Witajcie! Prośba o pomoc przy definicjach.

Zaczęty przez akwatinta, Maj 17, 2016, 14:30:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

akwatinta

Witam Was!

Jestem tutaj "nowa" dlatego przepraszam, że umieszczam swój problem tutaj.
Jestem na etapie pisania pracy dyplomowej i powiem szczerze, że nie mam zbyt dużego wsparcia od promotora więc zmagam się sama z tym wszystkim. Język nie jest moją mocną stroną. Przejdę do problemu. Otóż mam rozdział odnośnie wartości. Przytoczyłam już definicje słownikowe i tutaj nie wiem kompletnie jak to poukładać. Oczywiście definicje podaję wedle chronologii słownikowej. Chciałabym dokonać podsumowania. Zauważyłam, że pewne definicje wiążą się z kategoria? tematami? - nie wiem jak to ująć. Np. uczciwa dusza, uczciwy człowiek, uczciwy posiłek, uczciwa zapłata (nazwałabym to tematami/kategoriami: człowiek, rzeczy, czynności). Napisałam o grupach znaczeniowych, ale mój promotor skreślił to, twierdząc, że to źle nie tłumacząc jak to "ugryźć". Czy pasuje tutaj przypisanie do kategori? Jeżeli tak to jakich? Czy wystarczy do tematyki? Proszę o pomoc!

Pozdrawiam ciepło!
  •  

Towarzysz Mauzer

Twój post jest niestety dość niejasny, ale postaramy się pomóc. Jaki jest temat pracy? Co studiujesz? Czy jest to praca językoznawcza?

Na razie tylko mogę zwrócić uwagę, że w typowym użyciu językowym nie powinno się mówić o chronologii słownikowej - chronologia oznacza raczej 'rozkład w czasie', a nie 'rozkład w przestrzeni', tak jak to się dzieje w słowniku. Lepiej powiedzieć po prostu porządek słownikowy - albo alfabetyczny, o ile o to chodziło.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Okejkujmy post OPki, żeby miała więcej pochwaliszy niż postów xDDDDDDDDDDDDDDDDD

BĘDZIE BEKA, MÓWIĘ WAM xDDDDDDDDDDDDDDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Canis

Cytat: Dynozaur w Maj 17, 2016, 19:40:04
Okejkujmy post OPki, żeby miała więcej pochwaliszy niż postów xDDDDDDDDDDDDDDDDD

BĘDZIE BEKA, MÓWIĘ WAM xDDDDDDDDDDDDDDDD


Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 17, 2016, 19:12:03
Twój post jest niestety dość niejasny, ale postaramy się pomóc. Jaki jest temat pracy? Co studiujesz? Czy jest to praca językoznawcza?

Na razie tylko mogę zwrócić uwagę, że w typowym użyciu językowym nie powinno się mówić o chronologii słownikowej - chronologia oznacza raczej 'rozkład w czasie', a nie 'rozkład w przestrzeni', tak jak to się dzieje w słowniku. Lepiej powiedzieć po prostu porządek słownikowy - albo alfabetyczny, o ile o to chodziło.
Porządek chronologiczny lubiłem stosować w swoich słownikach, gdzie każde nowo utworzone słowo w języku sztucznym było dodawane po kolei. Im wcześniej w słowniku, tym starsze słowa. Twoja uwaga zatem jest słuszna.
Szkoda, że niewiele wiem na temat słowników.
  •  

putek17

Witaj, akwatinta. :) Mi się to skojarzyło z czymś takim jak kolokacja (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolokacja_%28frazeologia%29). Choć to tylko moje skojrzenie, mogę się mylić. W zależności od rzeczownika, z którym łączy się przymiotnik, "uczciwy" zmienia swoje znaczenie (albo raczej definicję). W "uczciwa dusza", "uczciwa" może znaczyć: pozbawiona grzechów, pozbawiona zła. Podobnie w "uczciwy człowiek". Natomiast w "uczciwy posiłek", to słowo znaczy coś w rodzaju "duży", "syty" lub "taki, jaki się należy". Więc ja bym nazwała to kolokacjami. A czy da się to grupować? No pewnie się da, hmm.
Tak czy siak, powodzenia w pisaniu pracy ;)
  •  

Obcy

  •