Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

A mnie z kolei wkurza angielski system zapisu liczebników porządkowych typu 1st, 2nd, 3rd... (a także analogiczny francuski 1er, 2ème, 3ème, etc.). Równie dobrze można zapisywać liczebniki główne jako 1ne, 2wo, 3ee, 4ur, 5ve, etc. etc. Tyle, że się tak nie robi, bo każdy wie, że to jest bez sensu, więc nie wiem, czemu robić to przy porządkowych.
  •  

Pluur

Mie nie, jeśli nie jest to tak zapisane: 1st, 2nd, 3rd/1er, 2ème, 3ème   :-P
  •  

spitygniew

Cytat: Vilén w Kwiecień 22, 2013, 17:29:27
A mnie z kolei wkurza angielski system zapisu liczebników porządkowych typu 1st, 2nd, 3rd... (a także analogiczny francuski 1er, 2ème, 3ème, etc.). Równie dobrze można zapisywać liczebniki główne jako 1ne, 2wo, 3ee, 4ur, 5ve, etc. etc. Tyle, że się tak nie robi, bo każdy wie, że to jest bez sensu, więc nie wiem, czemu robić to przy porządkowych.
W tym jest sens, tyle że akurat w pozostałych przypadkach poza tymi z jednościami 1-3 które podałeś, bo tam liczebniki porządkowe tworzy się dodając -th do formy głównej.
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

/jagody goji/ - one się nazywają głoci (głoćhi). Godzi jak już chcemy importować z angielskiego.
Zaporzyczenia poprzez pismo to najgorsze, co być może. Obok Anglików mówiących /je olde/
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew



Rozumie ktoś, o co chodzi w tym haśle? Bo ja nie...
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

Chodzi o to, że jeżeli nie będziemy się przeciwstawiać przejawom przemocy w życiu, to ta przemoc tylko się nasili. Chyba.
  •  

spitygniew

Cytat: Vilén w Maj 16, 2013, 17:21:10
Chodzi o to, że jeżeli nie będziemy się przeciwstawiać przejawom przemocy w życiu, to ta przemoc tylko się nasili. Chyba.
No domyślam się, to moje pytanie to był właściwie sarkazm, bo chodzić ma tu o brak reagowania na przemoc np. wśród sąsiadów, przy możliwości, a przecież "niemoc" oznacza brak możliwości działania (niekoniecznie przy braku chęci). Co gorsza, ten plakat wygrał jakiś znany konkurs i można go zobaczyć chyba w każdym polskim mieście.
P.S. To prawda.
  •  

Feles

Ale skoro jego znaczenie jest jasne, to może zaszedł tu jakiś dryf znaczeniowy?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

Nieelastyczność polskiego rejestru naukowego. W angielskim jakoś da się wypromować bardzo ekspresywne określenia, bez przesadnej fobii przed czerpaniem z języka potocznego/żargonu. W polskim oczywiście można tylko zapożyczyć, od biedy skalkować z angielskiego bądź zastąpić jakimś pompatycznym łacińskawym kilkuwyrazowcem. Jakbym np. napisał ,,podkręcanie" jako odpowiednik upregulation, zostałbym natychmiast zjechany i kazano by mi to zastąpić jakąś upregulacją oO
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Zapisywanie staropolskiego współczesną ortografią.
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

Co, wolisz oryginalną?  ;-) Proszę bardzo: ,,yde tobe crol zbauicel izbi nas otuecne smircy zbauil (...) gdaz priyde sbaui uelikih grehow zauerne nicsby nam nemescach (...)" ;)

A tak na serio - bo tak wygodniej i łatwiej się to czyta. Zastanawiałem się nad husoznakami, noale to ma być polski w końcu. Kazania świętokrzyskie nie rozróżniają ani akcentu (no, może poza pojedynczymi wskazówkami), ani długości samogłosek, równie dobrze można to zrobić teraz jak i później (poza tym tu by moje braki wyszły jeszcze bardziej). Jedynie pojechałem przy nosówkach, bo zapomniałem o tym przy spisywaniu.
  •  

Fanael

#1527
Kocing na trawingu. Poziom głupoty reklam jest wprost proporcjonalny do kwadratu sześcianu aktualnego czasu Uniksa.
  •  

Todsmer

Cytat: Fanael w Maj 22, 2013, 22:48:27(...) Poziom głupoty reklam jest wprost proporcjonalny do kwadratu aktualnego czasu Uniksa.
Czyli przed wojną był równie wysoki co teraz?  ;-)
  •  

Ghoster

#1529
[...........]
  •