Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Icefał

Z grubsza to samo znaczą, tyle że dokąd pyta bardziej o czynność wykonywaną po dotarciu a gdzie raczej o miejsce
  •  

Silmethúlë

Tak, na pytanie ,,gdzie idziesz?" zazwyczaj odpowiadam ,,w Poznaniu" albo ,,na chodniku", na ,,dokąd idziesz?" odpowiadam, jaki jest mój cel podróży. Samemu zamiast pierwszego raczej zadaję pytanie ,,gdzie jesteś?".
  •  

Feles

Cytat: Silmethúlë w Luty 18, 2017, 12:57:27
Tak, na pytanie ,,gdzie idziesz?" zazwyczaj odpowiadam ,,w Poznaniu" albo ,,na chodniku", na ,,dokąd idziesz?" odpowiadam, jaki jest mój cel podróży. Samemu zamiast pierwszego raczej zadaję pytanie ,,gdzie jesteś?".
Jak ktoś ci odpowie ,,idę tutaj ..." albo ,,idę tam ...", to też go poprawiasz na ,,idę dotąd ..." i ,,idę dotamtąd ..."?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

Obciach pojawia się już w ,,Złym" Tyrmanda. Ciekawe, że ten termin przetrwał tyle dekad i dalej co poniektórzy widzą w nim jakiś nowy młodzieżowy slang (a przynajmniej było tak kilka lat temu). A funkcjonował ramię w ramię z różnymi takimi w dechę i klawo. Znacie jeszcze jakieś zaskakująco stare slangizmy, ciągle używane?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Τόλας

#1984
Czad (i różne jego mutacje), zdaje się, wciąż funkcjonuje, a chyba pochodzi z punkowych czasów.


Na marginesie, już w przedwojennych filmach aktorom zdarzało się mówić anczam. To nie jest efekt wprowadzenia (likwidacji) gimnazjów.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Toyatl w Luty 21, 2017, 15:58:01
Na marginesie, już w przedwojennych filmach aktorom zdarzało się mówić anczam. To nie jest efekt wprowadzenia (likwidacji) gimnazjów.

Renia w tej samej książce też sugeruje rozkład nosówek i reanalizę ręki jako /rɛnka/.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Cytat: Wedyowisz w Luty 21, 2017, 15:27:18Znacie jeszcze jakieś zaskakująco stare slangizmy, ciągle używane?
Gość w znaczeniu "osoba", trafia się w tłumaczeniu Platona autorstwa Witwickiego sprzed stu lat.
P.S. To prawda.
  •  

Wercyngetoryks

Istnieje jakikolwiek przystępny antonim do faworyta?
ChWDChRL
  •  

spitygniew

Spotkaliście się kiedyś z użyciem samych form 3. osoby l.p., z pominięciem pan/pani, jako formy grzecznościowej? Mówi tak jeden z bohaterów Pokotu, a ja przypominam sobie, że chyba tylko Poguś rzekomo miał to stosować, u normalnych użytkowników polszczyzny nie zetknąłem się z tym nigdy.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Luty 23, 2017, 11:07:36
Spotkaliście się kiedyś z użyciem samych form 3. osoby l.p., z pominięciem pan/pani, jako formy grzecznościowej? Mówi tak jeden z bohaterów Pokotu, a ja przypominam sobie, że chyba tylko Poguś rzekomo miał to stosować, u normalnych użytkowników polszczyzny nie zetknąłem się z tym nigdy.

Tak. Przywodzi mi to na myśl obraz takiej babiny-starowinki ze ściany wschodniej.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Feles

Dla mnie to brzmi jak taka mniej uprzejma, może nawet patronizująca wersja zwykłych form.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Icefał

Jak wyglądały nazwy zakończone na -ck po psł.?
  •  

Siemoród

Cytat: Maorycy w Marzec 01, 2017, 21:24:05
Jak wyglądały nazwy zakończone na -ck po psł.?
*-tьskъ, *-čьskъ
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Τόλας

Rozróżniacie w swobodnej wymowie początkowe /vja/ w słowach wjazd, wiadukt i wiadro?
  •  

Siemoród

Cytat: Toyatl w Marzec 02, 2017, 22:25:56
Rozróżniacie w swobodnej wymowie początkowe /vja/ w słowach wjazd, wiadukt i wiadro?
Tak, zgodnie z pisownią. We wjeździe mam twarde [v], a w wiadukcie i wiadrze miękkie.

Ostatnio nawet odnoszę wrażenie, że odróżniam [dje] i jakiś jego miększy wariant.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •