Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

  •  

Obcy

Jakim sposobem doszło do zmiany znaczenia słowa czeluść, dlaczego nie oznacza już szczęki? Poza tym skąd się wzięła ta szczęka?
  •  

Icefał

Jak to jest, że w językach słowiańskich jest [v], a nie ma [f] (prócz zapożyczeń rzecz jasna)?
  •  

Henryk Pruthenia

Pozostałość pierwotnego stanu rzeczy z PIE. PS miał tylko dźwięk [w], który dał polskie /w/, rosyjskie /в/. Ale nie jest tak, że nie ma polskich słów z f: jest chociażby ufać

Obcy

#1549
Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 18, 2015, 07:27:14
Pozostałość pierwotnego stanu rzeczy z PIE. PS miał tylko dźwięk [w], który dał polskie /w/, rosyjskie /в/. Ale nie jest tak, że nie ma polskich słów z f: jest chociażby ufać

Oczywiście z tą uwagą, że [f] w wyrazach rodzimych powstało wtórnie, tutaj od *upъvati > *upfati > *ufati, bo rzeczywiście Prasłowianie (ani tym bardziej Indoeuropejczycy) w ogóle nie znali głoski [f].

Ja czekam również na jakiekolwiek poszlaki dotyczące mojego pytania :-)
  •  

Henryk Pruthenia


Obcy

#1551
W końcu słowo "ufać" jest spokrewnione z "pewny" i rosyjskim "уповать" :D
  •  

Henryk Pruthenia

Wtórnie znaczy drugi raz,  ponownie. Sugerujesz,  że f tam było,  znikło,  a w polskim pojawiło się znów.

Widsið

  •  

Henryk Pruthenia


Obcy

Jakie znacie przykłady "niedoprzymiotników" lub czegoś w tym stylu? Chodzi mi głównie o takie relikty odmiany krótkiej jak: od nowa, zgoła, bez mała, pomału, z cicha, na pewno.
  •  

Widsið

Toż przecież jest cały wątek na ten temat. Zaczęło się od rzeczowników, ale chyba w końcu o wszystkim tam piszą.
  •  

Obcy

Cytat: Widsið w Grudzień 04, 2015, 17:56:59
Toż przecież jest cały wątek na ten temat. Zaczęło się od rzeczowników, ale chyba w końcu o wszystkim tam piszą.

No właśnie dlatego tam nie dałem, bo jeszcze ktoś mi zarzuci, że nie umiem odróżniać przymiotników od rzeczowników  ;-D
  •  

Widsið

  •  

Obcy

#1559
Hehehe, no tak, oczywiście nie mówię tutaj o rzeczownikach typu chory, karny, bo ja też tu mam problemy :-P

Ps. z drugiej strony w przytoczonym wątku pieprzenie o preskryptywizmie i formie "szedłem" przez kilkanaście postów tym bardziej nie należy od tematu  ;-)
  •