Autor Wątek: Nuaria - Państwo, Historia, Wierzenia, Ludy  (Przeczytany 1134 razy)

Offline Henryk Pruthenia

  • Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Wiadomości: 5 829
  • Pochwalisze: 195 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Nuaria - Państwo, Historia, Wierzenia, Ludy
« dnia: Lipiec 22, 2017, 11:55:46 »
Chciałbym tu opisać pokrótce Nuarię. Dziś chciałbym zacząć od religii Nuarii - jako, że jest najlepiej opisana. Na terenie Nuarii występują dwie religie - Amaiksyminizm, będący religią państwową, oraz Akaicyniksyminizm - religia pasterzy północy. Obydwie religie są ze sobą skonfliktowane od setek lat, ale ze względu na małą armię Nuarii oraz potężne przestrzenie, na których trzeba by było latać za pasterzami, oraz, przede wszystkim, ze względu na to, że ludzie na południu lubią jeść mięso i mieć futra, żadna z nich nie potrafi pokonać do końca drugiej.

Krótkie notatki o obu religiach:
Amaiksyminizm, nuar. Αμαιξιμίν [amaiksi'min] "Wiara Matki", lub po prostu nuar. Ξιμίν [ksi'min] "Wiara" - jest oficjalną religią Nuarii. Jest religią henoteistyczną - najmocniejszym kultem otoczona jest Wielka Matka. Lokalnie istnieją pomniejsi Bogowie - są oni jednak tylko opiekunami lokalnych społeczności. Najważniejszym ośrodkiem kultowym jest Kurun (Κύρυν) - będący też stolicą Nuarii. Zwierzchniczką Religii jest królowa Nuarii.

Akaicyniksyminizm, nuar. Αϙαιϻινιξιμίν [aqaiciniksi'min] "Wiara Przodków" - religia animistyczna. Jest religią pasterzy północnej części Nuarii. Jest aktywnie zwalczana przez władzę Nuarii, w wyniku czego zasięg Akaicyniksyminizmu ciągle się cofa na północ, po to by, po ponownej ekspansji pasterzy na południe, znowu powrócił do stanu bliskiego pierwotnemu. Nie ma żadnego nazwanego Boga - jest on dla ludzi zakryty. Jako pośrednicy w kontaktach z nim używani są przodkowie, którzy, jako że otrzymali Jego łaskę potrafią mu przekazać prośby rodziny. Tak samo jak w Amaiksyminizmie uznaje się, że kamienie, rzeki i inne obiekty przyrody posiadają duszę.

Główny artykuł jest na Wiki, gdzie mamy też dokładniejszy opis wierzeń, krótkie informacje o mitach, opis świąt, istot duchowych etc.

EDIT - dodałem też trochę do ciekawostek z Kyonu o Nuarii.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2017, 12:00:33 wysłana przez Henryk Pruthenia »
 

Offline Canis

Odp: Nuaria - Państwo, Historia, Wierzenia, Ludy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2020, 21:14:07 »
Spoiler
[close]
 
Pochwalili: Pluur