Autor Wątek: Pytania różne (polszczyzna)  (Przeczytany 200229 razy)

Offline Spiritus

Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Odpowiedź #1050 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:34:37 »
Gdzieś przeczytałem, że "ó" ponoć odpowiadało Śląskiemu "ů"? np. půć sam do dům, ůberiba je na uobiod! xP Zauważyłem, że praktycznie we wszystkie miejsca "ó" mówimy (my Ślązacy) "ů".

ů=ø http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_vowel_chart_with_audio (te z tyłu)
Nie jestem pewien co do prawidłowości dźwięku, ale bardzo podobny.

Przecież w Jego Conlangu także mógł być jakiś inny dźwięk zamiast "N".

Нопе. Śląskie u z kroużkiem to (z tego co pamiętam)
  • .

Właśnie dałeś się oszukać metodzie "uczmy się IPA'y ze słuchu"*. To nie do końca dobre.  Patrz na nazwy.
Przednie-centralne-tylne
Mów sobie 'i', 'y', 'u'
Zauważ, że język będzie ci się posuwał do tyłu.
Zaokrąglone-niezaokrąglone.
Spróbuj zrobić "dzióbek mówiąc 'i'. Wyjdzie ci [y]
*Dzięki tej wspaniałej metodzie dość długo myślałem, że polskie 'y' to [ʏ], a potem, gdy mi się zapomniało, to myślałem, że [y]...
QVIS·SVM

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #1051 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:48:40 »
Dzięki za knify w nauce i za wyprowadzenie mnie z błędu.

Musza jeszcze na kupa rzeczy dować pozůr xP

PS: ů to taka umowna wersja tej głoski. Nie ma oficjalnego alfabetu śląskiego. Ludzie używają wielu wersji, ta mi się (nie wiedzieć czemu) najbardziej podoba. Z resztą jestem za pisaniem "s z daszkiem" zamiast "sz". Nie cierpię dwuznaków z np. tego powodu (marznąć). Dlatego idealny byłby (oczywiście dla mnie) alfabet, który uwzględnia podział słowa na sylaby.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #1052 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:53:29 »
No, w ślabikorzu piszą ją <ō>. To tak, jak to się przyjęło w zapisie gwar polskich - bo śląski ze swoją głoską /ō/ nie jest jedynym dialektem, który ma taki rozwój staropolskiego /o:/. A i tak <ó> byłoby najlepszym wyjściem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1053 dnia: Styczeń 08, 2014, 20:53:35 »
Cytat: Ciacho23
Dlatego idealny byłby (oczywiście dla mnie) alfabet, który uwzględnia podział słowa na sylaby.
Powiedz mi, ile jest sylab w "Przestępstw w strwiąży"? xd

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #1054 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:19:00 »
Powiedz mi, ile jest sylab w "Przestępstw w strwiąży"? xd

Prze-stępstw-w-strwią-ży. Czyli teoretycznie pięć, ale w wymowie cztery, ponieważ w naturalnej wymowie "w, z" itd. łączą się z sylabą następnego słowa.
Powiedzmy w "moim alfabecie "w" było by osobną sylabą. Co do sposobu dzielenia słowa na sylaby można by opisać zasady tego dzielenia. (masło maślane xP) Np. czy dzielimy przes-tępstw czy prze-stępstw.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1055 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:20:51 »
Ja się uczyłem zawsze zamykać sylabę, gdy to możliwe, za pomocą spółgłoski czyt. przeS-tępstw, ale np. wo-da – tu już nie można zamknąć, więc się tego nie robi. Poza tym, dlaczego /w/ tworzy osobną sylabę?

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #1056 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:24:14 »
Można by nawet stworzyć alfabet taki "gynał" do języka polskiego. Bo naprawdę denerwują mnie te dwuznaki, a zmiękczanie głoską "i" jest dla mnie fonetycznie błędne (chodzi o ni, si, ,zi, ci). Wolał bym pisać "śę" a jeśli już jest potrzeba to "źimno".

Offline Noqa

« Odpowiedź #1057 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:30:57 »
Ja się uczyłem zawsze zamykać sylabę, gdy to możliwe, za pomocą spółgłoski czyt. przeS-tępstw

Ale to jednak głupie, bo bardziej morfologiczny i też chyba intuicyjny podział to prze-stępstw. Ja w każdym razie tak to czytam - bardziej narzuca się naturalny nagłos i brak nienaturalnej kody.
A w ogóle to powinno być prze-stęp-stw, o!
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #1058 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:33:44 »

"stw" to nie sylaba, nie posiada samogłoski. Jeśli chodzi o "w" to tu inna bajka, bo "w" to osobne słowo.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1059 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:35:47 »
Prze-stępstw-w-strwią-ży. Czyli teoretycznie pięć, ale w wymowie cztery, ponieważ w naturalnej wymowie "w, z" itd. łączą się z sylabą następnego słowa.
Powiedzmy w "moim alfabecie "w" było by osobną sylabą. Co do sposobu dzielenia słowa na sylaby można by opisać zasady tego dzielenia. (masło maślane xP) Np. czy dzielimy przes-tępstw czy prze-stępstw.
"Fonemicznie" są tam cztery sylaby, fonetycznie można się naliczyć i z siedem.

Cytat: CookieMonster93
Ja się uczyłem zawsze zamykać sylabę, gdy to możliwe, za pomocą spółgłoski czyt. przeS-tępstw, ale np. wo-da – tu już nie można zamknąć, więc się tego nie robi. Poza tym, dlaczego /w/ tworzy osobną sylabę?
Moje doświadczenia jak i natywne odczucie mówią, iż, jeśli można odciążyć wygłos przeładowaniem nagłosu kolejnej sylaby, to trzeba, tym samym nagłos sylaby może być tak rozbudowany jak największa możliwa zbitka w jakimkolwiek słowie w języku (w przypadku polskiego z dodatkiem ewentualnych "w" li "z" na początku, jako iż je mamy i mogą występować przed nagłosem słów).

Można by nawet stworzyć alfabet taki "gynał" do języka polskiego. Bo naprawdę denerwują mnie te dwuznaki, a zmiękczanie głoską "i" jest dla mnie fonetycznie błędne (chodzi o ni, si, ,zi, ci). Wolał bym pisać "śę" a jeśli już jest potrzeba to "źimno".
Fonetycznie błędne? Rodzime polskie słowa nie posiadają twardych spółgłosek przed /i/, więc o co w ogóle chodzi?

Cytat: Noqa
Ale to jednak głupie, bo bardziej morfologiczny i też chyba intuicyjny podział to prze-stępstw. Ja w każdym razie tak to czytam - bardziej narzuca się naturalny nagłos i brak nienaturalnej kody.
No właśnie o to mi chodziło.

"stw" to nie sylaba, nie posiada samogłoski. Jeśli chodzi o "w" to tu inna bajka, bo "w" to osobne słowo.
Sylaba nie musi mieć samogłoski by być sylabą. Witaj w lingwistyce.
Angielskie "Seattle", "Kettle";
Czeskie "Vlk", "Krk".
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2014, 21:37:53 wysłana przez Ghoster »

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #1060 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:45:12 »
Czeskie "Vlk", "Krk".

Poproszę o IPA-ę bo walijskie cwrw czyta się jako (bodajże) kʊrʊ. Nie mam pojęcia jakie "r" sorki za brak wiedzy ;\.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1061 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:47:37 »
[vl̩k]
[kr̥̩k]

Offline Noqa

« Odpowiedź #1062 dnia: Styczeń 08, 2014, 21:55:54 »
Moje doświadczenia jak i natywne odczucie mówią, iż, jeśli można odciążyć wygłos przeładowaniem nagłosu kolejnej sylaby, to trzeba, tym samym nagłos sylaby może być tak rozbudowany jak największa możliwa zbitka w jakimkolwiek słowie w języku

Z wyboldowanym się "zgadzam". Początek zaś mi się z tym nie zgadza, bo właśnie uważam, że nie zawsze należy odciążać. "Postrzępione" podzieliłbym po-strzę-pio-ne, bo to są "naturalne" sylaby, z "naturalnymi" nagłosami. Więc odciążanie wygłosu jest tylko wtedy, gdy rzeczywoście nagłos nie jest taką jednością, poświadczoną w innych słowach.

Kiedyś, kiedy pracowałem nad stenografią i oczywistym wydawało się staranie uczynienia pisma sylabicznym, sporo nad tym siedziałem. Wyraźnym przykładem było zawsze dla mnie "postrzępić" vs. "gardziel". W pierwszym pos-trzę-pić wydaje mi się głupie, bo tworzy się jakieś cudaczne /pos/, które nic nie znaczy. Zaś "gardziel" samo łamie się na gar-dziel.
Robiłem zresztą różne skrypty, które sylabizowały na różne sposoby, jeden z nich starał się znaleźć taką metodę sylabizacji, która tworzyłaby jak najmniej sylab. Gdyby ktoś był zainteresowany, mogę spróbować to odszukać.

Fonetycznie błędne? Rodzime polskie słowa nie posiadają twardych spółgłosek przed /i/, więc o co w ogóle chodzi?

Chodzi mu chyba o to, co mi, czyli rozdźwięk między zapisem ortograficznym, a fonologicznym.
koś vs. kosi vs. kosie
W pierwszym przypadku zmienia się znak dla tego samego dźwięku, w drugiej parze dodanie samogłoski powoduje zniknięcie samogłoski /i/, a pojawienie się /e/, co jest dosyć cudaczne.
Najbardziej mnie to frustruje w Scrabble, gdy widać, jak wraz z dodawaniem dźwięków zmianiają się magicznie litery.

Strasznie naiwne twierdzenie. Prze-stęp-stw jest mniej logiczne od w-sie-ci? Wymów to chociaż na głos.
Ale to był pół serio z mojej strony.
Po prostu nie ma żadnej sensownej definicji sylaby i podziału na sylaby. Ale jeśli już się w to bawić, to warto byłoby albo popatrzeć na to przez pryzmat jerów (i sylabizować tak, jakby wciąż tam były), bo ludzie wciąż mają je w sercach; albo przez pryzmat epentycznych głosek i innych takich.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1063 dnia: Styczeń 08, 2014, 22:04:20 »
to warto byłoby albo popatrzeć na to przez pryzmat jerów (i sylabizować tak, jakby wciąż tam były), bo ludzie wciąż mają je w sercach

Aże przypomniało mi się to (podiwanione z ZBB):
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #1064 dnia: Styczeń 08, 2014, 22:07:53 »
Mam w tym walijskim jest nasze polskie ładne "r" xP. Co do reszty, szczerze, teraz to już nie mam pojęcia xD, chciałem się troszkę wzorować na piśmie (alfabecie nielinialnym) Koreańskim. Tam, z resztą jak sami wiecie, łączy się głoski w "kwadraciki" i układa sylaby. Chodziło mi mniej więcej o taki zapis (nie koniecznie kwadraciki) ze znormalizowanymi zasadami i reformą ortograficzną (przydała by się tak jak kiedyś tam w Rosji, Niemczech).
To tylko moja prywatna opinia. Na pewno takie rozwiązanie ułatwiło by mi życie (chodzi o tę ortografię), ponieważ jestem noga z ortografii xP.
Aż wstyd się przyznać, ale popełniam mniej błędów ortograficznych w języku niemieckim niż w języki polskim.