Autor Wątek: Zapotrzebowanie, prośby, zamówienia  (Przeczytany 34627 razy)

Offline Hapana Mtu

Odp: Zapotrzebowanie, prośby, zamówienia
« Odpowiedź #195 dnia: Październik 19, 2013, 22:31:46 »
Czy może ktoś mnie porządnie nauczyć szyku zdań w węgierskim?
Polecam udać się pod ten adres, być może będą mieli tam właściwych specjalistów. A na poważnie, to wpadł mi kiedyś w ręce artykuł jakiegoś węgierskiego profesora, który trudził się straszliwie, by ustalić, jaki w ogóle jest szyk neutralny w tym języku (VS dla nieprzechodnich, SVO dla przechodnich i SOV dla przechodnich, w których O robi za imienny modyfikator czasownika, czymkolwiek by to nie było). O wyczerpujący opis całego zagadnienia szyku węgierskiego może więc być trudno.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #196 dnia: Listopad 06, 2013, 20:52:44 »
Mongloski. Jak najszybciej. Może być jedynie wprowadzenie - fonologia, jakieś proste zdania etc.
Bardzo proszę.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Offline Drukarz

• ślōnski gorol
« Odpowiedź #197 dnia: Grudzień 05, 2013, 21:34:34 »
Chętnie bym się pouczył norweskiego. Zwłaszcza wymowy, bo to w skandynawskich chyba pół drogi do nieba ;) Widziałem, że parę osób tutaj po norwesku umie - znalazłby się ktoś, kto poprowadziłby lekcje?

Offline Widsið

« Odpowiedź #198 dnia: Grudzień 05, 2013, 22:28:56 »
Po sesji, chociaż podtrzymuję, że norweski to akurat słaby wybór, jeśli chodzi o wymowę.

Offline Feles

« Odpowiedź #199 dnia: Grudzień 06, 2013, 13:51:14 »
Racja. Norweski ma najmniej porypaną.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Widsið

« Odpowiedź #200 dnia: Grudzień 06, 2013, 19:56:32 »
Najbardziej :)

Offline Drukarz

• ślōnski gorol
« Odpowiedź #201 dnia: Grudzień 06, 2013, 21:35:34 »
Na pewno nie bardziej niż angielski, więc od przeżycia. A czytałem ostatnio, że norweski jest najbardziej zrozumiały dla innych Skandynawów (Duńczyk może mieć większe problemy z porozumieniem się ze Szwedem i vice versa - przynajmniej tak czytałem). A jeśli nie norweski, to jaki skandynawski? Szwedzki czy duński?

Offline Widsið

« Odpowiedź #202 dnia: Grudzień 06, 2013, 21:56:27 »
Osobiście polecam zawsze szwedzki. Duńskiego w mowie i tak nikt poza samymi Duńczykami (chociaż nawet oni mają z tym problem) i może ew. mieszkańcami Skanii nie rozumie bez przygotowania, a sam proces nauki tego języka trwa znacznie dłużej, niż norweskiego i szwedzkiego. Norweska wymowa jest o tyle gorsza od angielskiej i pozostałych skandynawskich, że nie ma żadnego punktu odniesienia, standardu uczy się jednynie obcokrajowców, żadna lokalna wymowa nie jest do owego standardu (opartego na jednym z języków pisanych) podobna, żaden dialekt nie jest bardziej prestiżowy, niż inne, a jedyne, co jest w norweskiej fonologii w miarę stabilne, to barwa samogłosek (chociaż z długością jest już różnie). Szwedzki ma ustalony standard, który jest także wystarczająco prestiżowy, żeby wszyscy go rozumieli i byli w stanie na niego przejść w razie potrzeby. Jednocześnie komunikacja szwedzki-norweski jest bardzo łatwa bez większych przygotowań, kwestia samego osłuchania. No i po szwedzku mówi tyle samo ludzi co po norwesku i duńsku razem, a sama Szwecja jest lepiej zarządzana, niż jej sąsiedzi, więc teoretycznie oferuje lepsze perspektywy na przyszłość ;)

Offline Drukarz

• ślōnski gorol
« Odpowiedź #203 dnia: Grudzień 06, 2013, 22:46:28 »
Hmm, to o tym, że norweski ma tak wiele wariantów, to nie wiedziałem. W takim razie spróbuję szwedzkiego, skoro został jakoś zestandaryzowany :) Dzięki za merytoryczną odpowiedź.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #204 dnia: Grudzień 06, 2013, 22:49:12 »
Ale szwedzki nie ma Breivika ;<
Ja sam osobiście wolę svenską,  mieliśmy ją nawet w liceje,  gdzie zapoczątkowano mą miłość do tego języka.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #205 dnia: Grudzień 06, 2013, 23:21:33 »
Ja bym się chętniej pouczył norweskiego, ale przyznam szczerze, że tylko ze względu na æ, ø <3 Szwedzkiego w sumie też byłoby fajnie, tym bardziej, że jest jeden szwedzki, a nie dwa. ;p

Offline Pluur

• Uciekinier
« Odpowiedź #206 dnia: Grudzień 08, 2013, 21:47:43 »
Zrobi kdo węgierski od podstaw?

+ przetłumaczy ktoś to?  <<na prive>>

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
« Odpowiedź #207 dnia: Grudzień 08, 2013, 22:00:07 »
Ja bardzo chętnie.

Za tłumaczenie się biorę.
ChWDChRL

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #208 dnia: Grudzień 09, 2013, 19:36:55 »
Staronordyjski - prośbę oczywiście kieruje zdaje się jedynie do Widsidha ;( ...
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 09, 2013, 21:40:23 »
Pytanie może nie do końca tu pasuje, ale szczerze nie byłem pewien gdzie to dać.
Głównie pytanie do osób ze starego forum. Ostały się jakieś (w miarę wyczerpującę) materiały nt, conlangu, jakim był ferrincki? Chodziłoby mi głównie o fleksję imienną.
QVIS·SVM