Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

Cytat: ɈʝĴ w Sierpień 23, 2017, 20:37:04
Cytat: Kazimierz w Sierpień 23, 2017, 20:36:01
Cytat: ɈʝĴ w Sierpień 23, 2017, 20:34:44
Ktoś potrafiłby wyjaśnić ortografię nazwiska Ćosić?
Jugosławia
Podobno Kraków. :-X
Ale pewnie pochodzenie południowosłowiańskie. Inaczej na pewno by nie było ć przed samogłoską, a nazwisko kończyło by się na -ic, lub -icz. Jeśli chodzi ci o tę osobę to nie mam pojęcia, ale ta filologia serbska i chorwacka może o czymś świadczyć.
  •  

ɈʝĴ

  •  

Henryk Pruthenia

Właśnie lecie na TVP INFO i jak ona jest strasznie denerwująca - nie wiem jak można mieć taki akcent i maniery!

ɈʝĴ

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 23, 2017, 20:47:08
Właśnie lecie na TVP INFO i jak ona jest strasznie denerwująca - nie wiem jak można mieć taki akcent i maniery!
Z tego się o niej dowiedziałem.
  •  

poloniok

Czy są gwary/dialekty polskiego w jakich zachowała się liczba podwójna? Nie chodzi mi o takie przykłady jak ręka  ręce - ręki, tylko o aktywne używanie liczby podwójniej
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Siemoród

Cytat: poloniok w Sierpień 31, 2017, 13:57:15
Czy są gwary/dialekty polskiego w jakich zachowała się liczba podwójna? Nie chodzi mi o takie przykłady jak ręka  ręce - ręki, tylko o aktywne używanie liczby podwójniej
W przypadku konjugacji nie słyszałem, ale w deklinacji i owszem - niektóre gwary (przynajmniej według wydanych jeszcze za komuny podręczników djalektologji polskiej) używają końcówki -ta zamiast -cie w kontekście liczby podwójnej (nie "co robita" używane potocznie w kontekście liczby mnogiej).
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

Cytat: Siemoród w Sierpień 31, 2017, 17:07:11
Niektóre gwary (przynajmniej według wydanych jeszcze za komuny podręczników djalektologji polskiej) używają końcówki -ta zamiast -cie w kontekście liczby podwójnej (nie "co robita" używane potocznie w kontekście liczby mnogiej).

Wg tej mapy rozróżnienie na liczbę podwójną i liczbę mnogą w czasownikach się zachowało w niektórych obszarach pomiędzy Mazowszem a Małopolską, ale wątpię, żeby jakikolwiek człowiek z młodego pokolenia jeszcze się do tego stosował.
  •  

Wercyngetoryks

Każdzi - zwyczajne słowo czy przesada, zwyrodnienie? Mi się ono podoba.

Przykład: "Polacy to ludzie jak każdzi inni."
ChWDChRL
  •  

Kazimierz

To nie ma oficjalnie takigo słowa? Według mnie całkiem normalne i przydatne.
  •  

Siemoród

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 02, 2017, 16:18:59
To nie ma oficjalnie takigo słowa? Według mnie całkiem normalne i przydatne.
Nie ma, bo po polsku przyjęło się miast takiego hypotetycznego słowa stosować "wszyscy". "Każdy ludzie" jest praktycznie niegóglowalne i brzmi źle, w odróżnieniu od normalnego "wszyscy ludzie". Chyba nawet w staropolszczyźnie czegoś takiego się nie spotykało. Podobnie po serbsku nie mówi się "сваки људи", ale "све људи". Co innego natomiast po rosyjsku, gdzie "каждые" jest bardzo często spotykane tak w mianowniku jak i w innych przypadkach.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Silmethúlë

Co miałoby znaczyć? Dla mnie każdy funkcjonuje tylko w licznie pojedynczej – i służy do oznaczenia jakiegoś nieokreślonego przedstawiciela grupy jako reprezentatywnego dla całej grupy. Każdy kot jest ssakiem = wszystkie osobniki ze zbioru kotów są ssakami.

Stąd stwierdzenie Polacy to naród jak każdy inny jest perfekcyjnie OK. Ale każdy nie działa dla mnie w liczbie mnogiej, w ogóle. *Polacy to ludzie, jak każdzi inni wymuszałoby istnieje jakichś ludziów, będących gramatycznie w liczbie mnogiej, ale tworzących jakąś spójną jednostkę, ale ludzie IMO takie znaczenia nie mają (można by to porównać do ang. people 'lud' – ale znów, ang. people w tym znaczeniu jest w l.poj. Anglik nie powie *people like every others, tylko people like every other).

A jak potrzebujesz użyć liczby mnogiej i określić, że określasz całą grupę, wszystkie jednostki w jej wnętrzu, to po to jest (współcześnie praktycznie tylko mnogie) wszyscy, wszystkiePolacy to ludzie, jak wszyscy inni.
  •  

Kazimierz

Jak dla mnie, każdzi ludzie to jednak nie to samo co wszyscy
ludzie, każdzi to jakby wszystkie rodzaje ludzi, jacykolwiek ludzie, natomiast wszyscy to poprostu wszyacy.
  •  

Silmethúlë

Polacy to lud, jak każdy inny, Polacy to rodzaj ludzi, jak każdy inny, Polacy to grupa ludzi, jak każda inna – owszem. Ale po prostu ludzie to dla mnie nie jest jakaś jednostka ludzi (naród, lud, subkultura, jakikolwiek rodzaj ludzi), ale po prostu liczba mnoga ,,człowieka", więc dla mnie żadne każdzi ludzie po prostu nie ma sensu, bo słowo ludzie nie oznacza jednostki z jakiejś bardziej-mnogiej-grupy-grup-ludzi.
  •  

Noqa

Jak wymawiacie wymigiwać?
U mnie następuje zawsze uzgodnienie dwóch pierwszych głosek, najczęściej do formy [wymygiwać], choć podejrzewam, że w odpowiednich kontekstach fonetycznych pojawia się też [wimigiwać]. Co istotne, ujednolicenie nie następuje, gdy sylaba po /wymi/ nie jest przednia, np. wymiguje się - [wymiguje śe]. Efekt w przypadku przywidywać jest słaby i przesunięty w stronę [pżiwidywać], zapewne ze względu na popularność morfemu wid (przez co obecne tam [ i ] jest bardzo silne).

Przychodzą wam do głowy jeszcze jakieś wyrazy w formie C(C)yC(C)iC(C)V_przednia lub C(C)iC(C)yC(C)V_przednia?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •