Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

  •  

poloniok

Wiem, ale chodzi mi o to czy to słowo jeden Polak wymyślił i wprowadził je w Staropolszczyźnie czy to zapożyczenie z jakiegoś języka (jeżeli wbije notalingua to nic nie wyjdzie)
  •  

Widsið

  •  

Kazimierz

Dlaczego D.lm. od słowa "torba" to "toreb", a zdrobnienie to "torebka". W odmianie innego podobnie brzmiącego zapożyczenia, a mianowicie w słowa "korba" przecież nie występuje e ruchome.

PS Osobiście mówie "torb".
  •  

Icefał

Bo e ruchome wstawia się wedle woli
  •  

Obcy

Cytat: Kazimierz w Sierpień 16, 2017, 16:08:34
Dlaczego D.lm. od słowa "torba" to "toreb", a zdrobnienie to "torebka". W odmianie innego podobnie brzmiącego zapożyczenia, a mianowicie w słowa "korba" przecież nie występuje e ruchome.\

No właśnie ciekawe - czeskie słowniki w w takich wypadkach są bardziej liberalne i przeważnie mają dwie równoważne formy. Tak się składa, że Czesi też mają torbę i korbę, a wstawianie e w "spisownej" czeszczyźnie jest w obu wypadkach fakultatywne.
  •  

Widsið

Cytat: poloniok w Sierpień 06, 2017, 15:13:21
Wiem, ale chodzi mi o to czy to słowo jeden Polak wymyślił i wprowadził je w Staropolszczyźnie czy to zapożyczenie z jakiegoś języka (jeżeli wbije notalingua to nic nie wyjdzie)
Spróbuj "nota lingua" i powinny pojawić się wyniki.
  •  

Kazimierz

Cytat: poloniok w Sierpień 06, 2017, 15:13:21
Wiem, ale chodzi mi o to czy to słowo jeden Polak wymyślił i wprowadził je w Staropolszczyźnie czy to zapożyczenie z jakiegoś języka (jeżeli wbije notalingua to nic nie wyjdzie)
To, że jakiś Polak wymyślił akurat niczego nie zmienia. To słowo nadal jest utworzone z obcych morfemów. Witamina to też określenie wprowadzone przez Polaka...
  •  

poloniok

#2108
Czy formy jak krtań, drgać, klnię, etc. są w rzecywistości (znaczy etymologicznie mówiąc) nie poprawne? Miało się by nazywać "kartań", "dziergać", etc.?
  •  

Obcy

#2109
Cytat: poloniok w Sierpień 18, 2017, 16:27:13
Czy formy jak krtań, drgać, klnię, etc. są w rzecywistości (znaczy etymologicznie mówiąc) nie poprawne? Miało się by nazywać "kartań", "dziergać", etc.?

Co do pierwszego, to zapewne gdzieś bardzo wcześnie, już w scs-ie, wystąpiła oboczna forma wynikająca z przestawki *ъr > *rъ i stąd mamy grtań > krtań zamiast oczekiwanej *gartani. Co do kolejnych wyrazów, to z pewnością musi być regularny rozwój, bo mamy formy ze wzdłużoną samogłoską podrygiwać (*ry : *rь) i przeklinać (*li : *lь). No i pamiętaj na przyszłość: jer nie zanika w *ъr, *ъl, *ьr, *ьl, ale już zanika w *rъ, *lъ, *rь, *lь.

PS dziergać już istnieje w polszczyźnie i czasownik ten pochodzi od *dьrgati (rdzeń obecny też w bałtyjskich i germańskich).
  •  

poloniok

Cytat: Obcy w Sierpień 18, 2017, 17:53:49
Cytat: poloniok w Sierpień 18, 2017, 16:27:13
Czy formy jak krtań, drgać, klnię, etc. są w rzecywistości (znaczy etymologicznie mówiąc) nie poprawne? Miało się by nazywać "kartań", "dziergać", etc.?

Co do pierwszego, to zapewne gdzieś bardzo wcześnie, już w scs-ie, wystąpiła oboczna forma wynikająca z przestawki *ъr > *rъ i stąd mamy grtań > krtań zamiast oczekiwanej *gartani. Co do kolejnych wyrazów, to z pewnością musi być regularny rozwój, bo mamy formy ze wzdłużoną samogłoską podrygiwać (*ry : *rь) i przeklinać (*li : *lь). No i pamiętaj na przyszłość: jer nie zanika w *ъr, *ъl, *ьr, *ьl, ale już zanika w *rъ, *lъ, *rь, *lь.

PS dziergać już istnieje w polszczyźnie i czasownik ten pochodzi od *dьrgati (rdzeń obecny też w bałtyjskich i germańskich).

To znaczy że te owe formy są prawidłowe czy nie? Bo teraz trochę nie rozumiem
  •  

Kazimierz

Z tych , o które pytałeś tylko krtań jest nieregularna.
  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Sierpień 18, 2017, 19:43:18
Z tych , o które pytałeś tylko krtań jest nieregularna.

Dzięki za odpowiedź

A co z trwać i krnąbrny? (Ile takich pseudo-sylaba-bez-samogłosek'owych słów w ogóle w Polskim istnieje?)
  •  

poloniok

Czy istnieje lub istniał polski odpowiednik od czeskiego słowa "hmota" (takie coś jak "gmota" możne...)? A jeżeli tak czy ma lub miał to samo znaczenie?
  •  

Kazimierz

#2114
Tutaj jest, że to z jakiegoś *gom-.
EDIT: Ale niestety możliwe, że to z łaciny.
  •