Jezyki Trurkijskie

Zaczęty przez jasnysfinks, Styczeń 30, 2012, 14:51:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

jasnysfinks

Przeglądając podręcznik do gramatyki kazachskiej natknąłem na takie cuda gramatyczne jak deklinacja bezokolicznika i odmiana przez osoby imiesłowów. Chętnie zastosowałbym te ciekawostki swych konlangach, ale niestety po mimo wysiłku nie udało mi się ich z zrozumieć (tych kazachskich elementów). Prosiłbym o wyjaśnienie wraz z przykładami i tłumaczeniami na polski . Najlepiej bezpośrednio na forum. (linki do stron in English odpadają). Nie wymagam na przykładzie kazachskiego może być inny turkijski, bądź nawet ałtajskich jeśli takie kategorie ma. Dopuszczam nawet obie kategorie na przykładach dwóch rożnych natlangów. A nawet jak ktoś z Was ma takie cudo w konlangu to może i na jego przykładzie podać.

Hapana Mtu

Cytat: jasnysfinks w Styczeń 30, 2012, 14:51:41
Przeglądając podręcznik do gramatyki kazachskiej natknąłem na takie cuda gramatyczne jak deklinacja bezokolicznika i odmiana przez osoby imiesłowów. Chętnie zastosowałbym te ciekawostki swych konlangach, ale niestety po mimo wysiłku nie udało mi się ich z zrozumieć (tych kazachskich elementów). Prosiłbym o wyjaśnienie wraz z przykładami i tłumaczeniami na polski . Najlepiej bezpośrednio na forum. (linki do stron in English odpadają).
W językach turkijskich nie ma bezokoliczników, tylko imiona odsłowne (rzeczowniki odczasownikowe, imiesłowy rzeczownikowe). Trochę o ich użyciu w tureckim jest w załączniku do tego postu (część mowa zależna), przykład zastosowania w conlangu jest tu (opisane jako imiesłowy rzeczownikowe).
Znowuż odmiana przez osoby imiesłowu przymiotnikowego to coś, co istnieje nawet w j. polskim
imiesłów był:
ja był-em
ty był-eś
on był

Po sesji może napiszę coś więcej.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Hapana Mtu

Cytat: Hapana Mtu w Styczeń 30, 2012, 20:38:04
Po sesji może napiszę coś więcej.
Napisałem więcej. W załączniku moja pożal-się-Sroko nędzna praca o tureckich i węgierskich imiesłowach rzeczownikowych.
Nie, jeszcze nie jestem po sesji.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Feles

O, ciekawe do poczytania.
Dzięki. ;-)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •