Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

zabojad

Dla mnie też, ale nie słyszałem jeszcze czegoś takiego z ust mamy
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

spitygniew

Spotkał się ktoś kiedyś z żeby w roli partykuły wzmacniającej trybu rozkazującego? Niedawno widziałem graffiti treści "[ksywa rzeczonego ziomka] TO CWEL! ŻEBY JEBAĆ SKURWYSYNA!".
P.S. To prawda.
  •  

Widsið

A to nie taki tryb życzący, w rodzaju a żeby cię pies wyjebał?
  •  

Wedyowisz

Ja jéno jako z wykładnikiem optatywu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wedyowisz

Zaskoczyła mię w ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwacja, że najwyraźniej część populacji w mojej okolicy używa wpierw w zwykłej, codziennej mowie (zawsze poczytywałem to słowo za wysoce książkowe)...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

O proszę, dla mnie zawsze było to tak samo książkowe, jak i gwarowe (wsiowe, nizinne... ciężko mówić o jakiejś konkretnej gwarze w tym wypadku), choć w drugim wypadku zwykle skracane do pierw. (Pierw umyję podłogę...)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia


Mahtlactli Omome Tochtli

  •  

zabojad

W moim środowisku nieodmiennie 'fest' jako 'bardzo, dużo'
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Widsið

Cytat: zabojad w Lipiec 25, 2014, 14:30:15
W moim środowisku nieodmiennie 'fest' jako 'bardzo, dużo'
Chyba w całym pruskim zaborze to funkcjonuje.
  •  

Henryk Pruthenia


zabojad

Pruski zabór obejmuje Dolny Śląski?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Towarzysz Mauzer

To prawda, np. na Pogórzu też się tak mawia(ło). Według słownika w czeskim też obecne, a w słoweńskim faktycznie - jako fejst. Podobna rzecz z fajnym ~ fajn.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Cytat: zabojad w Lipiec 25, 2014, 16:22:08
Pruski zabór obejmuje Dolny Śląski?
Nie, Górnego zresztą też nie.
  •  

Widsið

Cytat: zabojad w Lipiec 25, 2014, 16:22:08
Pruski zabór obejmuje Dolny Śląski?
Dolny Śląsk to Niemcy, a nie żaden zabór ;p
  •