Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

spitygniew

Ale taką praworządnosć to ty se mogłeś darować, jak ma być "Reykiawik", to ja już wolę ortoanarchię...

Dlaczego w książkowym zestawi polskich zaimków wskazujących nie ma zaimka niniejszy?!
P.S. To prawda.
  •  

Wercyngetoryks

Cytat: spitygniew w Kwiecień 17, 2014, 11:56:44
Ale taką praworządnosć to ty se mogłeś darować, jak ma być "Reykiawik", to ja już wolę ortoanarchię...

Hm, to jaką wersję chciałbyś zobaczyć?
ChWDChRL
  •  

Noqa

Wskażcie mi gościa, który wmówił ludziom, że "ty", "ciebie" i "tobie" i pochodne pisze się wielką literą.
Zatłukłbym kanalię.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

To chyba nikt im nie wmówił, tylko uświęconą tradycją manierę epistolograficzną ci i owi (a nawet Ci i owi) przenoszą mechanicznie i z czystej, nierozcieńczonej refleksją głupoty do wszystkich sytuacyj komunikacyjnych. Włącznie z pisaniem zaimka 3 os. l.mn. r.mos. "ci" dużą literą.
  •  

Jątrzeniot

Heh, ja to się nawet spotkałem z rozszerzeniem tej zasady na zaimki 3 os. i pisaniem np. Ona, Oni, Jego, Jej itd. A już w ogóle najlepsze jest jak ktoś w internecie pisze serię bluzgów, w których do bluzganej przez siebie osoby pisze "Ty", "Tobie" itd., co wygląda po prostu absurdalnie.
  •  

Noqa

To wszystko prawda i jest to jeszcze bardziej spektakularnie głupie, ale mnie chyba i tak najbardziej zadziwia samo sedno. Tzn. przekonanie, że:
"Przyjdę do ciebie później" - nieuprzejme, nieeleganckie
"Przyjdę do Ciebie później" - uprzejme, eleganckie

Nic przecież tak nie decyduje o szacunku, jak wielkość użytych liter.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

Wiadomo, że najważniejsza jest nawet nie semantyka, a intencja psychologiczna. Ale czasem chcemy coś powiedzieć i jednocześnie tylko podtrzymać jakąś relację społeczną. I po to właśnie te formy: po pierwsze honoryfiki. Ale nie jest wcale bardzo postmodernistycznym derridyzmem stwierdzenie, że zapis jest tak samo istotny jak formy honoryfikatywne - przecież też jest znaczącym. I ludzie to wykorzystują, np. gdy w Chłopcach z placu broni koledzy zapisują imię głównego bohatera małymi literami nemeczek erno by go upokorzyć czy też gdy w tym samym celu - ostatnio zaobserwowałem - kibole piszą na murach sRACOVIA KURWA (właśnie tak). Patologie w rodzaju pisania wielkimi literami zaimka wskazującego l.mn. ci to oczywiście skutek uboczny.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

#1958
Wiem, wiem. A jednak waga do tego przykładana jest dla mnie absurdalna. To już naprawdę mogłoby umrzeć.

EDIT: Magiczna funkcja słów "Ty idioto" też mnie trochę razi. Ale to jednak nie aż tak absurdalne, jak zmiana wielkości litery. Zwłaszcza, że o ile wyzywanie kogoś jest jasną reakcją w jego stronę, to czepianie się, że "Czemu nie piszesz <<Ty>>?" jest jak "Czemu nie mówisz, że nie bijesz swojej żony?".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1959
[...........]
  •  

Noqa

Nie wiem, czy w angielskim to nie po prostu to, że podmiot wyglądający "i" jakoś głupio się prezentuje.
"So i go" wygląda dość pokracznie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1961
[...........]
  •  

Noqa

Eee... no tak, ale i'll jeszcze gorzej. W ogóle te apostrofy różne patologie rodzą.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Hapana Mtu

#1963
Podobno chodziło o to, żeby to nieszczęsne i nie gubiło się w tekście, co przy dawniejszych kształtach liter i ówczesnej niechęci wobec spacji było ponoć realnym zagrożeniem.

Cytat: Ghoster w Kwiecień 18, 2014, 23:21:37
[...]i ograniczyło się do tego, bo byli egoistami.
Moja matematyczka z gimnazjum twierdziła podobnie: że pisanie I to wyraz angielskiego egocentryzmu.
Inna rzecz, że w takim wypadku logiczne byłoby też pisanie My, Me itd.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

spitygniew

#1964
Cytat: Noqa w Kwiecień 18, 2014, 23:51:35
Nie wiem, czy w angielskim to nie po prostu to, że podmiot wyglądający "i" jakoś głupio się prezentuje.
"So i go" wygląda dość pokracznie.
Raczej tak, Dunczycy tak samo zapisują I "wy".
Cytat: Noqa w Kwiecień 18, 2014, 22:00:11
EDIT: Magiczna funkcja słów "Ty idioto" też mnie trochę razi.
Wołasz tak na ludzi sądząc, że staną sie idiotami?
P.S. To prawda.
  •