Ankieta

Który język słowiański jest najbardziej podobny do polskiego?

czeski
4 (8.2%)
słowacki
16 (32.7%)
łużycki
12 (24.5%)
małoruski (ukraiński)
3 (6.1%)
białoruski
14 (28.6%)

Głosów w sumie: 47

Autor Wątek: Język najbardziej podobny do polskiego  (Przeczytany 21583 razy)

Offline Wedyowisz

Odp: Język najbardziej podobny do polskiego
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 03, 2012, 11:11:43 »
Czyli jak każdy translator, czyż nie? Kaszubski "standard" jest tworem bardzo arbitralnym, zauważa to m.in. Jerzy Treder w swoim opracowaniu kaszubskiej gramatyki. Moja babcia, władająca kaszubskim - zdaje się - lepiej niż polskim, odmienia imiesłowy przysłówkowe podobnie jak w czeskim (i chyba słowackim?)

W słowackim, z tego co udało mi się wygrzebać, nie odmieniają się przez rodzaj/liczbę. Przyłączam się do prośby Dynozaura o więcej informacji.

, nie mówi /ˈkwɛwɛ/ tylko /ˈkwɔwɔ/, a w konstrukcjach typu do zrobienia, do mieszania itd. zamiast rzeczownika odczasownikowego wstawia imiesłów przymiotnikowy.

Czyli "do zrobionego"? W różnych opisach gramatyki kaszubskiej zetknąłem się z czymś pośrednim, mianowicie z odmianą rzeczowników odczasownikowych w rodzaju "do zrobieniégò".
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Noqa

« Odpowiedź #31 dnia: Maj 03, 2012, 13:03:45 »
A może czynny? To jakoś naturalniej wyglądałoby.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 03, 2012, 13:06:10 »
Czyli "do zrobionego"? W różnych opisach gramatyki kaszubskiej zetknąłem się z czymś pośrednim, mianowicie z odmianą rzeczowników odczasownikowych w rodzaju "do zrobieniégò".

A ja myślałem, że chodziło o coś takiego, jak w połabskim - "śpiąca komora" = sypialnia.
Gdy ci smutno, gdy ci źle...
HOLOKAUST xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

PS: Przywróćcie spojlertagi w sygnach, dziady!

Offline Widsið

« Odpowiedź #33 dnia: Maj 03, 2012, 19:01:10 »
Musiałbym się wsłuchać, do wakacji nie będzie, niestety, okazji :/

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 20, 2012, 12:57:24 »
Postanowiłem podjąć temat raz jeszcze i zbadać leksykalne podobieństwo innych języków słowiańskich do polskiego na podstawie glosarjusza Geonamesa, zawierającego 243 mniej lub bardziej podstawowe słowa.

Jeśli słowo się bezpośrednio zgadzało, dawałem jeden punkt, jeśli podobieństwo było niepewne lub naciągane (albo dane słowo jest synonimem/warjantem djalektalnym) dawałem połówkę, jeśli był to zupełnie inny leksem, to dawałem zero. Nie byłem przy tym jakiś szalenie konsekwentny (nie zawsze pamiętałem, jak zachowałem się oceniając poprzedni język przy podobnej sytuacji), więc bierzcie to na duży dystans. Moje decyzje często były arbitralne (więc niekoniecznie dobre) i mogłem się też pomylić w liczeniu (trochę to żmudna robota). Więc to takie raczej pseudonaukowe badanie.

Wyniki badania są takie:
Białoruski - 199 (81,89%)
Małoruski - 193 (79,42%)
Słowacki - 181,5 (74,69%)
Czeski - 174,5 (71,81%)
Dolnołużycki - 172 (70,78%)
Rosyjski - 167 (68,72%)
Górnołużycki - 165 (67,90%)
Słoweński - 161,5 (66,46%)
Sztokawski - 156,5 (64,40%)
Bułgarski - 152 (62,55%)
Macedoński - 149 (61,32%)

tak poza konkurencją:
Zimny - 144 (59,26%)

Wniosek: Polski jest językiem wzchodniosłowiańskim.
Wniosek 2: Języki słowiańskie są do siebie zbyt podobne.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2012, 12:59:13 wysłana przez Dynozaur »

Offline spitygniew

« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 20, 2012, 13:15:35 »
Nie wiem, czy czytałeś jakąś z książek Witolda Mańczaka (polecam, po prostu wciągają), w sumie jakąkolwiek, one wszyskie są do siebie podobne, bo gościu jest opętany jedną ideą, mianowicie statystyką. Z jednej stony wygląda to trochę na jakąś religię, gdy facet każde zagadnienie językowe podciąga do matematyki, ale w jednym nie sposób mu nie przyznać racji - opracował on bowiem nową metodę porónywania języków, opartą nie na ilości wspólnej leksyki w słowniku czy na różnych Swadeshach (obie uważa za niedostateczne), ale w tekstach. Co prawda, uważam że dwodzenie w ten sposób pokrewieństwa języków zawodzi (bo nie uwzględnia zaszłości historycznych, które mają wpływ na leksykę - najlepszy przykład powyżej, ukraiński i białoruski dziwie wysoko pewnie przez pożyczki), ale jest najlepsze właśnie do porównywania podobieńtwa - i Mańczakowi wyszło, że polski najbardiej zbliżony jest do słowackiego (niestety, nie mam dostępu do szczegółowej listy, ale bodajże na drugim był białoruski).

Swoją drogą, chcę coś takiego zrobić ze "śląskim" i kaszubskim, i rozwiązać tą kwestię raz na zawsze.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2012, 14:29:27 wysłana przez spitygniew »
P.S. To prawda.

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 20, 2012, 13:19:23 »
Wniosek: Polski jest językiem wzchodniosłowiańskim.
Albo ukraiński i białoruski są zachodniosłowiańskimi ;-)

Swoją drogą, chcę coś takiego zrobić ze "śląskim" i kaszubskim, i rozwiążać tą kwestię raz na zawsze.
Ze śląskim może być problem, bo niełatwo znaleźć tekst "naprawdę po śląsku".
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2012, 13:22:27 wysłana przez tqr »

Offline spitygniew

« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 20, 2012, 13:30:40 »
BTW, co to ma być za "postawowe słownictwo" do uniwersanych badań leksykostatystycznych (bo rozumiem, że takie jest jego przeznaczenie), skoro w języku yankunytjatjara znaleziene słów "anioł", "topór", "bawełna", "słownik" czy (sic) "benzyna" będzie ciężkim zadaniem?
P.S. To prawda.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 20, 2012, 14:15:19 »
Nie wiem, tak naprawdę co miał na myśli ten Niemiec z Geonamesa dając do glosarjusza taki, a nie inny zestaw słownictwa.

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 03, 2016, 00:34:54 »
Ożywiam! Dla mnie jednak słowacki, bo do niektórych procesów ukraińskich (i po części białoruskich) na początku jest się trudno przyzwyczaić.

Postanowiłem podjąć temat raz jeszcze i zbadać leksykalne podobieństwo innych języków słowiańskich do polskiego na podstawie glosarjusza Geonamesa, zawierającego 243 mniej lub bardziej podstawowe słowa.

A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że jeden z najniższych procentów w badaniu ma tak naprawdę… język polski! ??? , a konkretnie dialekt śląski i (niech stracę) dialekt kaszubski.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #40 dnia: Maj 03, 2016, 15:28:41 »
Oj, Obcy, ty to lubisz pisać tendencyjne posty...
A tak z nudów, postanowiłem zrobić sobie przegląd śląskiej wersji. Ogólnie, nie ma tragedii – jest parę dziwnych germanizmów (wolf, wtf?) i parę braków słownikowych ("kość", "kniga", hę??), ale w sumie nie ma tragedii. Jak kogoś interesuje, niech zajrzy. Swoje uwagi zamieszczam pod hasłami, przy czym zaznaczam, że wszystko przerobiłem na ortografię Dangi; używana rzadko, ale dobrze się przydaje do porównywania polskiego ze śląskim, bo nie maskuje się jakimiś dziwnymi makronami i brewisami.
Za tela ausdruków
[close]
Jak już wspomniano wyżej, dziwne są te słowa – mamy proroka i benzynę, a nie mamy słońca i księżyca xD.
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2016, 18:49:07 wysłana przez Spiritus »
QVIS·SVM

Offline poloniok

• Polak z Polonii
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 03, 2016, 17:16:20 »
W sumie to najlepiej umię zrozumieć język górnołużycki. Jest nawet łatwiejszy do zrozumiania niż kaszubski.

Polski jest językiem wzchodniosłowiańskim.

Troll czy możesz to lepiej mi wytłumaczyć (znaczy: z innymi przykładami)?