Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

CytatZ drugiej strony dlaczego polszczyzna jeszcze nie ujednoliciła dwóch rodzajów odmian miejscowości zakończonych na -owa i -na (tzn. rzeczownikowej i przymiotnikowej)?
Bo to jest problem tylko dla filologów zdających polską opisówkę. Mieszkańcy Limanowej nie mają z tym problemu.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Siemoród

Cytat: Obcy w Luty 08, 2017, 20:15:13
Dlaczego w polszczyźnie są nieodmienne Lenino i Borodino? Rozumiem, że rosyjski z nazw na -in(o) i -ow(o) sobie zrobił bułgarski, ale przenoszenie tego na polski grunt jest wysoce dziwaczne.

Bitwa pod Leninem brzmi dwuznacznie, jednak zgadzam się, że nieodmienianie w języku rosyjskim nijakich egzonimów to rak.

Pytanie: Czy to faktycznie wprowadzili bolszewicy czy już wcześniej występowało? Wiem tylko tyle, że bolszewicy wprowadzili wiele nijakich egzonimów-nowotworów, których na Rusi nie było wiele.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Wedyowisz

#1967
Na lingwoforum ktoś twierdził, że owo częste nieodmienianie nijakich nazw miejscowości wzięło się ,,z żargonu kartografów". Znalazłem taką stronę o dzielnicy Moskwy, która porusza ten interesujący cię temat.

Jeszcze większy wtf to ,,ten Grodno".
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Τόλας

#1968
Gerundium od czasownika iść to iście czy idzenie?
  •  

Obcy

#1969
To na poważnie? Przecież niemal każdy obeznany w polskiej gramatyce wie, że iść to pod tym względem czasownik defektywny (kiedyś zapewne było *iście). Tu jedynie aspekt dokonany (pójść) i forma frekwentatywna (chodzić) tworzą gerundia. Tak samo się dzieje z czasownikiem siąść - nie istnieje współcześnie żadne *sięście ani *siąście.
  •  

Wedyowisz

Ja niekiedy używam iście — unikanie tego gerundium wydaje mi się nieraz zbyt pracochłonne. Od siąść, w stylu potocznym powiedziałbym zapewne siadnięcie, pozwalając sobie na dozę supletywizmu (acz gdzieś w dwudziestowiecznej literaturze widziałem siąście bądź -siąście. U Lema?). Podejrzewam, że jest teraz większe parcie na tworzenie rzecz. odczasownikowych wskutek zaniku imiesłowów przysłówkowych (zwł. uprzedniego) i naśladowania stylu biurokratów.

Ciekawe, że już rosyjski nie ma tylu problemów z czasownikami z rodziny iść i są imiesłowy w rodzaju обойденный.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Zaskoczę was,
Nigdy nie było żadnego **iścia. Jeżeli kiedyś zaistniało, to jako sztuczność.

Było szcie (z PS *šьstьje) - nieregularność jeszcze z prasłowiańskiego.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Spiritus

Jak dla mnie, iście jest naturalną formą używaną potocznie przez wiele osób, które znam.

Przecież mamy: przejście, wyjście, wejście, najście...
  •  

Τόλας

Cytat: Spiritus w Luty 15, 2017, 19:31:26
Jak dla mnie, iście jest naturalną formą używaną potocznie przez wiele osób, które znam.

Przecież mamy: przejście, wyjście, wejście, najście...
To.

Zaintrygowało mnie to, kiedy przeczytałem gdzieś "...marsz przez las..." Marsz - pożyczka - opisuje powszechną czynność, na którą trudno znaleźć polskie słowo. Chód, chodzenie tu nie pasują znaczeniowo. Dziwna sytuacja.
Idzenie od iść wyprowadziłem przez analogię: plecenie od pleść, ale chyba błędnie.

Cytat: Obcy w Luty 15, 2017, 11:33:52
To na poważnie? Przecież niemal każdy obeznany w polskiej gramatyce wie, że iść to pod tym względem czasownik defektywny (kiedyś zapewne było *iście).
Poważnie, poważnie... Chociaż, czy ja wiem?
  •  

Widsið

  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Jeśli w XXI wieku Doroszewski ma być autorytetem, to ja jestem jakiś pojechany czy co...
  •  

Spiritus

Cytat: Obcy w Luty 16, 2017, 14:30:30
Jeśli w XXI wieku Doroszewski ma być autorytetem, to ja jestem jakiś pojechany czy co...
Ale autorytetem może być uzus i zdrowy rozsądek. Taka forma powstała (na nowo) i stała się popularna, bo jest skrajnie przydatna.

Nie rozpierdziela ona przecież jakoś systemu gramatycznego polszczyzny - ba, nawet bym powiedział, że łata dziurę, jaką jest ta dziwna nieobecność w standardowym języku pisanym gerundium tak podstawowego czasownika, mimo że czasowniki pochodne jak najbardziej je posiadają.
  •  

Widsið

Cytat: Obcy w Luty 16, 2017, 14:30:30
Jeśli w XXI wieku Doroszewski ma być autorytetem, to ja jestem jakiś pojechany czy co...
Not the point, ale Spiritus już w sumie wyjaśnił ;)
  •  

Todsmer

Czy dla was czymś się różni gdzie idziesz? od dokąd idziesz? Oprócz oczywiście pewnej różnicy w tonie (bądź rejestrze) wypowiedzi.

Pytam, bo dla mnie jest tu chyba pewna różnica: gdzie idziesz? jest bardziej uniwersalne, kładące nacisk głównie na cel, natomiast dokąd idziesz? kładzie również nacisk na samą podróż/wędrówkę. Ciężko mi to określić.
  •