Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Ciekawe, że te Gubiertowe przypadki brzmią mi naturalnie, a Toiva nie.
  •  

Widsið

Mnie naturalnie brzmią wszystkie. Naprawdę, dla kogoś te formy to nowość? o.O
  •  

Toivo

#467
Cytat: Gubiert w Kwiecień 03, 2014, 22:50:35
No jak znaczy posiadać jak nie znaczy. Takie przykłady z gógla:
Ok, rzeczywiście nie znaczy posiadać, ale jednak ma coś wspólnego ze znaczeniem czasownika mieć, choćby w rozszerzonym znaczeniu, jak mieć ulubiony hipermarket, czy mieć kogoś za idiotę. Natomiast z dopełnieniami, które nie mogą być dopełnieniem czasownika mieć, ewidentnie nie można też użyć tej konstrukcji. Parę przykładów:

1. *Mam ją zapytaną o pozwolenie. (= Zapytałem ją o pozwolenie. = I've asked her for permission.)
2. *Mam kupionego kota. (= Kupiłem kota. = I've bought a cat.)

A już szczególnie wyraźnie widać to w konstrukcjach bez dopełnienia:

3. *Mam zadzwonione do serwisu. (= Zadzwoniłem do serwisu.)
4. *Mam grane w piłkę. (= Grałem w piłkę)

Jest też wiele przypadków, gdzie podmiot czasownika mieć wcale nie musi być podmiotem czynności, o której mówimy w "perfekcie":

5. Zupę mam już ugotowaną.
6. Mam posprzątane w pokoju.
7. (z twoich przykładów) ... serce ma już skradzione.

Widać więc, że mamy do czynienia nie z żadnym "perfektem", tylko z normalną konstrukcją mieć + fraza rzeczownikowa, gdzie mieć występuje we właściwym sobie (choć szerokim) znaczeniu, a przymiotnik jest częścią frazy rzeczownikowej i określa rzeczownik (a nie jest częścią orzeczenia).

Oczywiście germański perfekt, czy francuskie passé composé, powstały z takiej konstrukcji - przez rozszerzenie jej użycia też na np. sytuacje z przykładów 1-4, ale w polskim to zjawisko nie zachodzi, więc nie ma co na siłę go szukać.
  •  

Ghoster

#468
[...........]
  •  

Feles

Cytat: Widsið w Kwiecień 03, 2014, 18:46:31
Ja wiem, czy to taka nowo-perfektywna konstrukcja? Słyszę to bardzo regularnie, także od osób starszych.
Również w użyciu zaprzeszłym?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

  •  

Feles

Coś w stylu ktoś zrobił coś, gdy miał już gdzieś pojechane (tj. był pojechał). Mówię, nie pamiętam już dokładnego użycia, ale właśnie mnie ono zaintrygowało.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Tak mówi tylko moja babcia z Kaszub, ale w kaszubskim ten perfekt jest w zasadzie zgramatykalizowany. Po polsku takiego czegoś nie słyszałem.
  •  

Noqa

Myślę, że wszystko się sprowadza do tego, że "mieć" to czasownik o tak ogromnym zakresie semantycznym, że nie sposób powiedzieć, czy coś jeszcze do niego należy, czy to już jakaś konstrukcja gramatyczna.

Osobiście myślę, że jeszcze do wytworzenia takiego perfektu nie doszło - ale myślę, że coraz więcej czasowników będzie wchodzić w taką relację, łącznie z nieprzechodnimi i kiedyś faktycznie to zacznie przypominać perfekty francuski czy angielski.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

"za piętnastu minut", "za około dziesięciu minut"

Wideo w ogóle dość kuriozalne
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Tata: Dla mnie ta kawa? = [l̪ä mʲjɛ t̪ä kävä]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#477
[...........]
  •  

spitygniew

Cytat: Gubiert w Kwiecień 29, 2014, 21:19:18
/l/ [ɫ]. Perwersyjne ;)
Chyba każdy to słyszał dzięki Grabażowi.
P.S. To prawda.
  •  

tob ris tob

/g/ pomiędzy samogłoskami jako [q], a /ga/ po samogłosce jako [qɑ]
Żem się zdziwił normalnie.
Dzień dobry :-)
  •