Autor Wątek: Machrasztul - ماخرشتل  (Przeczytany 2319 razy)

Offline Ghoster

Machrasztul - ماخرشتل
« dnia: Listopad 08, 2011, 22:49:47 »
· ماخرشتل ·
· Cyrfuat Machrasztulski ·

Cyrfuat Machrasztulski (mr. /ماخرشتلي ڃرفوات/ [maːχraʃtuliː ʦirfwaːt]) jest państwem w południowym Aethe, położone jest ono nad Morzem Akatyjskim, oraz, nie uznawaną powszechnie, Zatoką Machrasztulską. Machrasztul graniczy od północnego zachodu ze Zjednoczonymi Cyrfuatami Kararchijskimi. Państwo dzieli się na siedem haszralków (prowincji-stref, mr. /ۀاشرلك/ [ʔ͡haːʃralk]), które podlegają całkowicie pod decyzje rządu kraju. Prowincjami Machrasztulu są: Mimkara (mr. /ممقارى/), Lamchuczfa (mr. /لامخݘفى/), Kchapraszt (mr. /ڨݒراشت/), Pajarf (mr. /ݒايارف/), Fullarcharczim (mr. /فولارخرݘيم/), Mimun (mr. /ممون/) oraz Allamrituf (mr. /الامرتوف/). Mieszkańcy Cyrfuatu Machrasztulskiego przywiązują wielką wagę do historii państwa (oraz jego wyzwolenia spod skrzydeł Zjednoczonych Cyrfuatów Kararchijskich), toteż wszędzie można zobaczyć dzisiaj hasła głoszące, iż Machrasztul jest krajem wolnym. Doskonałym przykładem tego jest słowo "chcha" (mr. /خى/ [χχaː]), co oznacza "wolność", i można je, w ozdobnym stylu, zobaczyć także na fladze Machrasztulu.

Cyrfuat Machrasztulski uzyskał niepodległość od Zjednoczonych Cyrfuatów Kararchijskich drogą wojenną w roku 761, rok ten uważa się za jeden z najważniejszych w historii kultury kararchijskiej, niezależnie od kraju (chociaż w Kararszy można często być świadkiem konfliktów między przedstawicielami obu krajów). Machrasztul jest krajem, w którym wydobywa się niezwykle wielkie ilości złóż naturalnych (głównie złota, platyny oraz osmu). Tylko od roku 799 do 800 w Machrasztulu wydobyto ponad pięćdziesiąt ton złota. Dzięki naturalnym uwarunkowaniom gospodarka kraju uchodzi za jedną z najstabilniejszych, a giełda wciąż się rozwija, rynek zaś staje się coraz bardziej liberalny, tak samo jak i polityka głównych partii państwa.

Offline varpho :Ɔ(X)И4M:

• ☾ movoʒ́ei̯ ☙ chronię diachronię
    • varpho.net
Odp: Machrasztul - ماخرشتل
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2011, 22:53:35 »
fajna kaligrafia.
a skąd *stąd*?
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ

Offline Ghoster

« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2011, 23:02:57 »
Nazwa czcionki to "MCS Hijaz S_U adorn." (Ð:), wpisałem po prostu w google "arabic fonts" i mi wyskoczyło kilka takich kaligrafowanych czcionek.
A co rozumiesz przez drugą linijkę wypowiedzi?

A, właśnie, zapewniam dodatkowo, że język kararchijski (ten ze Zjednoczonych Cyrfuatów Kararchijskich) wydawał mi się zbytnio arabski, toteż właśnie tworzę nową rodzinę językową, która z arabskim nie ma już prawie nic wspólnego (tyle co obecność uwularnych w fonetyce). Oto spółgłoski języka:

(dodam, iż z braku symbolu IPA na zwartą gardłową użyłem znaku [ʠ], z kolei [ʀ] jest bezdźwięczne)
No i sama flaga Cyrfuatów zmieniła się, jak ktoś zainteresowany to odsyłam do tamtego tematu, także kaligrafowany tekst na fladze można znaleźć.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2011, 23:04:16 »
A jaka jest ulubiona potrawa?
Jedzą tam psy?
A hymn? Jaki jest hymn?
I czy można żuć gumę?
Powiedz, że można... Proszę :)

Wiem od kogo Imperium Verskie będzie mogło coś importować. ^^

Offline Ghoster

« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2011, 23:15:27 »
A jaka jest ulubiona potrawa?
To podpada pod pewnego pana, którego nick zaczynał się na "j" (xζ), no ale dobra.

Rapatka (mr. /راݒتقى/ [raːpatqaː]), jest to tradycyjna potrawa machrasztulska, w której skład wchodzą krewetki, kasza kukurydziana, ostrygi (podawane zazwyczaj wraz z muszlą) oraz sos grzybowy (czasami podawane z czarnym chlebem).

Jedzą tam psy?
To zależy od religii; jeszcze żadnej nie przyjąłem, bo i dużego wyboru nie ma, nikt nic nie tworzy. Zachęcam was, ja od swojej strony dodam, iż planuję jakąś rozwinięty panteon politeistyczny.

A hymn? Jaki jest hymn?
Prawdopodobnie będzie się składał z czterech zwrotek (klasycznie trzech; czwarta została dodana po roku 761), jednak tę napiszę dopiero, gdy opracuję głębiej języki kararchijskie.

I czy można żuć gumę?
...
Można.
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2011, 23:21:41 wysłana przez Ghoster »

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2011, 23:23:20 »
Tak, stylizowałem się na Йййй
Tak pusto bez niego... :D

Offline varpho :Ɔ(X)И4M:

• ☾ movoʒ́ei̯ ☙ chronię diachronię
    • varpho.net
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2011, 00:19:18 »
Nazwa czcionki to "MCS Hijaz S_U adorn." (Ð:), wpisałem po prostu w google "arabic fonts" i mi wyskoczyło kilka takich kaligrafowanych czcionek.
A co rozumiesz przez drugą linijkę wypowiedzi?

dzięki. :)
chodziło mi właśnie o to, skąd wziąłeś te znaki, a użyłem IB-owego *here* dla oznaczenia naszego rzeczywistego świata.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ

Offline Feles

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2011, 07:08:39 »
Czy to jakaś alternatywna ewolucja?

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości