Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jątrzeniot

Cytat: Feles muribus w Czerwiec 19, 2013, 20:01:45
Nieme -lta. Takich dziwów nie spotyka się nawet we francuskim.
Wie-elce logiczne...

Mi tam po prostu wygodniej jest w niektórych przypadkach odmieniać francuskie nazwiska/nazwy własne w piśmie, a w mowie nie. Tu już nie o logiczność się rozchodzi, a wygodę, intuicyjność.
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

#1592
Wkurwiają mnie "nowe egzonimy", takie jak np. "Hiuma" i "Sarema" (podczas gdy te wyspy od zawsze po polsku nazywały się Dago i Ozylja - i tak powinny być u nas nazywane, nazwy "Hiiumaa" i "Saaremaa" zostawmy autochtonom) albo "Jełgawa" dla Mitawy (wcześniej myślałem, że zaszła tu jakaś zmiana w nazwie miejscowości - ale nie, nazwa "Jelgava" okazuje się, że istnieje w języku łotewskim od dawna obocznie z Mitawą, no chyba że jest to tylko halucynacja z niedożywienia).

Oczywiście na czele tego wszystkiego jest "Mianma(r)". To już kompletna abominacja.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

  •  

Jątrzeniot

Nie ogarniam tej pisowni. Czemu u diaska nie "Ciennaj"?
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Pluur

Z dzisiejszej lekcyji polskiego:

CytatMyszy, zmykaj do dziury natychmiast!


WTF?! Myszy? A później liczba pojedyńcza? I może to jeszcze wołacz jest?! (idąc za nauczycielką i jej gazetą...)
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Czerwiec 21, 2013, 22:10:55
O tak! I Ćottogramu!
Ech, jak tak dalej pójdzie, to za 5 lat doczekamy się i Bejdźingu...
  •  

Jątrzeniot

Mi się tam podoba opieranie nazw geograficznych o ich oryginalne brzmienie. Ale nie rozumiem tej dziwacznej pisowni  [ʨ], [ʥ], [ɕ], [ʑ] niezgodnej z przyjętymi zasadami ortograficznymi.
  •  

CookieMonster93

Cytat: Jątrzeniot w Czerwiec 22, 2013, 00:38:49
(...) nie rozumiem tej dziwacznej pisowni  [ʨ], [ʥ], [ɕ], [ʑ] niezgodnej z przyjętymi zasadami ortograficznymi.
Mnie to wkurza ;/ Ja bym pisał "ciottogram", a jak ci = /c/+/i/ a nie /ć/+/i/, to wtedy: c-i, albo c'i, czy coś... Ludzie czasami nie widzą takich prostych rozwiązań. Już szczerze to chyba wolałbym nawet cziottogram niż ćottogram ;/ Ja takie rzeczy wymawiam /ć/ + zwarcie krtaniowe + /ottogram/ </bunt mode off>
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Jątrzeniot w Czerwiec 22, 2013, 00:38:49
Mi się tam podoba opieranie nazw geograficznych o ich oryginalne brzmienie. Ale nie rozumiem tej dziwacznej pisowni  [ʨ], [ʥ], [ɕ], [ʑ] niezgodnej z przyjętymi zasadami ortograficznymi.
Bo polakh jak zobaczy obcą nazwę, to przeczyta ją z przyzwyczajenia 'po obcemu'. A jak widzisz 'ć', to po obcemu nie przeczytasz, chociaż... magiczniejsze rzeczy słyszałem...

Widsið

Cytat: Pluur w Czerwiec 21, 2013, 22:19:27
WTF?! Myszy? A później liczba pojedyńcza? I może to jeszcze wołacz jest?! (idąc za nauczycielką i jej gazetą...)
Tak, to wołacz liczby pojedynczej.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Widsið w Czerwiec 22, 2013, 02:23:07
Cytat: Pluur w Czerwiec 21, 2013, 22:19:27
WTF?! Myszy? A później liczba pojedyńcza? I może to jeszcze wołacz jest?! (idąc za nauczycielką i jej gazetą...)
Tak, to wołacz liczby pojedynczej.
KLIK
The n-word
  •  

Pluur

O_O

Że co? Z wołacza zakończonego ani na y, ani na i słyszałem tylko i wyłącznie wyraz (droga) młodzieży... Nie wiem czy tak jest w całej Polsce, czy jeno na Śląsku.
Ale mimo wszystko jest to ciekawe uczucie znaleźć (nie że ja to odkryłem, tylko że się o tym dowiedziałem) odmianę wołaczową w swoim języku :D
  •  

Silmethúlë

#1604
Nie słyszałeś nigdy O, Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól...? -i (-y) jest standardową końcówką wołacza żeńskich zakończonych spółgłoską miękką.
  •