Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Cytat: Wedyowisz w Marzec 18, 2018, 10:08:59
Gdyby się zachował aoryst, mielibyśmy szanse na czas przyszło-przeszły (w zasadzie ,,ogólny") dla niektórych czasowników, np. przejdzie-przejdzie, strzeli-strzeli.
Ciekawe są też czasowniki mogące być jednocześnie dokonanymi i niedokonanymi, jak np. aresztować. I tak aresztuje może być zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Pluur

Czyli konstrukcje typu mam zrobione będą coraz częstsze?
  •  

Úlfurinn

#2417
Nie daj Boże.
Chociaż, w macedońskim istnieje bardzo podobna konstukcja z czasownikiem има, ale forma ,,jestem zrobił" zdecydowanie nad nią dominuje.
smrt zidum
  •  

Todsmer

Wątpię, choć mam to już napisane chyba dość naturalna.
  •  

Pluur

Tak samo jak mam to już zrobione.
  •  

Obcy

#2420
Czy to nie jest czasem turbobałtyzm twierdzenie, że w staropolskim noga człowieka to była tylko "piecha", a "noga" to była stopa zwierzęcia? Tako rzecze pan Malinowski.
  •  

Wedyowisz

No cóż, wystarczy zajrzeć do Słownika staropolskiego, dostępnego online, żeby stwierdzić, że to nieprawda: noga mogła być ludzka, a żadna piecha tam nie figuruje.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

Jaka jest etymologia końcówki -ski, -owski?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

Cytat: Noqa w Kwiecień 21, 2018, 16:56:28
Jaka jest etymologia końcówki -ski, -owski?

Przypuszczam, że praindoeuropejskie *-iskos to złożenie *-is (tworzy rzeczowniki, vide PS *-ь i np. rzecz, więź) + *-kos (tworzy odprzymiotnikowe rzeczowniki, vide PS *-kъ i np. krzepki, gładki). Nie mówiąc już o dalszych powiązaniach m.in. z niemieckim -isch, a także tym, że -owski to złączenie dzierżawczego -ow + wspomnianego -ski.
  •  

Icefał

Używacie se na sobie wszędzie gdzie się da czy tylko tam gdzie byście dali np. ci zamiast tobie?
  •  

Henryk Pruthenia

No o se nigdy nie mówię na przykład, nikt inny też.

Todsmer

  •  

Wedyowisz

W tych kontekstach co ci, chociaż współzawodniczy ono u mnie z so'ie zależnie od rejestru i nastroju. Nie słyszałem, żeby ktokolwiek mówił o se.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Poza utartymi zwrotami jak daj se spokój to raczej nie używam.
  •  

Τόλας

Ja nawet słyszałem doświadczonego komentatora sportowego, który powtarzał se. Ale to w emocjach, to się wybacza.
U mnie to normalne słówko jak ci, mu itd. i używam go w tych samych kontekstach. Nie rozumiem tej nagonki na se.
  •