Autor Wątek: Języki, które chcielibyśmy, by istniały/były żywe  (Przeczytany 930 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Języki, które chcielibyśmy, by istniały/były żywe
« dnia: Grudzień 18, 2018, 12:39:54 »
Macie czasami tak, że jak coś czytacie o jakimś języku, dawnym, lub sztucznym, myślicie sobie: Kurczę, szkoda, że gdzieś na świecie nie ma kraju, w którym by tak mówiono!? Ja tak mam z wieloma językami. Chciałby, byście tutaj opisywali takie języki, oraz uargumentowali, dlaczego właśnie one.

Akadyjski
Jeden z najciekawszych języków semickim, strasznie miły dla ucha, oraz pełno w nim niesemickich elementów. I też duże wahania co do tego, jak mogła wyglądać fonetyka. Semitlang z ejektywami, kto by nie chciał posłuchać? Naprawdę bardzo szkoda, że ten język nigdzie nie przetrwał!

Galijski
Ciekawa fonetyka, fajnie rozbudowana fleksja, jeden z najładniej brzmiących języków. I struktura sylaby naprawdę przyjemna, nic, tylko mówić! Szkoda, że wymarł, a o samym języku wiemy relatywnie mało.

cdn.

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
Odp: Języki, które chcielibyśmy, by istniały/były żywe
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2018, 15:25:09 »
Pruski, bo jest przedstawicielem gałęzi zachodniej języków bałtyckich i ma kilka wyjątkowych cech, np. zachowanie nagłosowego "n" w liczebniku 9.

Gocki, bo jest przedstawicielem gałęzi wschodniej języków germańskich i ma kilka wyjątkowych cech, np. zachowanie niezrotacyzowanej końcówki "s" w deklinacji rzeczownika.

Offline Úlfurinn

« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2018, 16:53:13 »
Grecki
Ciekawa fonetyka, piękny zapis, bogate słownictwo i bardzo bogata fleksja. Do tego jest to język w pewnym sensie naszej cywilizacji i byłby zdecydowanie czemś ciekawem na językowej mapie Europy.

Offline Toyatl

« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2018, 18:27:32 »
Jeśli Krewet chce greckiego (tylko nie wiem, którego), to ja chcę, żeby ożył macedoński - ten, którym mówiło się w Macedonii w V w. p.n.e.

Oraz język tupi - piękny, indiański język, który naturalnie miał szansę rozkwitnąć, a został zamordowany.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2018, 19:36:53 »
Pruski - bo rekonstrukcja to nie to samo, co prawdziwy język. Chciałbym zobaczyć, jak to było naprawdę z tym, co "załatano". Że nie wzpomnę o siatce djalektalnej (zwłaszcza chciałbym usłyszeć mój djalekt - pogezański). Poza tem, jest to język moich przodków i niewątpliwie skarb całej Europy.

Połabski - z tego samego powodu - chciałbym zobaczyć, jak to z nim było naprawdę. A poza tem, byłby niemałym ewenementem na skalę słowiańszczyzny.

Jaćwiezki - im więcej bałtlangów tym lepiej, poza tem tworzyłby fajne kontynuum djalektalne z pruskim i litewskim.

Nowogródzki - chciałbym zobaczyć, jakby się rozwinął... Wiem, że on tak naprawdę nie umarł, tylko "rozpłynął się" w wielkoruskiej siatce djalektalnej, ale mogły się jego losy potoczyć inaczej

Krymskogocki - mógłby brzmieć naprawdę ciekawie, zwłaszcza w porównaniu z resztą germańskich.

Mozarabski - niby dla Europy dobrze, że zdech. Ale jednak, jakby się jakaś społeczność na południu Hiszpanji zachowała, to mogłoby być ciekawie.

Pidżyn baskijsko-islandzki - chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego xDDD

Ubyski - też chyba oczywiste, dlaczego. Poza tem, byłoby to sprawiedliwe, gdyż tak naprawdę został sztucznie zabity (przez konglomerat rusko-turecki, ten lud miał naprawdę wyjątkowo przesrane...).

A poza tem, dalmatyński, Norn, Knaan (jeśli istniał), etruski, cokolwiek italskiego... i w ogóle każdy bezpotomnie zmarły język europejski. Co ja się będę xDDD

A na innych kontynentach, no cóż... Zliczanie wszystkich języków indjańskich zajęłoby całe dnie... Tak samo aborygeńskich... Tasmanji zwłaszcza szkoda. Fajnie też by było wiedzieć, co chciały nam przekazać te wszystkie dokumenta w nieodczytanych systemach pisma (n.p. Rongorongo).

Wiem, miały być wybrane, a w sumie wychodzi, że chciałoby się ożywić wszystko xDDDDD
"Zaglądali do kufrów, zaglądali do waliz, nie zaźrzeli do dupy - tam miałem socjalizm".
Czesław Miłosz

The following users thanked this post: Spodnie, Obcy

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2018, 10:30:24 »
Połabski - z tego samego powodu - chciałbym zobaczyć, jak to z nim było naprawdę. A poza tem, byłby niemałym ewenementem na skalę słowiańszczyzny.

Jak mogłem zapomnieć o tym małym wielkim skarbie... :P Ogólnie listę lajknąłbym, ale nie mam jak :)

Offline Úlfurinn

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2018, 15:57:17 »
Pumpokolski
Język z rodziny jeniseńskiej, który mimo, że używany był w głębokiej Syberji, miał dużo kognatów z językami germańskimi. Z rekonstrukcji miał bardzo ciekawe brzmienie.

Yuki
Język z zachodniego obszaru SZA, miał ósemkowy system liczenia. Kiedyś miałem nagranie, ale niestety zniknęło z archive'a :/
A brzmiał ciekawie, taka trochę krzyżówka języka indjańskiego z jakimś semickim.

Jeśli Krewet chce greckiego (tylko nie wiem, którego), to ja chcę, żeby ożył macedoński - ten, którym mówiło się w Macedonii w V w. p.n.e.

Słaba prowokacja :)
Macedoński jest tylko jeden i jest słowiański, a Ty wspomniałeś o jakimś podrzędnym djalekcie greckiego
Jeśli chodzi o grecki, to najlepiej djalekt attycki, ale w sumie wszystko mi tutaj jedno, byleby jakiś przetrwał z tych djalektów

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2018, 16:44:19 »
Coś więcej o pumpokolskim (poza Wikipedją)?

Fajnie by było przeczytać coś naukowego o tych podobieństwach z germańskimi, w jaki sposób się je tłumaczy. Bo brzmią zbyt "randomowo", aby mogły być prawdziwe xDDDD

Znalazłem jeszcze listę słów na Starlingu, która nie do końca zgadza się z tem, co na Wikipedji...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2018, 16:49:47 wysłana przez Dynozaur »
"Zaglądali do kufrów, zaglądali do waliz, nie zaźrzeli do dupy - tam miałem socjalizm".
Czesław Miłosz

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2018, 17:19:36 »
Ej, ciekawa sprawa z tym pumpokolskim. Nie wiedzisłem, że coś tskiego istniało. W artykule na wikipedji trochę zastanawia skąd wiedzą jak co było w Ipie, skoro wymarł w XVIII wieku xD

Offline spitygniew

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2018, 15:39:59 »
Galijski
Ciekawa fonetyka
Czo? Przecież galijski to obok malajskiego język z tak nudnym systemem fonetycznym, że zostałby uznany za nooblang.
P.S. To prawda.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 03, 2019, 23:35:16 »
Eteocypryjski
Ciekawe, czy to był semitolang :/

Iberyjski
Jestem fanem dawnych języków Europy, a iberyjski wygląda ciekawie - najpewniej nie miał niczego wspólnego z baskijskim, ciekawe, czy to rzeczywiście był język pierwszych rolników z Anatolii.

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2019, 15:44:05 »
Praindoeuropejski.

Przewrotny ja!
ChWDChRL