Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Pytanie do osób niewychowanych w domach mówiących gwarą (jeśli są tu inni) - czy w waszym odczuciu rzyć jest słowem wulgarnym?
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

  •  

Towarzysz Mauzer

Mniej niż dupa, bardziej na poziomie zad/zadek.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

Dla mnie rzyć ma taki archaicznawo-ludowy wydźwięk, przez co traci na sile rażenia, ale zdecydowanie nie jest tak niewinna jak pupa, tyłek czy zadek.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Może to dziwne, ale dla mnie rzyć jest chyba wulgarniejsza od dupy. Może dlatego, że u rodziców słyszałem to głównie w stanie mniej lub bardziej lekkiego wzburzenia, np. "siednij sie na rzyci i siedź, a nie mi tu się plontosz".
P.S. To prawda.
  •  

Wercyngetoryks

O rzyci po raz pierwszy dowiedziałem się od nauczyciela w szkole. Nikt u nas nie używa tego słowa.
ChWDChRL
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Październik 14, 2016, 18:49:15
Może to dziwne, ale dla mnie rzyć jest chyba wulgarniejsza od dupy. Może dlatego, że u rodziców słyszałem to głównie w stanie mniej lub bardziej lekkiego wzburzenia, np. "siednij sie na rzyci i siedź, a nie mi tu się plontosz".

To podobnie jak moja babcia (zach. małopolskie), o ile dobrze pamiętam. I była to jedyna osoba, którą kojarzę, że używała tego słowa.

Otoh rzyć ma neutralne derywaty (białorzytka, pasożyt), czego o dupie nie można powiedzieć.



стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Icefał

Skąd niestandardowy akcent w Rzeczypospolitej?
  •  

Todsmer

Może z chęci naśladowania Rzymian :)
  •  

Siemoród

Dlaczego ziarno i czerstwy, a nie zarno i czarstwy?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Siemoród w Październik 23, 2016, 19:05:20
Dlaczego ziarno i czerstwy, a nie zarno i czarstwy?

W drugim przypadku to automatyczną hipotezą pierwszego wyboru jest dla mnie "pewnie bohemizm".
  •  

Obcy

W jakim dialekcie polskim zachodzi zmiana t -> k, bo kilka razy ojciec mój powiedział: paszkiet (a nie pasztet) i Hikler (a nie Hitler)? Jakoś nie wierzę, że to tylko taki idiolekt.
  •  

spitygniew

To pierwsze to pewnie zwykła dysymilacja, a drugie uproszczenie artykulacyjne grupy spółgłoskowej - tak czy siak, na pewno spontaniczne realizacje idiolektyczne, a nie dialektyzm, bo w końcu nazwiska nie podlegają takim zmianom...
P.S. To prawda.
  •  

Feles

Mój bliski krewny konsekwentnie wymawia ,,proglem".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Toszczyk

Dlaczego akurat w parach spolszczyć-spolszczać i zaognić-zaogniać nie zaszła zmiana "o" w "a"? Mamy mnóstwo takich par XoXić - XaXać, np. chodzić-chadzać, zagrozić-zagrażać, ochronić-ochraniać etc. Dla mnie te wyrazy są dziwne i intuicyjnie o ileż lepiej mi brzmią spalszczać, a zwłaszcza zaagniać.
biotechnolog, chórzysta, miłośnik oper i muzyki baroku
  •