiu tego ë po a. Rozłożę to co zacytowałeś.
KAT     EM        BET              AA                 AË
jak   (można)   jeść     on/ona/ono     je/jego(czyli "AA" w narzędniku)
  •  

Maciekke

Tak jak powiedziałem ,dodaję trochę zdań. Jest to przetłumaczona pierwsza zwrotka piosenki Disney'a "Let it go" .

maeaa tul şelë hëlştumo / Świeci śnieg bielą na górze
eitolë leiseanoq / żadnych śladów(stóp) niewidzę
pikikasum isolaÿ / królestwo izolacji
kaernoq piksum loÿ / możliwe że jestem królową jego
musaa lomus gamus iknoqmo / wieje ten wiatr jak wiatr we mnie
leiemksenoqaë lomo po,sëraa aelsum /

_____
AKCENT
Akcent pada zawsze na pierwszą sylabę wyrazu do którego są dołączane końcówki i przedrostki

PRZEDROSTEK "IK"
Po polsku moglibyśmy go przetłumaczyć jako "który", "że", "więc". Wskazuje on kontynuację wątku z poprzednich słów.
Znalazłem zabawkę ,którą wczoraj wyrzuciłeś = setnoqaë rutklië iklehiptoq kaisui = znaleść.ja.ją zabawka(narzędnik) którą.wyrzucać(le + hip).ty.ją
Wypadła reszka, więc ty idziesz! = leimrumus hipnoj ikitatoq!

  •  

Aureliusz Chmielewski

Kurczę, naprawdę ciekawe. Nrawią mnie te wszystkie morfemy, fonetyka tylko trochę nudnawa.

seasum – obserwator? (sea – patrzeć, sum – osoba)
The n-word
  •  

Noqa

Chyba "mówca", "językotwórca", "pisarz" - autor coś pomylił i wcześniej sum oznaczało mowę.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Noqa w Styczeń 28, 2014, 22:07:13
Chyba "mówca", "językotwórca", "pisarz" - autor coś pomylił i wcześniej sum oznaczało mowę.
Chodziło Ci chyba o słowo sea (bo sum oznacza tylko osobę, człowieka), ale fakt, teraz dopiero zauważyłem. ;p
The n-word
  •  

ToJam

Jak w języku Seasum iksëromnoq będzie brzmiało zdanie: Nadal tu jestem.
  •  

Maciekke

#9
Cytat: Noqa w Styczeń 28, 2014, 22:07:13
autor coś pomylił i wcześniej sum oznaczało mowę.
Tak jest, pomyliłem się .Już poprawiłem sea znaczy mówić a sok patrzeć. Bardzo dziękuję. Widać że post pisałem w nocy :)
____
CZASOWNIK BYĆ
Czasownika być używa się tylko gdy stwierdzamy ,że coś po prostu jest. Gdy dochodzi dopełnienie ,doczepia się do niego osobę.Być - ika. Przykłady:
To jest naprawdę(bardzo) interesujące = wok kunsëretiaa = wok kun(.)sër(.)eti.aa = bardzo chcieć(.)wiedzieć(.)rzecz.on(ona/ono)
Kunsëreti znaczy interesujący, słowo to powstało z połączenia chcieć, wiedzieć, rzecz. Strasznie logiczne nie?
Nadal tu jestem = sooikanoq lomo = soo.ika.noq lomo = nadal.być.ja tu
lomo(czyli tutaj) to odmienione lo (czyli to).
Jesteś okrutny = leisumtoq = lei(.)sum.toq. = nie(.)człowiek.ty
  •