Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Czerwiec 12, 2017, 01:36:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Historia Pisma na Kyonie - sądzę, że może się przydać. I jest ciekawe. Dodałem trochę na temat historii pisma na Północy.

Todsmer

A mi wreszcie udało mi się zupdate'ować mapy językowe i polityczne, niezły rozpieprz był, zwłaszcza w górach :)

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 04, 2017, 23:59:59I mam małe pytanie do Todsmera - czy mógłbym oprzeć opis Twojego tajemniczego człowieka z lasów o parantropy?
Bardziej myślałem o zwykłym Homo erectus, no ale jakoś specjalnie mi na tym nie zależy, może być i tak.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Todsmer w Sierpień 05, 2017, 01:43:24
A mi wreszcie udało mi się zupdate'ować mapy językowe i polityczne, niezły rozpieprz był, zwłaszcza w górach :)
Widzę, dzięki, że wreszcie się tym zająłeś! To teraz trzeba tylko poprawić resztę map... Chyba się sam tym zajmę!

Cytat: Todsmer w Sierpień 05, 2017, 01:43:24
Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 04, 2017, 23:59:59I mam małe pytanie do Todsmera - czy mógłbym oprzeć opis Twojego tajemniczego człowieka z lasów o parantropy?
Bardziej myślałem o zwykłym Homo erectus, no ale jakoś specjalnie mi na tym nie zależy, może być i tak.
Okk. Dobrze, dzięki. To zrobię parantropy!

Todsmer

Zupdate'owałem również mapę ras. Przy okazji ciekawostka - Esmowie są czarni. (dla zrozumienia całokształtu warto wiedzieć, że ésm to ,,złodziej" w truskim)
  •  

Todsmer

Mam taki pomysł, dotyczący głównie egzonimów. Egzonimy ziemskie często ,,podróżują" wzdłuż szlaków handlowych, po kolei zapożyczane na każdym przystanku. Myślę, że warto by to zreplikować u nas. Zrobiłem mapę sieci handlowych u mnie (klik). Można by dla najważniejszych nazw wykorzystać coś takiego.

Np jak Neszszowie mogliby się dowiedzieć o Ajdynirze? Bezpośrednie kontakty są przecież praktycznie wykluczone (te odległości!). Na przykład tak: ajdynirski-> truski -> (być może brocki, ale niekoniecznie, bo truski jest lingua franca w środkowo-zachodnim Kyonie) -> sechtoński -> neszszyjski. Albo tak: ajdynirski -> qiński -> któryś z północnych języków Widsiða -> neszszyjski. Albo zamiast qińskiego język Esmów.

Wiadomo, że języki bardziej ,,popularne" miałyby większy zasięg oddziaływania. Np ajdynirskie nazwy docierałyby bez problemu na cały obszar Morza Wewnętrznego, ale może i do Brotów, albo Murów. Natomiast nazwy rikkadańskie raczej nie powinny wychodzić poza Ajdynir, a inne języki czerpać nazwy z ajdynirskiego. Ale na przykład nazwa Merawii w brockim jest bezpośrednio zapożyczona z merawijskiego (zamiast korzystać z qińskiego pośrednictwa, jak robi nazwa truska), bo Brotowie handlują z Merawijczykami, omijając Qin. Niemniej jednak, kraje bardziej na zachód prawdopodobniej pożyczałyby nazwę z truskiego, ze względu na jego wyższy status, chociaż niewykluczone są również pożyczki brockie.
  •  

Pluur

To dobry pomysł, ale pierw zróbmy ogólne szlaki handlowe na Kyonie. W tym morskie.
  •  

Todsmer

Wiem, dlatego zrobiłem je dla mojego terenu :)
  •  

Pluur

Randomowo, czy po prostu połączyłeś najważniejsze miejsca?
  •  

Úlfurinn

Dobra, w końcu mogę powrócić do projektu. :D
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

Ulfurinnie, jak sobie wyobrażasz kontakty między Erytią, a tą wyspą, o której wspominasz w swoim artykule?

Úlfurinn

smrt zidum
  •  

Úlfurinn

Tak przy okazji to pracuję nad pismem dla erutatu, gdzie podstawami liter będą samogłoski. :D
Dzisiaj postaram się jeszcze mapę zrobić, ale niestety umiem tylko z painta korzystać.
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Úlfurinn w Sierpień 15, 2017, 14:59:59
Kontakt drogą morską. xd
To ja uważam, że to jest niemożliwe całkowicie. Taka droga otwartym morzem przyvtych warunków llach jest nieprawdopodobna.

Pluur

O jakiej części Kyonu w ogóle mówimy?
  •  

Úlfurinn

I tak od początku planowałem oderwać ten kawałek ziemi od Erutii, tylko nie mam języka jeszcze gotowego.
Jeśli przeczy to regułom Kyonu, to równie dobrze mogę teraz to odczepić od głównego państwa.
smrt zidum
  •