Wyspy Brytyjskie i reszta świata w alternatywnej historii Widsiða

Zaczęty przez Widsið, Maj 01, 2012, 04:28:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Jak wspomniałem w odpowiednim temacie, moja wersja języka angielskiego ma zastosowanie w historii alternatywnej. Skupiłem się w niej na obszarze Wysp Brytyjskich, dlatego historia powszechna istnieje tylko w zarysie:
- Anglosasi odpierają najazd normański w 1066, ale ich państwo wchodzi w ponad pięćsetletni okres izolacji gospodarczo-kulturowej;
- wojna stuletnia nie odbywa się, nie ma więc motoru do zjednoczenia Francji, która po dziś dzień pozostaje rozdzielona na trzy części - Francję (północ), Oksytanię (południe) i Burgundię (wschód);
- miała miejsce reformacja i wojny religijne;
- miały miejsce odkrycia geograficzne i kolonizacja, ale udział Anglii był minimalny i ograniczony do wschodniego wybrzeża współczesnych rzeczywistych Stanów Zjednoczonych - jej miejsce zajmują kraje skandynawskie i Niderlandy;
- Hiszpania zostaje zjednoczona;
- unia kalmarska zostaje zerwana, ale Norwegia nie staje się duńską posiadłością i buduje przyjazne relacje ze Szwecją;
- elektor Brandenburgii koronuje się na króla w Prusach;
- ma miejsce wojna trzydziestoletnia, ale udział w niej Hiszpanii jest minimalny;
- ma miejsce wielka wojna północna;
- ma miejsce potop szwedzki;
- ma miejsce rewolucja francuska i wojny napoleońskie;
- głównym ośrodkiem handlu na Bałtyku obok Lubeki staje się Szczecin, a nie Gdańsk;
- rozbiory Polski zostają zatrzymane po powstaniu kościuszkowskim i częściowo cofnięte (odzyskany zabór pruski i austriacki) po wojnach napoleońskich;
- rewolucja francuska trafia na podatny grunt w Anglii, gdzie również dochodzi do rewolucji i obalenia monarchii;
- dochodzi do zjednoczenia Niemiec pod przewodnictwem Prus
- dochodzi do zjednoczenia Włoch;
- dochodzi do zjednoczenia Rumunii;
- Belgia nie powstaje, jej ziemie zostają rozdzielone między Francję a Niderlandy;
- ma miejsce rewolucja komunistyczna, powstaje ZSRR;
- Jugosławia powstaje i zostaje utrzymana w swoim kształcie po dziś dzień
- w I wojnie światowej Anglicy popierają Niemców, w II zachowują "szwedzką neutralność";
- Niemcy przegrywają II wojnę światową, ale nie tracą z tego tytułu żadnych ziem (powrót do granic z epoki Republiki Weimarskiej), powstaje RFN i NRD;
- zjednoczenie Niemiec ma miejsce szybciej, niż upadek komunizmu na wschodzie Europy i jest pierwszym sygnałem tego upadku;
- Unia Europejska pozostaje w sferze planów krajów członkowskich RWPG;
- Irlandia nie jest odrębnym państwem;
- na Wyspach Brytyjskich istnieje tylko Federalna Republika Brytyjska o ustroju zbliżonym do niemieckiego;
- relacje Polski z sąsiadami pozostają dość napięte, wyjątkiem jest kurtuazyjna serdeczność względem Niemiec;
- Ukraina i Białoruś powstają;
- Litwa, Łotwa i Estonia uzyskują niepodległość;
- Imperium Osmańskie ulega rozpadowi, ale nie modernizacji.

To dość ogólny zarys, w najbliższym czasie opowiem więcej o historii Wysp Brytyjskich i ich stanie współczesnym.
  •  

Feles

Czy Polska w tym althiście ma tylko obszary X. Warszawskiego?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Zajmuje taki obszar, jaki by zajmowała, gdyby ZSRR wziął Kresy Wschodnie po II wojnie światowej, zostawiając Niemcy w spokoju.
  •  

Dynozaur

Cytat: Widsið w Maj 01, 2012, 15:05:34
Zajmuje taki obszar, jaki by zajmowała, gdyby ZSRR wziął Kresy Wschodnie po II wojnie światowej, zostawiając Niemcy w spokoju.

Już nie lubię tej althistorji xP
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

  •  

Henryk Pruthenia


Feles

Cytat: Dynozaur w Maj 01, 2012, 20:07:21
Cytat: Widsið w Maj 01, 2012, 15:05:34
Zajmuje taki obszar, jaki by zajmowała, gdyby ZSRR wziął Kresy Wschodnie po II wojnie światowej, zostawiając Niemcy w spokoju.

Już nie lubię tej althistorji xP
Właśnie.
Althist, gdzie Polska jest mniejsza niż obecnie to nie althist. :-(
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Fēlēs w Maj 01, 2012, 21:34:16
Właśnie.
Althist, gdzie Polska jest mniejsza niż obecnie to nie althist. :-(
No właśnie. Najlepszy althist to taki, w którym Polska nie istnieje.
  •  

Widsið

W takim razie nie będę tutaj tej historii opisywał, fanbase państwa polskiego mógłby się tu i ówdzie bardzo wzburzyć ;)
  •  

Henryk Pruthenia


Dynozaur

To może pójdź krok dalej. Że Stalin zatrzymał dla Białoruskiej SSR obszar z Łomżą i Białymstokiem, a dla Ukraińskiej SSR - obszar do Sanu (a może nawet i całe "zacurzonnie" przyłączył).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

Chciałem zostawić Lwów przy Polsce, ale wygenerowałoby to kolejne spory etniczne, więc dla świętego spokoju zostawiłem te ziemie u Stalina ;) Gdybym Białostocczyznę zostawił przy ZSRR, Suwalszczyzna byłaby polską eksklawą, a tego chciałem na mapie politycznej uniknąć :)
  •  

Dynozaur

Eeee... A czy przyłączenie Lwowa do CCCP też nie wzbudziłoby sporów etnicznych, biorąc pod uwagę fakt, że nie ma Ziem Uzyskanych, więc nie ma gdzie przesiedlić tamtejszych Polaków? (taaa, zaraz przyjdzie Poguś i powie coś w stylu "ale jest Sybirz").

A Suwalszczyzna mogłaby być przyłączona do Litwy, przecież Litwa i tak bardzo o nią krzyczała w czasach międzywojennych.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Dynozaur w Maj 01, 2012, 22:48:27
Eeee... A czy przyłączenie Lwowa do CCCP też nie wzbudziłoby sporów etnicznych, biorąc pod uwagę fakt, że nie ma Ziem Uzyskanych, więc nie ma gdzie przesiedlić tamtejszych Polaków? (taaa, zaraz przyjdzie Poguś i powie coś w stylu "ale jest Sybirz").
Но ещё Сибирь.

Widsið

Akurat lwowskim Polakom nie potrzeba aż tak dużo przestrzeni, nie wiem, co z tymi wileńsko-białoruskimi zrobić. Najpewniej obsadzili mocniej inne, słabiej zaludnione regiony :) Nie opisywałem szczególnie Polski w kontekście pojedynczego kraju, ona tylko gdzieś tam towarzyszy i z punktu widzenia Wysp Brytyjskich, które są tutaj centralnym przedstawianym regionem, jest pozbawiona większego znaczenia :)
  •