Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ліцьвін

#2205
W tym przykładzie pasuje tylko "które".
Edit: Nie zauważyłem, że napisałeś: to jest to zdjęcie, (...)
Te drugie "to" wydaje mi się zbędne ale jeśli chcesz już je użyć to wtedy zamiast "ja zrobiłem" lepiej będzie napisać "je zrobiłem" i wtedy akurat już może i lepiej pasuje "co" czyli "To jest to zdjęcie co je zrobiłem" choć to zdanie i tak jest trochę mało polskie. Ja bym najlepiej z tego drugiego "to" zrezygnował i napisał "To jest zdjęcie, które zrobiłem".

Litewski = Białoruski
  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 23, 2017, 13:43:59
Potocznie mówi się raczej co, a staranniej który. Chyba można też powiedzieć w tej sytuacji jaki, ale jest to raczej rzadkie.

No ale co teraz różnica między który i jaki?

Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 13:46:09
W tym przykładzie pasuje tylko "które".

No ale powiedz czemu, bo dla mnie pasowałyby wszystkie trzy opcje.

  •  

poloniok

Ja bym uważał że "który" tylko pasuje używać na początku zdania "Które auto to jest?" a "jaki" byłby na wstęp do zdania względnego "Zdjęcie, jakie zrobiłem". "Co" jako wstęp do zdania względnego byłby potoczny.

Ale to tylko polski zrozumiany przez Polonioka, więc pytam was żeby wiedzieć dokładnie: Jak to jest? Proszę mi powiedzieć dokładne gramatyczne zasady, że "w tym i siym przypadku należy się używać np. 'jaki'".

  •  

Ліцьвін

Bo ta opcja brzmi mi intuicyjnie najbardziej polsko? "To jest to zdjęcie, co ja zrobiłem." brzmi jakby pisał jakiś analfabeta co języka prawie nie zna. "Co" się nie używa przed ja i czasownikiem w pierwszej osobie i czasie przeszłym w tym kontekście. "Co ja zrobiłem" pasowałoby tylko gdybyś pytał się coś takiego uczynił i np. tego żałował. "Jakie" też nie pasuje w tej sytuacji. Też bardziej mi pasuje do pytania.
CytatJa bym uważał że "który" tylko pasuje używać na początku zdania "Które auto to jest?" a "jaki" byłby na wstęp do zdania względnego "Zdjęcie, jakie zrobiłem". "Co" jako wstęp do zdania względnego byłby potoczny.
Właśnie nie do końca. Gdy pytasz to mówisz "Jakie to jest auto?", a gdy oznajmiasz to mówisz "Zdjęcie, które zrobiłem."  Choć oczywiście też możesz spytać "Które to jest auto?" jeśli chcesz się dowiedzieć czy to jest auto trzecie, piąte itp. ale chyba nie o to ci teraz chodziło, nie?

Litewski = Białoruski
  •  

poloniok

Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 14:01:47
Bo ta opcja brzmi mi intuicyjnie najbardziej polsko? "To jest to zdjęcie, co ja zrobiłem." brzmi jakby pisał jakiś analfabeta co języka prawie nie zna. "Co" się nie używa przed ja i czasownikiem w pierwszej osobie i czasie przeszłym w tym kontekście. "Co ja zrobiłem" pasowałoby tylko gdybyś pytał się coś takiego uczynił i np. tego żałował. "Jakie" też nie pasuje w tej sytuacji. Też bardziej mi pasuje do pytania.
CytatJa bym uważał że "który" tylko pasuje używać na początku zdania "Które auto to jest?" a "jaki" byłby na wstęp do zdania względnego "Zdjęcie, jakie zrobiłem". "Co" jako wstęp do zdania względnego byłby potoczny.
Właśnie nie do końca. Gdy pytasz to mówisz "Jakie to jest auto?", a gdy oznajmiasz to mówisz "Zdjęcie, które zrobiłem."  Choć oczywiście też możesz spytać "Które to jest auto?" jeśli chcesz się dowiedzieć czy to jest auto trzecie, piąte itp. ale chyba nie o to ci teraz chodziło, nie?

A co z "zdjęcie, jakie jest czarno-białe"? Tyle ile teraz cię rozumiem, to "jakie" się używa jeżeli się chcę wiedzieć "jak coś jest" ("Jakie to jest auto - To zielone" - "Jaki chłopak dostał 1 - Ten chudy"), a które jeżeli chodzi o obiekt ("Które to jest auto? - To koło tego sklepu" - "Który chłopak dostał 1? - Ten z czarną koszulką"). Racja?
  •  

Ліцьвін

#2210
"Które" też mi tu lepiej pasuje. Tak, właśnie o to mi chodzi.
Edit: Chociaż co do tego zielonego auta to też możesz spytać "które to jest auto". Obie formy są tu poprawne.

Litewski = Białoruski
  •  

Kazimierz

Cytat: poloniok w Wrzesień 23, 2017, 13:50:42
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 23, 2017, 13:43:59
Potocznie mówi się raczej co, a staranniej który. Chyba można też powiedzieć w tej sytuacji jaki, ale jest to raczej rzadkie.

No ale co teraz różnica między który i jaki?

Nie rozumiem pytania. Pytasz się czy istnieje między jakaś różnica w użyciu, albo w znaczeniu?

Jaki nie jest raczej używane, co jest potoczne, natomiast najwłaściwsze było by w tym miejscu który.

Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 14:01:47
Bo ta opcja brzmi mi intuicyjnie najbardziej polsko? "To jest to zdjęcie, co ja zrobiłem." brzmi jakby pisał jakiś analfabeta co języka prawie nie zna. "Co" się nie używa przed ja i czasownikiem w pierwszej osobie i czasie przeszłym w tym kontekście. "Co ja zrobiłem" pasowałoby tylko gdybyś pytał się coś takiego uczynił i np. tego żałował. "Jakie" też nie pasuje w tej sytuacji. Też bardziej mi pasuje do pytania.
Nie zgadzam się z tobą co do użycia co. Sam powiedziałbym np. To jest to zdjęcie, co zrobiłem pięć lat temu.
  •  

Ліцьвін

CytatNie zgadzam się z tobą co do użycia co. Sam powiedziałbym np. To jest to zdjęcie, co zrobiłem pięć lat temu.
Może to jakiś dialektyzm u ciebie? Ja żyję na Ziemiach odzyskanych więc mówimy tu tylko polskim literackim.

Litewski = Białoruski
  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 23, 2017, 14:12:26
Cytat: poloniok w Wrzesień 23, 2017, 13:50:42
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 23, 2017, 13:43:59
Potocznie mówi się raczej co, a staranniej który. Chyba można też powiedzieć w tej sytuacji jaki, ale jest to raczej rzadkie.

No ale co teraz różnica między który i jaki?

Nie rozumiem pytania. Pytasz się czy istnieje między jakaś różnica w użyciu, albo w znaczeniu?

Jaki nie jest raczej używane, co jest potoczne, natomiast najwłaściwsze było by w tym miejscu który.

Pytałem się o różnicę gramatyczną.
  •  

Kazimierz

Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 14:13:30
CytatNie zgadzam się z tobą co do użycia co. Sam powiedziałbym np. To jest to zdjęcie, co zrobiłem pięć lat temu.
Może to jakiś dialektyzm u ciebie? Ja żyję na Ziemiach odzyskanych więc mówimy tu tylko polskim literackim.
Ja też mieszkam na Ziemiach odzyskanych.
  •  

Ліцьвін

To nie wiem widać w mojej okolicy się tak nie mówi. No dla mnie to nie brzmi poprawnie. :v Może zachowało się u was ze wschodu?

Litewski = Białoruski
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 14:01:47
Bo ta opcja brzmi mi intuicyjnie najbardziej polsko? "To jest to zdjęcie, co ja zrobiłem." brzmi jakby pisał jakiś analfabeta co języka prawie nie zna. "Co" się nie używa przed ja i czasownikiem w pierwszej osobie i czasie przeszłym w tym kontekście. "Co ja zrobiłem" pasowałoby tylko gdybyś pytał się coś takiego uczynił i np. tego żałował. "Jakie" też nie pasuje w tej sytuacji. Też bardziej mi pasuje do pytania.
Ja i pisać umiem, i też tak mówię. Mówię też "jaki". A więc:
Zdjęcie, jakie zrobiłem.
Zdjęcie, co zrobiłem.
Zdjęcie, które zrobiłem.

Przy czym o ile pierwsze dwa mają odcień nieradopolski (a ten pierwszy to chyba dość wąski dialektyzm), to ostatni jest po prostu standardowy jedynie.

Ліцьвін

No cóż, nie moja wina, że jedynie radopolski znam. :( W wyniku przesiedleń dialektem żadnym nie mówię, więc mogę jedynie radzić tyle co wiem. Najwyraźniej się myliłem. Moja wiedza ogranicza się tylko do okolicy w jakiej jestem, gdzie dialektu z wiadomych przyczyn żadnego nie ma. :v

Litewski = Białoruski
  •  

poloniok

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 14:29:26
Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 14:01:47
Bo ta opcja brzmi mi intuicyjnie najbardziej polsko? "To jest to zdjęcie, co ja zrobiłem." brzmi jakby pisał jakiś analfabeta co języka prawie nie zna. "Co" się nie używa przed ja i czasownikiem w pierwszej osobie i czasie przeszłym w tym kontekście. "Co ja zrobiłem" pasowałoby tylko gdybyś pytał się coś takiego uczynił i np. tego żałował. "Jakie" też nie pasuje w tej sytuacji. Też bardziej mi pasuje do pytania.
Ja i pisać umiem, i też tak mówię. Mówię też "jaki". A więc:
Zdjęcie, jakie zrobiłem.
Zdjęcie, co zrobiłem.
Zdjęcie, które zrobiłem.

Przy czym o ile pierwsze dwa mają odcień nieradopolski (a ten pierwszy to chyba dość wąski dialektyzm), to ostatni jest po prostu standardowy jedynie.

Ale już by się mówiło "To zdjęcie, jakie jest czarno-białe" (bo pyta o naturę zdjęcia, nie o specyficzne zdjęcie)? Czy przy takiej konstelacji tylko i wyłącznie w każdym przypadku używa się "który"? Istnieje w ogóle przypadek gdzie można (lub trzeba) używać "jakie" w wstępie do zdania względnego?

Bo tyle ile ja zrozumiałem, to jeżeli pytanie jest "Jakie to auto", to się pyta o naturę auta, "Zielone auto" na przykład. A "Które to auto?", to się pyta o specyficzne auto, "To koło sklepu" na przykład.
  •  

Kazimierz

Cytat: poloniok w Wrzesień 23, 2017, 14:36:03
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 14:29:26
Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 14:01:47
Bo ta opcja brzmi mi intuicyjnie najbardziej polsko? "To jest to zdjęcie, co ja zrobiłem." brzmi jakby pisał jakiś analfabeta co języka prawie nie zna. "Co" się nie używa przed ja i czasownikiem w pierwszej osobie i czasie przeszłym w tym kontekście. "Co ja zrobiłem" pasowałoby tylko gdybyś pytał się coś takiego uczynił i np. tego żałował. "Jakie" też nie pasuje w tej sytuacji. Też bardziej mi pasuje do pytania.
Ja i pisać umiem, i też tak mówię. Mówię też "jaki". A więc:
Zdjęcie, jakie zrobiłem.
Zdjęcie, co zrobiłem.
Zdjęcie, które zrobiłem.

Przy czym o ile pierwsze dwa mają odcień nieradopolski (a ten pierwszy to chyba dość wąski dialektyzm), to ostatni jest po prostu standardowy jedynie.

Ale już by się mówiło "To zdjęcie, jakie jest czarno-białe" (bo pyta o naturę zdjęcia, nie o specyficzne zdjęcie)? Czy przy takiej konstelacji tylko i wyłącznie w każdym przypadku używa się "który"? Istnieje w ogóle przypadek gdzie można (lub trzeba) używać "jakie" w wstępie do zdania względnego?

Bo tyle ile ja zrozumiałem, to jeżeli pytanie jest "Jakie to auto", to się pyta o naturę auta, "Zielone auto" na przykład. A "Które to auto?", to się pyta o specyficzne auto, "To koło sklepu" na przykład.
Ja bym powiedział To zdjęcie, co jest czarno-białe, albo po prostu w odpowiedzi na pytanie: Czarnobiałe. Co to znaczy: przy takiej konstelacji?

Z tym autem, to dobrze zrozumiałeś.
  •