Autor Wątek: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne  (Przeczytany 275703 razy)

Offline spitygniew

Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Odpowiedź #4815 dnia: Kwiecień 12, 2019, 16:06:00 »
Ale przecież zmienili tylko końcówkę, co świadczy o zrozumieniu litewskiej fleksji - no, oczywistość jeśli chodzi o mieszkańców Litwy xD, ale chyba powinno cię cieszyć, jakby mówili "w Snieczkusie" to też byś się pieklił.
P.S. To prawda.

Offline Torkan

« Odpowiedź #4816 dnia: Kwiecień 12, 2019, 16:17:21 »
Ale dlaczego Snieczka a nie Śnieczka?

The following users thanked this post: Kazimierz

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #4817 dnia: Kwiecień 12, 2019, 17:25:17 »
Ale przecież zmienili tylko końcówkę, co świadczy o zrozumieniu litewskiej fleksji - no, oczywistość jeśli chodzi o mieszkańców Litwy xD, ale chyba powinno cię cieszyć, jakby mówili "w Snieczkusie" to też byś się pieklił.

A gdzie ja się pieklę? Nigdzie nie potępiłem tej formy (to nie jest nitka "co was wkurwia" xD).

Podaję to tylko jako ciekawostkę. Oczywiście, że lepiej "w Snieczce" niż w "Snieczkusie".

Ale dlaczego Snieczka a nie Śnieczka?

No, to jest trochę zastanawiające. Myślę, że to kwestja djalektalnej fonetyki (która raczej zmiękcza "z ruska"), gdyby forma ta pojawiła się w języku literackim (a nie była jedynie formą potoczną, używaną ustnie przez miejscowych Polaków, choć też muszę zrobić głębszy risercz, jak polska literatura traktowała ten toponim przed jego zmianą w 1992 r.), to pewnie typowy Koroniarz zapisałby ją "Śnieczka". Ale to tylko domysł.

Inna sprawa, że ja tę Snieczkę póki co zaobserwowałem tylko w jednej książce. Niewykluczone, że to zwykły okazjonalizm. Ale postaram się podrążyć.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2019, 20:52:09 wysłana przez Dynozaur »
Gdy ci smutno, gdy ci źle...
HOLOKAUST xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

PS: Przywróćcie spojlertagi w sygnach, dziady!

Offline spitygniew

« Odpowiedź #4818 dnia: Kwiecień 12, 2019, 18:00:05 »
A gdzie ja się pieklę? Nigdzie nie potępiłem tej formy (to nie jest nitka "co was wkurwia" xD).

Podaję to tylko jako ciekawostkę.
Och, wybacz, widać już milcząco zakładam, że wszystko co piszesz jest narzekaniem xD
P.S. To prawda.