Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

elslovako

Hmm, druga spółgłoska u mnie to zawsze [i], natomiast trzecia lekko się u mnie cofa do pozycji [ɪ], dodatkowo nie zawsze zmiękczając to [g] - powstaje mi coś w stylu [vɘmʲigʲɪvat͜ɕ] ~ [vɘmʲigɪvat͜ɕ]
  •  

poloniok

  •  

Icefał

Ja mam wymigi
Podobnie z niektórymi słowami z łaciny, że się asymilują y, i z kolejnych sylab
  •  

Siemoród

Ja szczerze mówiąc mam problemy z wymową tego słowa i kolibię się między [vəmɪˈgʲivat͜ɕ] i [vɘmʲigʲɪvat͜ɕ], nawet czasem bez zmiękczonego g.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Noqa

Cytat: Obcy w Sierpień 20, 2017, 21:41:08
Cytat: Kazimierz w Sierpień 20, 2017, 20:49:24
Jak to? Nie widzę powiązania w znaczeniu.

Żąć kiedyś oznaczało "ściskać coś" (prasłowiańskie *žęti / *žьmǫ, bo jeszcze było *žęti / *žьnǫ), a gomółka to coś kulistego. Już widać powiązanie: żeby coś było kuliste, to powinno być ściśnięte.

Reanimuję. Czy to żąć może mieć związek z gęsty? Znalazłem tę stronę, która wydaje się to sugerować, ale jest niestety po litewsku.

Są jeszcze jakieś przetrwałe do dziś kognaty tego żąć, poza tym co tutaj?

EDIT: Ciekawe, u mnie /wymigi/ [wimigi]
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Siemoród

Cytat: Noqa w Wrzesień 02, 2017, 22:55:11
Są jeszcze jakieś przetrwałe do dziś kognaty tego żąć, poza tym co tutaj?
Zdaje się, że żądło, ale ma też inną, pokrętną etymologię.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Dynozaur

#2151
Żądło jest od tego żęcia, t.j. ścinania (n.p. zboża, stąd żniwa).

Ta inna etymologja widnieje u Derksena. Zawsze mnie śmieszyła - typowy przykład naukowego "mącenia wody". Pewnie od tych wszystkich kosmicznych rekonstrukcyj, najprostsze rozwiązanie nawet nie przyszło im do głowy.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

SchwarzVogel

#2152
Bańkowski i Boryś znowu się zgadzają tutaj - istotnie gęsty ma mieć związek z 'żąć'.

Obaj przypuszczają że gęsty ma pochodzić od gǫty , dzisiaj powiedzielibyśmy 'żęty' (gdyby ktoś tego używał:P). Obecność 's' Boryś uzasadnia analogią do 'częsty' czy 'tłusty'....

Podają czeskie i słowackie dialektalne 'hutný' jako regularne postacie o tym znaczeniu "gęsty, krzepki, masywny'.


EDIT:

Sprawdziłem Derksenne 'żądło' - "coś, czego się żałuje"? Czy "coś czym się kogoś, żali, sprawiając, że 'żaleje' i boleje"?? XD
  •  

Henryk Pruthenia

Jak byście zrobili zdrobnienie od "pisać"?
Nic mi nie przychodzi do głowy.

Pluur

  •  

Henryk Pruthenia


Obcy

Ja z kolei reanimuję problem liczby mnogiej od słowa każdy. Są konteksty, w których bezsprzecznie jest to potrzebne, między innymi chodzi o sytuację, w której rzeczownik w liczbie mnogiej nazywa jeden obiekt (konkretny lub abstrakcyjny), np.: każde wybory w tym kraju są owiane skandalem; z każdymi kolejnymi przygotowaniami powinno być coraz lepiej, podczas każdych targów w tym mieście odbywają się pokazy uliczne.

Z tego wynika, że w rodzaju męskoosobowym liczby mnogiej nie tworzymy formy od każdy, ponieważ w tej grupie rzeczowniki nazywają wyłącznie zbiór osób płci męskiej lub obu płci.
  •  

Widsið

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 03, 2017, 18:36:27
Jak byście zrobili zdrobnienie od "pisać"?
Nic mi nie przychodzi do głowy.
W Krajnie i na Kaszubach powszechne są formy typu piskać.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Widsið w Wrzesień 04, 2017, 12:13:10
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 03, 2017, 18:36:27
Jak byście zrobili zdrobnienie od "pisać"?
Nic mi nie przychodzi do głowy.
W Krajnie i na Kaszubach powszechne są formy typu piskać.
Ciekawe, ale jak dla mnie zbyt podibne du pisku :)
Najlepiej to zdrabniać albo przez zmiękczenie, albo przez -ciać :)

Τόλας

  •