Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Nie, nie należało nigdy pisać kóć, bo tu jest obecna wymiana ow : u (patrz obówie > obuwie : obuć), to się dzieje m.in. w serbsko-chorwackim kovati : kujem.
  •  

spitygniew

BTW, dlaczego Dynozaur używa pisowni Żmudź a nie Żmódź?
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Najpoprawniej byłoby Żmójdź, ale forma "Żmudź" zdaje się też jest stara.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

Cytat: spitygniew w Grudzień 10, 2015, 12:09:44
BTW, dlaczego Dynozaur używa pisowni Żmudź a nie Żmódź?
Wystarczająco stare, żeby było spoko.
  •  

Obcy

Oj, nie przesadzajcie już z tym preskryptywizmem  ;-)
  •  

spitygniew

Czyli mam rozumieć, że obie formy pochodzą z nieco różnych bałtyckich źródeł, a nie że "Żmudź" to to drugie z wypadniętą jotą i fejlem pisowni?
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

Czemu właściwie Sybir zamienił się w Syberię?
Czy to ideologia gender?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

#1582
Po ros. ta Sibir'.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Znaczy zsyłka na Sybir to zawsze była zsyłka na Sybir? I wciąż - dlaczego jednak zdecydowano się zrobić z niej Syberię.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Z tego samego powodu, dla którego z Rusi zrobiono Ruthenię, a z Polski Polonię :)
  •  

Obcy

#1585
Jakim cudem mamy mrozić, ale mierzić i zamarzać? Skutek ablautu praindoeuropejskiego o : e, a stąd apofonii o : ь : ъ?
Jakie są przyczyny takiego roztrojenia?

EDIT: Jagodeczka sugeruje, że akurat mierzić jest z gockiego.
  •  

Wedyowisz

mierzić i zamarzać to po prostu wynik przegłosu ,,sonantów" (grup jer + płynna), mróz to rzeczownik odczasownikowy ze stopniem o, jak mrzeć : mór, dzwon : stp. wznieć (< zwnieć), nóż : scs. въ-ньзѫ.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Icefał

Tak mnie zastanawia, czy spotkaliście się z wymową miękkich m,p,b,w, itp. na końcu wyrazu.
Związku ze zbliżającymi się świętami teraz zdałem sobie sprawę, że od zawsze mówię ,,karp" jako [karpʲ], bądź coś podobnego.
  •  

Obcy

#1588
Cytat: Maorycy w Grudzień 18, 2015, 17:17:38
Tak mnie zastanawia, czy spotkaliście się z wymową miękkich m,p,b,w, itp. na końcu wyrazu.
Związku ze zbliżającymi się świętami teraz zdałem sobie sprawę, że od zawsze mówię ,,karp" jako [karpʲ], bądź coś podobnego.

W konserwatywnych fonetycznie gwarach zdarza się coś takiego jako nawiązanie do odmiany typu gołębia, karbia, cietrzewia, Chocimia :)

Aczkowiek przyznam, że najbardziej rozpala moją wyobraźnię... Gołdap. Jestem zdziwiony, że dla tak rzadkiej końcówki -p utrzymał się tu zarazem rodzaj żeński i deklinacja spółgłoskowa.
  •  

Henryk Pruthenia