Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Cytat: Wedyowisz w Wrzesień 10, 2017, 17:51:21
Cytat: Siemoród w Wrzesień 09, 2017, 15:33:02Czym może być to trzecie a to nie mam pojęcia, wątpię by dawna polszczyzna rozróżniała w wymowie aż trzy barwy a.

Po prostu nosówką, ą nie miało wtedy jeszcze takiej barwy jak obecnie.
O tem to ja wiem. Ja tu miałem na myśli tryplet a á à i podobny e é è, gdzie nie widzę sensu trzecich liter z tych zestawów.

Cytat: poloniok w Wrzesień 10, 2017, 19:09:21
Co mnie najwięcej dziwi jest że k temu są jeszcze trzy rodzaje e, ale znowu jeno dwaj rodzaje o...

Ciekawe czemu tak to jest, widocznie tutaj przy o zaznaczono pod względem barwy fonetycznej, jasne i pochylone o. To albo rzeczywiście mieli a i e wtedy trzy barwy, albo a/á (i e/é) mieli tą samą barwę i byli odróżniono pod względem etymologicznym


W moim piśmie istnieją ligatury <ch>, <rz> i <cz>:

O ile mi wiadomo, Kochanowski podobnie kombinował i tak jak <sz> zapisywał jako , <ſʒ>, co przeszło nawet w <ß>, ale z pozostałymi dwuznakami też tak kombinował, jak się dobrze przyjrzeć drukom.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

poloniok

Nie wiem, czyś ty teraz mnie źle zacytował, bo mi chodziło w tym, co tutaj mnie zacytowano, o coś innego, a nie o ligatury w piśmie

Tak czy siak, jeżeli ktoś może mi powiedzieć, czym się, nad podstawie prasłowiańską, odróżnia żaden (wówczas zapisywano jako żàdny) od innych słów z głoską pochyloną, byłbym wdzięczny. W takim razie dałoby się ewentualnie powiedzieć, kiedy by się a, a kiedy by się à mówiło.
  •  

Kazimierz

Cytat: Siemoród w Wrzesień 10, 2017, 20:31:37
W moim piśmie istnieją ligatury <ch>, <rz> i <cz>:

O ile mi wiadomo, Kochanowski podobnie kombinował i tak jak <sz> zapisywał jako , <ſʒ>, co przeszło nawet w <ß>, ale z pozostałymi dwuznakami też tak kombinował, jak się dobrze przyjrzeć drukom.
Trochę naciągane te twoje ligatury, jakby tak na to spojrzeć to w moim piśmie odręcznym każde słowo jest ligaturą ;-) W moim piśmie odręcznym czasami cz wygląda jak ç. Tak też piszą moi rodzice.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Siemoród w Wrzesień 10, 2017, 20:31:37
Cytat: Wedyowisz w Wrzesień 10, 2017, 17:51:21
Cytat: Siemoród w Wrzesień 09, 2017, 15:33:02Czym może być to trzecie a to nie mam pojęcia, wątpię by dawna polszczyzna rozróżniała w wymowie aż trzy barwy a.

Po prostu nosówką, ą nie miało wtedy jeszcze takiej barwy jak obecnie.
O tem to ja wiem. Ja tu miałem na myśli tryplet a á à i podobny e é è, gdzie nie widzę sensu trzecich liter z tych zestawów.

Ztcp chodzi o to, że te diakrytyki są w zamyśle opcjonalne, ‹a› to dowolne ,,a", a gravis i kreska oznaczają zwykłe i pochylone (niekoniecznie w tej kolejności).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

poloniok

Cytat: Wedyowisz w Wrzesień 10, 2017, 21:34:21
Cytat: Siemoród w Wrzesień 10, 2017, 20:31:37
Cytat: Wedyowisz w Wrzesień 10, 2017, 17:51:21
Cytat: Siemoród w Wrzesień 09, 2017, 15:33:02Czym może być to trzecie a to nie mam pojęcia, wątpię by dawna polszczyzna rozróżniała w wymowie aż trzy barwy a.

Po prostu nosówką, ą nie miało wtedy jeszcze takiej barwy jak obecnie.
O tem to ja wiem. Ja tu miałem na myśli tryplet a á à i podobny e é è, gdzie nie widzę sensu trzecich liter z tych zestawów.

Ztcp chodzi o to, że te diakrytyki są w zamyśle opcjonalne, ‹a› to dowolne ,,a", a gravis i kreska oznaczają zwykłe i pochylone (niekoniecznie w tej kolejności).

Aha, no ale czemu wtedy mamy jeno o i ó, a nie dodatkowe ò?
  •  

Kazimierz

Może się pomylili na Wikipedii  :-P
  •  

ɈʝĴ

#2181
U mnie są ligatury ch i rz:
Spoiler
[Zamknij]
Duża grafika (nie umiem zmniejszyć) :-[
  •  

Kazimierz

O! Takich wcześniej nie widziałem!
  •  

Τόλας

Fajne ligaturki, tylko obawiam się, że nieczytelne.
  •  

ɈʝĴ

#2184
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 11, 2017, 16:15:05
O! Takich wcześniej nie widziałem!
Obu, czy tylko jednej? U mnie wszyscy w rodzinie tak piszą (z wyjątkiem kuzyna).
Cytat: Toyatl w Wrzesień 11, 2017, 16:17:46
Fajne ligaturki, tylko obawiam się, że nieczytelne.
I tak mam dysgrafię ;-).
  •  

Kazimierz

Cytat: ɈʝĴ w Wrzesień 11, 2017, 16:20:00
Obu, czy tylko jednej? U mnie wszyscy w rodzinie tak piszą (z wyjątkiem kuzyna).
Obu. To rz jest jeszcze możliwe, chociaż wielkie wygląda jak B, ale ch to już jest kosmos. Nie rozczytałbym tego :-P
  •  

Wedyowisz

Ja zauważyłem, że prawie zawsze łączę w piśmie odręcznym ‹rz› w taki gryzmoł zbliżony trochę do szkolnego ‹n›.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Te łączenie do "n" jest chyba dość powszechne i z tego co wiem, niezależne. Ot, tak się składają znaki latynicy.

poloniok

Trochę dziwne pytanie, ale jednak muszę się zapytać

Mówimy w poprzek, jeżeli np. kotlet kroimy w poprzek. Wiem, co ta konstrukcja znaczy. Ale co dokładnie znaczy poprzek? Nic nie umiałem na ten temat znaleźć. Skąd się w ogóle taka konstrukcja wzięła?
  •  

Obcy

#2189
Prasłowiańskie dziedzictwo. Patrz, co znaczy po serbochorwacku preko - przez, poprzez, ponad, powyżej.
  •