Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wedyowisz

Cytat: Obcy w Marzec 18, 2016, 00:02:48ale w potocznej polszczyźnie powinien być oczywiście dopuszczalny.

Dzięki, łaskawco.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Cytat: Canis w Marzec 18, 2016, 00:38:00
Dlaczego w językach słowiańskich na proteiny mówi się "białka"? Co to ma wspólnego z białym?

To chyba wymyślili Niemcy (Eiweiß), czyli dość bezpośrednie nawiązanie do białka jaja.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Siemoród

Jak wasze idjolekta odróżniają "na pewno", "pewnie", "raczej" i "chyba"?

Według mnie jest tak:

Na pewno pojadę autobusem - Pojadę autobusem. No chyba, że mi ucieknie, to wtedy pójdę pieszo.

Pewnie pojadę autobusem - Pojadę autobusem. Chyba, że mi ucieknie, albo w drodze na przystanek się rozmyślę.

Raczej pojadę autobusem - Pojadę autobusem, ale jeszcze się muszę zastanowić.

Chyba pojadę autobusem - Pojadę autobusem. Albo tramwajem. W sumie to nie wiem.

A wy?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

Wiecie, że w radopolskim jest dopuszczalna forma ósmi (bez ś)? Czy jeszcze ktoś oprócz mnie uważa, że to absurd? A może uważa wręcz przeciwnie?
  •  

Spiritus

No, nie wiem, jak dla mnie wahania zmiękczeń, tak zresztą jak chociażby te długości czy pewnych końcówek fleksyjnych (-ów/-i, -u/-a), są całkowicie naturalne. Szczerze mówiąc, dla mnie forma ósmi brzmi naturalniej od óśmi, tak samo mówię np. własni a w knajpie zamawiam parę cól.
Nie widzę sensu w nazywaniu jakiejś formy, dopóki nie jest całkowitą anomalią, "niepoprawną". Kojarzy mi się to na przykład ze uznaniem za wzrocowy dop. l.mn. meczów bez żadnego powodu, kiedy np. dla większości użytkowników (w tym mnie) ta forma jest mniej naturalna od meczy. Nie lubię takiego poprawiania na siłę, bo "musi być jedna wersja".

BTW: Co do tych meczy, nawet w PWN-ie przyznają, że jest to forma całkowicia zgodna z systemem gramatycznym polskiego, ale osób, którym ta forma się nie podoba jest wiele [sic]. WTF?
  •  

spitygniew

Cytat: Obcy w Marzec 30, 2016, 18:03:51
Wiecie, że w radopolskim jest dopuszczalna forma ósmi (bez ś)? Czy jeszcze ktoś oprócz mnie uważa, że to absurd? A może uważa wręcz przeciwnie?
Ciężko powiedzieć, dla mnie każda z tych dwu form wydaje się dziwniejsza od drugiej...
P.S. To prawda.
  •  

Obcy

Cytat: Spiritus w Marzec 30, 2016, 18:33:34
Szczerze mówiąc, dla mnie forma ósmi brzmi naturalniej od óśmi, tak samo mówię np. własni a w knajpie zamawiam parę cól.

To już w polszczyźnie się dzieje "odmiękczanie" prawidłowo zmiękczonych spółgłosek i przegłosy w nowych wyrazach obcego pochodzenia? Jaki ja jestem zacofany xDDDDDD
  •  

Spiritus

Jeśli chodzi o te własni to to jest autentyczna rzecz, na której raz się złamałem, rozmawiając z ojcem i uznałem tę formę za bardziej sensowną, i gdy sprawdziłem w słowniku to byłem zdziwiony.

A to cól to bardziej taka ciekawostka, nie znam nikogo oprócz mnie, kto tak mówi xD.
  •  

Siemoród

Dlaczego ptak - ptaszek, ale mak - maczek? Jakieś dziwnie uproszczenie liczby mnogiej?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Wedyowisz

AFAIK uznaje się, że istniała postać *ptach, od której urobiono ptaszka, ptaszynę, ptastwo (obok ptactwa) itp. Współcześnie taka forma istnieje w języku ukraińskim.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Nie "przyjmuje się", tylko faktycznie istniała (więc asteryks niepotrzebny), a w wielu djalektach istnieje do dziś (na tyle, na ile istnieją polskie djalekta)...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ShookTea

Cytat: Obcy w Marzec 30, 2016, 18:03:51
Wiecie, że w radopolskim jest dopuszczalna forma ósmi (bez ś)? Czy jeszcze ktoś oprócz mnie uważa, że to absurd? A może uważa wręcz przeciwnie?

Jestem pewnie w tym odosobniony, ale wg. mnie panuje tu w kwestii RJP mocna hipokryzja. Raz marudzicie na radopolski, że przyjmuje jakąś jedną formę, nie uznając innych, a innym razem, jak jest bardziej liberalny, marudzicie, bo jest tylko Jedyna Słuszna Forma i jej należy zawsze przestrzegać.
Przy takich waszych wypowiedziach wydaje mi się, że zarówno wy, jak i RJP, zapominacie, że język ewoluuje i to, że jakaś forma ma pewne uzasadnienie swojej poprawności (może nawet historyczne, jak wspomniane wyżej "ptaszek-maczek"), nie oznacza, że ta forma będzie Jedyną Wieczyście Poprawną i że się nigdy nie zmieni. Spora część słów (chyba głównie rzeczowników, przymiotników i czasowników), używanych często dzisiaj, zostanie za kilkaset, a może nawet już kilkadziesiąt lat uznana za archaizmy i będą często opacznie zrozumiałe (patrz: dawne znaczenia słów "żałosny", "gwałt", "mdły" i ich porównanie do znaczeń, które kojarzą się dziś jako pierwsze).

Ale ja się nie znam. Ale i tak się będę wypowiadał.
  •  

Icefał

Dlaczego po ślązku pisze się zmiękczenie przez -j- zamiast -i-?
  •  

Widsið

  •  

Todsmer

Cytat: Maorycy w Kwiecień 06, 2016, 05:39:16
Dlaczego po ślązku pisze się zmiękczenie przez -j- zamiast -i-?
To zależy w którym standardzie :P Bo jest ich miljon.
  •